asertywnosc

Asertywność w związku czy uległość lub agresja – co jest Twoją codziennością?

Najczęściej schemat jest prosty: kłótnia lub decyzja jednostronna, foch, ciche dni, czasem Twój płacz (raczej w ukryciu). Po kilku dniach krótka sielanka. Aż do następnej kłótni często zwanej mylnie rozmową.

To scenariusz krok po kroku bardzo wielu rozmów w związku… Zdecydowanie nie napawa optymizmem. I trudno doszukiwać się tu partnerstwa. Wśród wielu par kłótnie są na porządku dziennym. Czasem wystarczy, że Twój facet coś powie lub nie – a wg Ciebie powinien, albo coś zrobi bądź nie – a przecież mógł…

A on taki niedomyślny!

Czarę goryczy, frustracji i złości potęgują często wydarzenia, sytuacje i rozmowy, w których uczestniczysz w ciągu dnia.

Ile razy zdarzyło się, że od samego rana wszystko działo się wbrew Tobie? Skończyła się kawa w domu, pomidor koktajlowy splamił Ci bluzkę, w drodze do pracy miałaś wyłącznie „czerwoną falę”, klient, który zadzwonił z pretensjami – kurier nie dostarczył mu zamówienia, ale Ty za to oberwałaś…

To nie wszystko, bo jak wracałaś do domu, to jakaś dziwna kontrolka zaświeciła się w samochodzie i usłyszałaś przez telefon od swojego mężczyzny, że tylko Tobie się takie rzeczy przytrafiają, że auto psujesz, jeździć nie umiesz, bo on przecież jeździ i jemu jakoś kontrolki się nie zaświecają… Znasz to?

Jedyne o czym marzysz po wejściu do domu, to spokój i czas dla siebie. I żeby nikt nic od Ciebie nie chciał. Wracasz przecież do domu, który ma być miejscem spokoju, relaksu, ładowania baterii przed następnym dniem.

A co masz w rzeczywistości?

Wysłuchujesz swoje na temat auta i Twojego stylu jazdy, dostajesz serię pytań co do jedzenia, pytania o kurtkę, której jeszcze nie wyprałaś i dzieci – jeśli je macie, to właśnie są na Twojej głowie. Wiedzą, że tata wrócił zmęczony z pracy i musi teraz odpocząć, a dzieci mają też matkę…

Co czujesz?

Bezsilność? Wściekłość? Bezradność?

Rozgoryczenie? Żal? Zmęczenie?

Tłumisz w sobie emocje, by nie powodować afery, popłaczesz sobie wieczorem, gdy zostaniesz chwile sama. Czy może nie wytrzymujesz i wybuchasz? Krzyk, mocne słowa, trzaskanie drzwiami? I jakby mu tak jeszcze wywrzeszczeć kilka spraw, które zawalił w ciągu ostatnich 5 lat. Takie szpile, aby sobie ulżyć…

W głębi serca tak bardzo chcesz, by Cię przytulił, pocałował, powiedział nie martw się… Nie wygłaszał zbędnych mądrości, może bez słów zrobił kubek kawy lub herbaty i zabrał dzieci na spacer…

Brzmi znajomo?

Masz już tego dość? Widzisz, że takie zachowania nie prowadzą do rozwiązania i wyjścia z niekomfortowej sytuacji? Czujesz, że oddalacie się od siebie z każdą kłótnią?

Wiesz, że kontakt z partnerem powinien opierać się na bliskości, szacunku, zrozumieniu, komunikowaniu swoich potrzeb oraz szanowaniu potrzeb drugiej osoby. Wiesz – z teorii – ale jak ją zastosować w praktyce?

Zobacz, najwięcej problemów w związkach pojawia się z powodu nieprawidłowej komunikacji. Partnerzy nie mówią sobie o tym, co ich boli i przez to tłumią narastającą złość.

