Kiedy jest najlepszy czas na awans?

Nadchodzą wakacje a wraz z nimi czas podróży, wolnego czasu, rozleniwienia, upałów, wieczorów na tarasie i awansów!

Tak, tak, awansów!

Zwłaszcza dla osób, które zajmują się działalnością w marketingu sieciowym lub sprzedaży bezpośredniej!

Przez 13 lat pracując w tej branży dzieliłam ludzi na dwie kategorie:

1. Tych, dla których każda pora roku jest nieodpowiednia ponieważ:

– we wrześniu dzieci idą do szkoły,

– w październiku rozpoczynają się studia,

– w listopadzie jest Święto Zmarłych i „wszyscy” jadą „na groby”. Chwilę później jest długi weekend i „wszyscy” jadą do rodziny.

– W grudniu nikt nie ma pieniędzy i oczywiście czasu, ponieważ trzeba myć okna i robić porządki. Jak jest posprzątane to trzeba lepić uszka.

– W styczniu wszyscy są spłukani, po imprezie, uczą się do sesji, ewentualnie trwają przygotowania do Studniówki …

– W lutym są ferie, sesje egzaminacyjne, a poza tym jest zima i szybko robi się ciemno.

– W marcu już powoli przygotowujemy się do Świąt, a jeśli przypadkiem zrobiło się ciepło to mamy wiosenne przesilenie. Jeśli się nie zrobiło ciepło, to wiosenne przesilenie zastępujemy oczekiwaniem na wiosnę, której towarzyszy nieustanne przygnębienie skutecznie hamujące jakiekolwiek zapędy do pracy!

– W kwietniu zwykle wypada Wielkanoc, przed którą i po której nie można pracować z powodów typowych takich jak: „wszyscy wyjechali”, „wszyscy teraz sprzątają”.

– W maju są Komunie Święte i nagle „wszyscy” idą do rodziny. Są też matury, co skutecznie utrudnia wszelkie awanse, na to wszystko nakłada się długi weekend majowy i cały maj już jest idealny do tego aby obniżyć loty.

– W czerwcu jest pierwszy miesiąc z „r”, czyli nikt nie ma głowy do spotkań i biznesów, ponieważ w tym miesiącu to się bierze ślub lub też w ślubach uczestniczy. Tzn. „wszyscy” uczestniczą. Jeśli się jest zbyt młodym na ślub to prawdopodobnie zaliczamy sesję egzaminacyjną lub poprawiamy oceny przed zakończeniem roku szkolnego. Jeśli nie my poprawiamy, to już z pewnością poprawiają nasze dzieci i to też jest dowód na to, że to nie jest najlepszy miesiąc na pracowanie.

– W lipcu i w sierpniu są wakacje! A to jednoznacznie dowodzi, że to sezon ogórkowy, ponieważ ” nikogo” nie ma w domu! „Wszyscy” wyjechali, a jeśli nie wyjechali to są na kąpielisku miejskim lub właśnie organizują grilla.

2. Tych, którzy po prostu robią swoje zgodnie z zasadą, że najlepszy czas na awans jest teraz!

To, jaki miesiąc  w roku właśnie wypada ma drugorzędne znaczenie dla Twoich awansów! Ja awansowałam zarówno w styczniu jak i w sierpniu!
Czyli wtedy, kiedy reszta mówiła ” nie da się”!

„Za ciepło, za zimno, jest po Świętach, przed Świętami…”

CO ZA BZDURA!

Jeśli będziesz pracować, umawiać spotkania, zapraszać na prezentacje, wykonywać telefony, zbierać polecenia, rekomendacje, organizować prezentacje i robić wszystko to, co robić trzeba aby w sprzedaży bezpośredniej lub marketingu sieciowym odnieść sukces… awansujesz bez względu na porę roku!

