A gdy popełnię błąd? 

„Co, jeśli się pomylę i popełnię błąd?” – często w mailach i wiadomościach zadajecie mi to pytanie. Strach przed popełnieniem błędu paraliżuje przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji i działania. Musisz jednak wiedzieć, że brak działania, również jest w jakiś sposób działaniem.

Dlaczego brak decyzji, może być równoznaczny z popełnieniem błędu?

Czym w ogóle jest „błąd”?

Obserwując otaczający mnie świat, odnoszę wrażenie, że zbyt często przywiązujemy się do jednej wizji rzeczywistości. Mamy w głowie tylko jeden schemat działania, a każdy inny traktujemy jako błędny.

Boimy się tego, że coś może zaburzyć obecny stan rzeczy i go kompletnie poprzestawiać. Ile razy łapałaś się na tym, że chciałaś coś zmienić, zrobić krok, który, Twoim zdaniem, mógłbym oznaczać przełom w Twoim życiu?

Mimo to, czułaś paraliżujący strach i nie podejmowałaś żadnego działania. Za jakiś czas okazywało się, że był to błąd i jeśli wtedy odważyłabyś się zadziałać, to teraz byłabyś w zupełnie innym miejscu. I faktem jest, żeby takich sytuacji nie rozpamiętywać w nieskończoność, ale wyciągnąć wnioski i następnym razem po prostu sobie zaufać.

Prawda jest taka, że życie jest dynamiczne, płynne. To, co było dobre kiedyś, niekoniecznie będzie dla Ciebie dobre dzisiaj, czy jutro.

Kiedy zastanawiasz się nad decyzjami, które podejmowałaś „wczoraj”, to zapewne były one najlepsze w tamtym konkretnym momencie. Zauważ jednak, że ciągle się zmieniasz, zmienia się Twoje patrzenie na świat. Wobec tego niekoniecznie to, co było dobre kiedyś, sprawdzi się w przyszłości.

Kiedy przeprowadzałam się z rodziną do Brukseli, ludzie pytali mnie: „Skąd wiesz, że Ci się tam będzie podobało?” Odpowiadałam: „Nie wiem na 100%, ale na podstawie dostępnej mi wiedzy, jest tam to, czego właśnie dziś potrzebuję do szczęścia”.

A jak Ci się nie spodoba za kilka lat?
To się przeprowadzę tam, gdzie będzie mi się podobało.

 

Kamila-Bruksela

Elastyczne podejście do rzeczywistości

To właśnie tego typu podejście pozwala mi spokojnie funkcjonować, mieć bardzo pozytywne nastawienie do zmian, jak i do tego, co przynosi mi życie.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że każda chwila naszego życia, każda, nawet najmniejsza decyzja zmienia jego kierunek. Nie da się tego uniknąć i trzeba zaakceptować, że nie zawsze wszystko będzie szło idealnie po Twojej myśli.

To, czy wstaniesz o 6.00, czy o 7.00 ma znaczenie. To, którym samolotem polecisz, ma znaczenie. Może w jednym z nich czeka na Ciebie ciekawy rozmówca, może zrobicie razem biznes, a może zakochacie się w sobie.

Tego nigdy nie wiesz. Dlatego nawet wtedy, gdy Twoje życie nie do końca idzie akurat w tym kierunku, w którym chcesz, to oznacza to tylko tyle, że idzie w innym. Być może lepszym?

To, co z początku może okazać się pechową sytuacją, być może jest początkiem szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Nigdy nie znasz całego obrazu

Gdybym w wieku 28 lat nie odkryła guzów w piersiach, może wciąż odkładałabym napisanie pierwszej książki na potem i ostatecznie nigdy bym tego nie zrobiła.

Gdybym nie spędziła części dzieciństwa w domu dziecka, być może nigdy nie zainteresowałabym się rozwojem osobistym. Nie miałabym lekcji z przeszłości do odrobienia i niezbędnego samozaparcia, które wiele razy pomagało mi na mojej życiowej drodze.

Mimo tych wszystkich gorszych momentów potrafiłam znaleźć w sobie energię do działania. To wszystko dlatego, że doskonale wiedziałam, jak wiele zależy ode mnie samej.

Tylko proszę, nie zrozum mnie źle. To nie jest tak, że kiedy los bezwzględnie Cię potraktuje, to masz skakać z radości i udawać, że wszystko jest w porządku.