 1. Zastanawiałaś się w jaki sposób komunikujesz swoje potrzeby w związku?

 2. Pamiętasz na co się umówiliście na jego początku i czy w ogóle takie rozmowy miały miejsce?

 3. Czy rozmawiacie co jakiś czas otwarcie o swoich relacjach i oczekiwaniach?

On się nie domyśli.

Wiele kobiet poddaje się zanim zacznie komunikować swoje potrzeby mężczyźnie albo obraża się jeśli on nie domyśli się tych potrzeb. Przyjmij za pewniak, że on się nie domyśli (a jeśli to zrobi, to będziesz miała niespodziankę). Zacznij jasno i konkretnie komunikować nie tylko swoje potrzeby. Naucz się dziękować i wyrażać także pozytywne uczucia! Zacznij być asertywna.

Asertywność pomaga kształtować równorzędne relacje w związku, czyli takie, gdzie Twoje potrzeby, są tak samo ważne jak potrzeby partnera.

W jaki sposób wprowadzić asertywność w związku?

Zobacz poniższe wideo, które dla Ciebie przygotowałam.

Na przykładach opowiadam Ci, w jaki sposób, słowo po słowie powinnaś rozmawiać ze swoim partnerem. Dowiesz się, których słów nie używać, kiedy „ugryźć się w język” ;), a także jak i kiedy go docenić.

 


Asertywność w związku

Jeśli ten materiał okazał się dla Ciebie pomocny i wartościowy – udostępnij go swoim znajomym. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać. Bardzo też jestem ciekawa Twoich ważnych lekcji. Może napiszesz też jakie sytuacje w związku są dla Ciebie najtrudniejsze?

Pewność siebie Kamila Rowińska Asertywność

 

Czy odebrałaś już bonusowe nagrania ze scenkami z poprzedniego wideo?

Przypominam, że czeka na Ciebie prezent! Jeżeli obejrzysz poprzednie wideo >>TUTAJ>> otrzymasz dodatkowe, bonusowe nagranie, aby jeszcze bardziej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówię w temacie asertywności. Ucz się na przykładach z życia wziętych!

Jak asertywność wpływa na pewność siebie i skuteczność

Aby otrzymać bonusowe nagranie kliknij >>ZOBACZ WIDEO>>

 


6 lipca 2020 r. wystartowała kolejna edycja sprzedaży kursu online

Asertywność w pracy i w rodzinie.

 • Odmawiaj, jeśli nie możesz lub nie chcesz spełnić czyjejś prośby – bez poczucia winy.

 • Wyrażaj dosadnie swoje opinie i uczucia – bez wyrzutów sumienia i intencji ranienia innych.

 • Postaw się, gdy sytuacja tego wymaga – i nie daj innym wejść sobie na głowę.

 • Broń swoich racji, gdy ktoś chce Cię zdyskredytować – skutecznie i bez obrażania go.

 • Rozwiązuj każdy konflikt – w pracy i rodzinie.


Zapraszam Cię do zobaczenia dzisiejszego wideo lub odsłuchania podcastu:

Dziękuję, że rozwijasz się ze mną!

78 komentarzy
 1. Anna

  Ważne lekcje:
  1. Komunikować swoje uczucia w związku, nie oczekiwać, ze się domyśli
  2. Dziękować i doceniać partnera

  Najtrudniejsza w związku dla mnie w tej chwili to rozmowa, kiedy obydwoje mamy inne zdanie na dany temat. Zamiast coś ustalić i znaleźć złoty środek to dochodzi do kłótni, a przecież obydwoje mamy prawo do różnicy zdań, własnej opinii. Efekt jest taki, ze praktycznie ciagle się ostatnio kłócimy.