To naturalne, że potrzebna jest pewna elastyczność w różnych okresach i w zależności od pory roku w niektórych firmach/produktach można zmieniać strategię. Gdybym pracowała dla firmy ubezpieczeniowej przed wakacjami szukałabym klientów, których mogę ubezpieczyć podczas urlopu oraz tych, którym mogę ubezpieczyć mieszkania/domy od kradzieży.

Gdybym współpracowała z firmą kosmetyczną szczególnie cieszyłabym się z możliwości organizacji prelekcji, warsztatów kosmetycznych w ośrodkach wypoczynkowych, sanatoriach i hotelach – skoro właśnie tam wyjechali teraz ludzie.

Gdybym oferowała suplementy diety byłabym we wszystkich sanatoriach tego lata!

Pomysłów na każdą porę roku jest masa, trzeba tylko dobrze się nad tym zastanowić!

W tej branży awanse nie są jednorazowym wypadkiem przy pracy. To, gdzie jesteś dziś w swoim biznesie prawdopodobnie odzwierciedla Twoje działania sprzed 6 miesięcy!

Jeśli ulegniesz teraz tej pięknej wymówce, że są wakacje i odpuścisz wszystko, gwarantuje Ci, że wrzesień będzie dla Ciebie przykry. Jeśli jednak utrzymasz aktywność i po urlopie będziesz kontynuować swoje tradycyjne działania, wrzesień będzie dla Ciebie nieprawdopodobnie korzystny. Inni dopiero będą zastanawiali się w co ręce włożyć i jak na nowo się rozpędzić, podczas gdy Ty i Twój zespół już będziecie rozpędzeni! Będziecie mieli 2 miesiące przewagi! Pomyśl o tym zanim odłożysz terminarz na półkę i zdecydujesz się zminimalizować ilość spotkań i prezentacji.

Jeśli zarządzasz zespołem, to wiedz teraz jedną ważna rzecz!

Zawsze w Twojej organizacji znajdą się współpracownicy, którzy każdego miesiąca znajdą powód, dla którego „teraz nie jest dobry czas”. Takie życie. Ja to niecenzuralnie nazywam ” ułagodzeniem Lidera słodkim pierdzeniem”.

Masz dwa wybory:

1. kupić tą wymówkę i powtarzać tak jak Oni = skończysz również tak jak Oni!

2. jak zdarta płyta powtarzać swoją teorię, o tym, że każdy miesiąc jest dobry i robić swoje = pójdziesz do góry!

Pamiętaj, że nieudacznicy zawsze znajdą dobrą filozofię dla braku swoich działań!

Są w tym biznesie tacy, którzy niezależnie od tego jaki będzie miesiąc będą szli przed siebie, są też tacy, którym żaden miesiąc nie pomoże. Bądź w grupie tych pierwszych!

Zyczę Ci wspaniałych wakacji, pełnych odpoczynku po aktywnościach, pełnych nowych wyzwań, szkoleń, przeczytanych książek, nowych kontraktów, lukratywnych sprzedaży i oszałamiających prezentacji!

Kamila Rowińska

Business Coach

Business approval - Young colleagues with thumbs up signps. Jeśli czujesz, że zarządzanie zespołem nie jest jeszcze Twoją najsilniejszą stroną, koniecznie zapoznaj się z najnowszym treningiem ZESPÓŁ MARZEŃ

Warunki bezpłatnego przedruku artykułów.

Jeśli również prowadzisz blog i chcesz na nim umieścić mój dowolny artykuł, możesz to zrobić bezpłatnie pod warunkiem, że pod artykułem dodasz informację.
Autorką artykułu jest Kamila Rowińska – Life & Business Coach.
Artykuł pochodzi ze strony www.rowinskabusinesscoaching.com


13 komentarzy
 1. Stanisław 4 lata ago

  Dziękuję za życzenia. Myślę że przyłączę się do tej grupy, aby mieć te dwa miesiące w zapasie. Od jakiegoś czasu, „zbieracza” informacji. kursów, szkoleń zamieniłem to na działanie i staram się wprowadzać te wszystkie info w życie. Czas wakacji będzie tym okresem, w którym powinienem zacząć rozwijać skrzydła.
  Również życzę wspaniałych wakacji.
  Pozdrawiam

