Jak współpracować z mężczyznami? cz2. [video]

 

Niedawno pytaliście mnie o to, jak współpracować z mężczyznami. Jak to zrobić, żeby nie być pożartym przez lwy, czyli przez tych mężczyzn. Ja oczywiście powiedziałam Wam, jak to wygląda z mojej perspektywy, natomiast dzisiaj akurat mam spotkanie z Marcinem, który jest moim klientem już od sześciu lat i jest jednocześnie prezesem 11 spółek czyli osobą, która bardzo dobrze funkcjonuje biznesowo i jak też widzicie jest mężczyzną, a ja jestem kobietą.

Kamila Rowińska: Marcin, co spowodowało jednak, że pracujesz z kobietą, jako coachem w dodatku?

Marcin Kokoszka: Tak, witam.
Przede wszystkim to było tak, że współpracowałem z Tobą nie pomimo że jesteś kobietą albo dlatego że nie jesteś kobietą, nie ma to dla mnie znaczenia. Przede wszystkim współpracujemy dlatego, że jesteś świetnym ekspertem, że jesteś fachowcem, dlatego że na pierwszych spotkaniach na które przyszedłem to mentalnie bardzo dobrze do moich problemów podeszłaś i pomogłaś mi je rozwiązać. Ponieważ widziałem efekty i wyniki naszej współpracy, współpracujemy do dzisiaj. Myślę, że obroniłaś się tym, że jesteś fachowcem i to nie miało dla mnie już później żadnego znaczenia.

Kamila Rowińska: OK tylko jakby taka, że mi drzwi otwierasz, prawda? Natomiast kobietom bardzo często wydaje się, że nie mogą pełnić ani roli mentora, ani coacha, ani żadnej innej poza byciem asystentka mężczyzny i mają z tym duże opory. Czy to jest tak, że mężczyźni aż tak bardzo zwracają uwagę na płeć?

Marcin Kokoszka: Myślę, że nie, że to dużo częściej wychodzi bardziej od kobiet, to one tak uważają, wchodzą w taką rolę, to automatycznie mężczyzna mówi ok, skoro Ty sama siebie w ten sposób widzisz, skoro Ty sama siebie w ten sposób traktujesz, to sama mi mówisz, jak ja mam Ciebie traktować. Ja spotykam się z wieloma kobietami, które po prostu mają do siebie szacunek są na poważanych stanowiskach.

W zarządzie jednej z moich spółek jest dziewczyna, która wspaniale, od ponad dwóch lat się broni i robi świetne wyniki. Jest bardzo szanowana w zespole. Od samego początku w sposób fachowy podeszła do tematu, cały czas się rozwija, cały czas bardzo konkretnie do tej swojej pracy podchodzi. Jeżeli mówimy tu o relacjach biznesowych, to właśnie dlatego, że jest kobietą to ma lepiej lub gorzej, tylko dlatego, że ma wyniki, że sama ma do siebie szacunek, że przychodzi w odpowiedni sposób zawsze przygotowana no i ma dobre wyniki, dlatego jest jedną z najbardziej szanowanych osób w firmie.

Kamila Rowińska: Zaznaczmy, że mówimy tu o Paulinie Henne. czyli osobie, która właśnie jest prezesem

Marcin Kokoszka: Tak spółki AFILL.ME, sieci afiliacyjnej.

Kamila Rowińska: Czyli takiej działalności, która jest bardzo też techniczna, to nie jest nic ze strefy beuty, to jest taka techniczna rzecz, a mimo tego powierzyłeś ją kobiecie.

Marcin Kokoszka: Tak, krok po kroku, nie od początku, ale cały czas po prostu udowadniała, że jest naprawdę dobra. Nie widziałem takiej sytuacji, żeby ktoś powiedział, „A ona jest dziewczyną i dlatego nie powinna dostać tej funkcji”, bo wszyscy w firmie wiedzą, że ona na to zasługuje, bo jest w tym dobra.