 2. Dorota

  1 to od ciebie w głównej mierze zależy zależy jak zachowują sie wobec ciebie inni ludzie 2. W asertywności ważna jest intencja – nie zranienia innych

 3. Dorota

  1. Ludzie zachowują sie wobec ciebie tak jak im na to pozwalasz 2. W asertywności ważna jest intencja – nie zranienia innych

 4. Natka

  1. Nie wbijaj szpil tylko, np kiedy zapomini- przypomnij mu na co się umawialiście
  2. zawsze dziękuj i doceniaj

 5. Alina

  Dla mnie lekcją jest to aby wyrazić aprobatę Niestety często podchodziłam do pewnych kwestii „należy się jak psu buda”. A teraz widzę jakie to ważne, aby docenić, aby podziękować.

 6. Ula

  Zaskoczyło mnie to, że do tej pory nie rozmawiałam z moimi partnerami o tym jak dokładnie ma wyglądać związek i jaki ma być podział obowiązków. Ostatnio też na zajęciach z Kształtowania umięjętności pracy w zespole przerabialiśmy pewne sytuacje na komunikat „Czuję ->kiedy Ty -> oczekuję” i było to bardzo inspirujące doświadczenie.

 7. Emilka

  Nie bój się rozmowy o „naszych” obowiązkach domowych. Każde zaangażowanie i chęć wparcia -docenione procentuje.

 8. Aleksandra

  Moje wnioski:
  1. Asertywność jest trudna zwłaszcza w pracy, uległość prowadzi do frustracji i niezadowolenia. Trzeba nauczyć się wyznaczać granice, szanując prawa i uczucia swoje jak i innych.
  2. W związku trzeba rozmawiać , a nie w sposób agresywny wyrażać swoje opinie, tak zwykle się dzieje, gdyż zamiast wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań, atakujemy druga osobę. To w perspektywie długiego okresu związku powoduje wzajemne zniechęcenie i z czasem zupełnie przestajemy ze sobą rozmawiac

 9. Jadzia

  Asertywności można się nauczyć i to jest piękne!!
  Dziękować za każdą rzecz którą zrobi partner, warte zapamiętania i przypominania co jakiś czas.

 10. Sarah

  1. Jesteśmy partnerami i po równo dzielimy się obowiązkami. Każdy z nas ma prawo być aktywny w sprzątaniu domu.
  2. Dziękowanie i docenianie jest ważne by zbudować pełen radości i miłości fundament w związku.
  Dziękuję Kamila

 11. Wioletta Czuryńska

  „Wystarczy powiedzieć” tego nauczył mnie mój mąż 🥰.
  Zgadzam się, że bezsensowne jest czekanie, aż ktoś się czegoś domyśli. Komunikacja asertwna bardzo wiele ułatwia i powoduje, że nasz związek jest głębszy i silniejszy.
  Jesteśmy razem od prawie 24 lat i ja nie oczekuję, że mój mąż się domyśli co jest w danym momencie dla mnie ważne. Owszem, często rozumiemy się bez słów, ale zapewne jest to wynik tego, że równie często rozmawialiśmy o swoich potrzebach, uczuciach i oczekiwaniach.
  Asertywność jest kluczem do szczęścia, pewności siebie i zdrowych relacji.
  Nie uczą jej w szkołach, ale na szczęście Kamila tego uczy, więc kochani, korzystajcie, bo warto.

 12. BoKa

  Mój mąż mi pomaga we wszystkich pracach domowych, ale jest domatorem, nigdzie ze mną nie wychodzi, ani na spacery, ani do kina, ani do kawiarni, nie wyjeżdżamy razem, nie odwiedzamy moich znajomych, trzy razy do roku wychodzimy na imieniny do jego kolegów. Zawsze tłumaczy, że albo jest zmęczony, albo nie ma czasu, bo ma jakąś bzdurną pracę, albo tylko spędza czas przed komputerem, a często mówi nie bo nie. Nie ma nic przeciwko temu, ze wychodzę sama lub z koleżanką. Próbowałam różnych sposobów, ale nie potrafię go przekonać. Jest mi przykro, czuję się samotna we dwoje.

 13. Anna

  1 lekcja to ustalenie na początku związku wspólnych obowiązków w domu.
  2 lekcja to komunikowanie swoich potrzeb drugiej stronie.