  • Kamila Rowińska 4 lata ago

   Stanisław trzymam kciuki!

   ps. jesli chodzi o zdjecie, to tak jak juz kiedys Ci napisałam, jesli na tym blogu uzyjesz adresu email (tego, którego użyłeś) , który kiedyś Twoja żona przypisała na stronie http://en.gravatar.com do swojego zdjecia to bedziesz się w ten sposób wyświetlał.

   Dodając komentarze wpisuj po prostu inny adres email, niż ten z którego korzystała Renata :)

 2. Ewa 4 lata ago

  Kamila, no cóż opisałaś „samo życie”. Dziękuję za to. Ten tekst – mam nadzieję – przeczytają właśnie ci malkontenci, niedowiarki… i zrozumieją go:). Bogu dzięki jeszcze osoby, które pracują, rozwijają się, zależy im na awansie, rozwoju. jeszcze raz dzięlkuję.
  Pozdrawiam bardzo ciepło wszystkich „pracusiów” Ewa

 3. Grażyna 4 lata ago

  Kamilo,artykuł to strzał w dziesiątkę,uśmiałam się czytając go bo tak właśnie jest ,ludzie zawsze znajdują wymówki żeby czegoś nie zrobić,czują się wówczas usprawiedliwieni.Ja awansowałam w lipcu,grudniu i w październiku.Teraz skończyłam 2 kierunki równocześnie ,stworzyłam coś co pozwoli mi na dalszy rozwój a wszystko po to żeby osiągnąć swój cel.Moje wielkie 5 min.jeszcze przede mną.Pozdrawiam

 4. Magdalena 4 lata ago

  Świetny artykuł, który pokazuje czarno na białym jak dobrze potrafimy usprawiedliwić swoje działania a raczej ich brak.

  Każdy z nas podejmuje decyzje – decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. To co dziś masz i to czego jeszcze nie masz to zawsze Twoja zasługa. Najlepszy czas na działanie jest właśnie TERAZ!

  Nie czekaj walcz o swoje marzenia!

  Życzę wszystkim powodzenia!

  Magda

 5. Joanna 4 lata ago

  A przed nami wakacje:
  W czerwcu… w lipcu… w sierpniu :)
  Fantastyczne podsumowanie. Bardzo mi się spodobało!
  Nie szukajmy wymówek. Mało kto wyjeżdża na wakacje na 2 miesiące.
  Powodzenia i sukcesów dla wszystkich!

  Joanna

 6. Zosia 4 lata ago

  A ja od zawsze powtarzam: CHĘĆ DAJE SPOSÓB,NIECHĘĆ USPRAWIEDLIWIENIE :)

 7. Kamila 4 lata ago

  Kochani, jest dokładnie tak jak piszecie. Jak ja jestem dumna, ze mam takich proaktywnych Czytelników!:)

 8. Aneta 3 lata ago

  A ja biorę i zapisuję sobie genialne zdanie: „nieudacznicy zawsze znajdą dobrą filozofię dla braku swoich działań”. Spotykam wiele osób, które dużo mówią i żyją nadzieją na to, że kiedyś coś zrobią… i to trwa latami, a ich stagnacja staje się coraz gęstszym, ciepłym bagienkiem. Ruch to podstawa, ale ruch, a nie mówienie o nim czy szukanie wymówek. Dzięki za arta, lubię teksty, które inspirują.

 9. Taaa, zapytajcie szefa, kiedy jest najlepszy czas na awans…albo może lepiej nie, bo szybko się przekonacie kiedy jest najlepszy czas na wylot…wtedy kiedy zaczynacie zadawać niewygodne pytania. ;)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...

©2017 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?