Wszyscy mamy chwile słabości, ja również je mam. Jednak totalna załamka, to nie jest to, co w Ci w takich chwilach będzie potrzebne.

Za każdym skrzyżowaniem czeka na Ciebie kilka dróg. Nigdy nie wiadomo, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.

Chciałbym pomóc kobietom w tym, aby miały odwagę sięgać po to, co może dla nich oznaczać szczęście. Właśnie pracuję nad materiałami, które będą czymś zupełnie nowym i może realnie popchnąć Twoje działania do przodu.

Zostało mi jeszcze trochę pracy, ale wszystko jest niemalże na ukończeniu. Ty już teraz możesz zapisać się na listę priorytetową, aby niczego nie przegapić. Kliknij w obrazek poniżej i zapisz się. Obiecuję Ci, że nie zmarnuję Twojego czasu i przedstawię Ci mnóstwo konkretnych rozwiązań, które pozwolą Ci z większą odwagą podążać za marzeniami.

Skup się na tym, w jaki sposób przemierzasz życie, a nie którą dokładnie ścieżką podążasz.

Podejmuję kolejne decyzje. Bardzo możliwe, że gdzieś po drodze popełniam błędy. Jednak przede wszystkim, działam. Nie jestem w stanie ocenić, czy każda moja decyzja jest idealna, po prostu wierzę, że jest najlepsza w tym konkretnym momencie.

Ustal swoje zasady

Podejmując kolejne działania wiem, że…

 • Warto być uczciwym, traktować siebie i innych z miłością.

 • Warto być pracowitym i doskonalić się w wybranych obszarach, aby dać coś od siebie światu.

 • Warto zachowywać się odpowiedzialnie i dotrzymywać słowa danego innym oraz samemu sobie.

 • Warto być autentycznym i zapraszać do swojego życia ludzi, którzy żyją w zgodzie z naszymi wartościami.

 • Warto doceniać każdą chwilę, ponieważ nasze dni są tutaj policzone.

 • Warto też popełniać błędy, zamiast nic nie robić, ponieważ nawet one mogą Cię wiele o sobie samym nauczyć.

No chyba, że planujesz skoczyć z wieżowca, aby opisać na blogu jak to było. To faktycznie skazane jest na porażkę.

Cała reszta Twoich działań to test i trening. Życzę Ci powodzenia i jeszcze raz zachęcam do zapisania się na listę oczekujących, o której wspominałam wcześniej.

Z materiałów, które Ci udostępnię dowiesz się, jak z odwagą oraz niezachwianym uporem działać w kierunku budowania własnej kariery i nauczysz się otwarcie sięgać po to, czego naprawdę pragniesz.

Kliknij w obrazek poniżej i zapisz się.

Kamila Rowińska, autorka książki „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy – i kolejny – milion!

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

6 komentarzy
 1. Beata

  Wielu błędów w życiu ciężko sobie samemu wybaczyć. Mimo terapii, dopadają mnie czasami demony.

 2. Magdalena

  Uwielbiam Panią ☺ Pani słowa dodają mi energii każdego dnia. Moje życie było podobnie ciężkie jak Pani, dlatego osoba, która musiała się z tego wszystkiego podnieść i osiągnąć sukces (tak jak Pani to zrobiła) jest dla mnie największym motywatorem. Ja dopiero zaczym pracę nad sobą i dziękuję Pani za to, że Pani jest ☺ Pozdrawiam

 3. Ania

  A co gdy ostatni błąd kosztował nas bardzo wiele, gdy straciliśmy prawie wszystko? Ten strach teraz jest tak paralizujacy że nie da się sobie powiedzieć po prostu ” idź dalej ” jak z tym pracować?

  • Author
   Kamila Rowińska

   jeśli sprawa jest tak powazna jak piszesz, to czas na pracę z terapeutą.

 4. doota

  a co robic jak juz sie popelnilo blad, przez ktory inni podjeli zle decyzje, zalamali sie?

  • Author
   KAMILA ROWINSKA

   Postarać sie go naprawić na tyle na ile jest to możliwe. Każdy z nas w danym momence życia robi to, co może i tylko tyle. W danym momencie zycia, zachowalas sie najlepiej jak umialas. Gdybys potrafila lepiej, zrobilabys cos wiecej:)
   Wybacz sobie i idz dalej.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...

©2017 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?