 14. Anna

  1 lekcja to ustalenie na początku związku wspólnych obowiązków w domu.
  2 lekcja to komunikowanie swoich potrzeb drugiej stronie.

 15. Dorota

  Nauka o mowieniu konkretow, dziekuje :)

 16. Żaneta

  1. Nie spełniam cudzych oczekiwań, to są ich oczekiwania a nie moje obietnice
  2. Ludzie traktują Cie tak jak im na to pozwalasz

 17. Aleksandra

  Ja mam problem z wytłumaczeniem mojej teściowej ( i mojemu partnerowi) ze czasy się zmieniły i sprzątanie w domu (przy jednoczesnym pracowaniu i opieką nad dzieckiem) nie jest zarezerwowane dla kobiet. BA! Nie jest obowiązkiem kobiet (co ciągle słyszę) Ona tak myśli , tak postępuje sama w swoim domu, tak się wypowiada przy ludziach i Jej syn – a mój partner też tego ode mnie oczekuje. Czuje się z tym fatalnie , bo wg mnie powinniśmy być partnerami.
  Jenak nie potrafię zachować się asertywne i faktycznie jestem cały czas agresywna. Nawet kiedy pomyślę sobie, że dziś się opanuję – nie wychodzi mi to, mówię to co trzeba ALE nie w taki sposób jakbym chciała.
  Dzisiaj zrobiłam sobie takie doświadczenie, powtórzyłam to co Pani powiedziała (oczywiście do siebie , ale z myślą że mówię to do partnera) i co odkryłam? że mówię to z pretensją…:/ trochę dało mi to do myślenia.

  Pozdrawiam i bardzo dziekuję

 18. Karolina

  1. Ważne jest docenianie innych – dziękować, wyrażać aprobatę
  2. Zamiast irytacji – jasne wyjaśnienie tego co, czuję i co chciałabym zmienić

 19. Anna

  cenne wnioski:
  1. partner nie pomaga mi w domu tylko dzielimy się obowiązkami domowymi
  2. dziękuję za starania we wszystkim i doceniam nawet codzienne dobre zachowania

 20. Anna R

  lekcja 1 – prosto – krótko komunikować czego się oczekuje
  lekcja 2 – dziękować , wyrażać pozytywne uczucia
  Kamili dziękuję za to , że uświadamia o tym jak długi jest proces stawać się kobietą asertywną , mobilizuje tym do pracy nad sobą i ciągłego uczenia się

 21. Anna

  lekcja 1 – prosto – krótko komunikować czego się oczekuje
  lekcja 2 – dziękować , wyrażać pozytywne uczucia
  Kamili dziękuję za to , że uświadamia o tym jak długi jest proces stawać się kobietą asertywną , mobilizuje tym do pracy nad sobą i ciągłego uczenia się

 22. Kamila

  Moje lekcje:
  1. Jasno komunikuj o co ci chodzi, bo partner się nie domyśli ;)
  2. Dziękuj za to co otrzymujesz od partnera :)

 23. Agnieszka

  1. Wzajemne i jasno wyrażaj uczucia, potrzeby i oczekiwania.
  2. Doceniaj starania drugiej osoby i okazuj wdzięczność za poniesiony wysiłek.

 24. Patrycja

  Dziękuję:)
  Co do konferencji on line – jak być asertywnym w stosunku do pracowników, tak , by nie weszli nam na głowę? Jak nie bać się zwrócić uwagę na niestosowne zachowanie? W dzisiejszych czasach trudno o pracowników, więc to oni zaczynają rozdawać karty, a przecież to nie o to chodzi, by pracować za swojego pracownika ….

 25. Magda

  1. Popracować nad jasnym przekazem moich oczekiwań co do męża, jasna, zrozumiała komunikacja.
  2. Będąc mama i żona nie musze wszystkiego robić sama.