Kamila Rowińska: Dobrze, bo jednocześnie zatrudniasz ok. 150 osób. Pewnie masz tam kobiety, którym nie udało się dojść do tego miejsca, w którym jest Paulina albo nigdzie wyżej, to jak ta kobieta może sobie to zepsuć?

Marcin Kokoszka: Ja myślę, że pierwszą taką rzeczą jest to, w jaki sposób ona sama siebie traktuje. Drugą to jest to, że chodzą w różne role dziewczyny, czy kobiety. I właśnie to jest to, że w relacjach, które ja mam z dziewczynami, czy kobietami, z moimi pracownikami jest tak, że ktoś wchodzi w rolę takiej osoby, która próbuje w taki sposób trochę uwodzicielski, nieadekwatny do danej sytuacji się zachowywać.

Jeżeli ktoś przychodzi na pierwsze spotkanie, na konferencję biznesową, na nasze jakieś zebranie firmowe w sposób, gdzie się ubiera nieadekwatnie, no to niestety ale nikt nie będzie teraz bardzo poważnie traktował tego, co ma do przekazania. Po prostu tak to działa. Czy tego chcemy, czy nie chcemy, tak to działa.

Inna taka sytuacja to jest znowu wchodzenie w takie jakby zbyt opiekuńcze, taka rola mamy się po prostu pojawia i ktoś przychodzi i na pierwszym spotkaniu mówi: Marcinku, a czy Ty to w ten sposób zrobiłeś, Marcinku, czy ja mogę to tak zrobić. Trochę to jednak nie jest odpowiednie. Myślę, że jednak między mężczyznami nie ma czegoś takiego i jest ta różnica.

Natomiast tu znowu chcę podkreślić, że to nie mężczyźni przychodzą i mówią do tych dziewczyn w ten sposób albo je stawiają w takiej roli, tylko one same siebie najpierw stawiają w tej roli, dlatego tak to wychodzi.

Kamila Rowińska: Dobrze, czyli to jest tak, że najpierw sama kobieta stawia się w roli asystentki i później nagle, nie wiecie kiedy i mówicie, że to ona zrobi notatki z narady albo żeby generalnie kawa by się przydała ?

Marcin Kokoszka: Tak można to podsumować.

Kamila Rowińska: Czy jest coś jeszcze, co kobiety powinny wiedzieć, żeby lepiej funkcjonować w biznesie z Twojego punktu widzenia?

Marcin Kokoszka: Myślę, że jeżeli uważają, że rzeczywiście jest tak, że jest trudniej, no to w takim razie niech na początku podwójnie po prostu się przygotują. Czasami tak mówię – nie patrzmy na to jak powinno być, tylko jak jest. Jeżeli rzeczywiście uważa, że jest tak, że może mieć trudniej w biznesie, niech się przygotuje podwójnie.

Niech wypowiada się tylko na te tematy, na które rzeczywiście ma swoją fachową wiedzę. A jeżeli czegoś nie wie, niech po prostu powie, że tego nie wie. Niech nie próbuje, niech nie kombinuje naokoło, tylko podejdzie fachowo do tego tematu. Niech się przygotuje i niech w sposób odpowiedni przyjdzie na to spotkanie i przedstawi wszystkie fakty i takim językiem, bym powiedział bardziej niektórzy mówią bardziej technicznym, czy językiem faktów i niech na tym się skupi na początku, a z czasem wszyscy będą ją traktowali, jak równego członka zespołu, jeżeli ktoś tak uważa, że tak rzeczywiście jest, że kobiety mają trudniej na spotkaniach biznesowych czy po prostu w biznesie.

Kamila Rowińska: To niech wtedy zrobi przez jakiś czas podwójne standardy, a później niech wymaga tyle, ile panowie.
I to nam powiedział mężczyzna, żeby nie było, że tylko ja tak mówię, ale jeszcze jednego Wam znajdę i później nagram jeszcze jedno video. Dziękuję.

Skorzystaj ze szkoleń biznesowych Kamili Rowińskiej.

0 komentarzy

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...

©2017 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?