 26. Karolina

  1. Obowiązki domowe to wspólne „dobro” nie tylko jednej strony.
  2. Dziękowanie za oczywiste rzeczy – łatwe do zrobienia i na pewno ucieszy.
  Ja niezmiennie dziękuję Kamili za dzielenie się wiedzą i doświadczeniem

 27. Anna

  Nie mogę się doczekać Twojej książki o asertywności.
  Moje wnioski:
  Ewidentnie potrzebuje terapii. Na przestrzeni ostatnich 10 lat coś się ze mną stało, że totalnie siebie nie poznaje.
  Bardzo Ci dziękuję, że mówisz głośno o tylu ważnych dla kobiet rzeczach.

 28. Sylwia

  Cenne uwagi Kamilo. Powinnismy rozwijac umiejetnosc dziekowania, zeby na starosc byc milymi staruszkami a nie zgorzknialymi zolzami. Komunikacja to podstawa w kazdej relacji, rozmawiajmy wiec o wszystkim aby budowac silne wiezi, porzadki to rowniez czesc zycia. Same sie nie zrobia, trzeba sie nimi podzielic.

 29. Hanna

  Dziękuję za nagranie:-)
  Lekcja 1: nie używam słowa „pomagam” tylko „dzielę się obowiązkami”
  Lekcja 2: nie krytykuję, nie wbijam szpilki
  Pozdrawiam serdecznie

 30. Ewelina

  Wzajemny szacunek i rozmawianie ze sobą, jasne komunikowanie swoich potrzeb.

 31. Kasia

  Kamila dziękuję! Kolejna konkretna dawka wiedzy, którą warto wdrożyć ? Asertywność może pomóc odbudować nasze relacje partnerskie. Konkretne i jasne komunikaty nie pozostawiają niedomówień, dzięki czemu unika się nieporozumień i niepotrzebnych spięć. Warto doceniać nawet najmniejsze starania partnera, aby dać sygnał zwrotny? pora na działanie ?

 32. Ewelina

  lekcja nr 1
  wzajemne i jasne komunikowanie uczuć, potrzeb i oczekiwań
  lekcja nr 2
  docenianie i dziękowanie za poniesiony wysiłek i starania drugiej osoby

 33. Eryk

  1. Komunikuj swoje potrzeby – jasno i konkretnie!
  2. Doceniaj starania swojej drugiej połówki – okazuj wdzięczność!

 34. Joanna Filipek

  1. Bardzo ważne jest docenianie siebie, a więc nie wyręczanie innych :)
  2. Bardzo ważne jest docenianie drugiej osoby, co jest trudne w Polsce, z powodu wychowania :)

 35. Magda

  Moje dwie lekcje:
  1. trzeba jasno komunikować swoje potrzeby
  2. doceniać starania partnera.

 36. Agnieszka Gębura

  A ja dalej nie rozumiem, nie przemawia do mnie, że my kobiety mamy dziękować mężom, partnerom, że nam pomogli w obowiązkach domowych. To dalej wygląda tak, jakby te obowiązki były tylko naszymi a chęć by nam pomogli mamy zasugerować im w sposób miły, przyjemny by nie urazić dumy faceta. Hmmm… nie wiem, czy tylko ja tak myślę.
  Agnieszka Gebura

 37. Wioletta

  Lekcja 1 Partner nie pomaga ale razem tworzymy związek dom rodzinę . Nie wchodzimy w rolę mamusi i synka lub córeczki i tatusia .
  Lekcja 2 Asertywność to szacunek do siebie i innych oraz to klucz do szczęśliwego ,satysfakcjonującego Życia:-) .
  Super przekaz jak zawsze . Pozdrawiam serdecznie :-)

 38. Joanna

  Kamilo, bardzo Ci diekuje za to Vidio i te wiedze!
  Tak wartosciowe.

 39. Katarzyna

  Słowo dziękuję i doceniam czyni cuda! tak niewiele a robi ogromną różnicę! Mistrzowski schemat rozmowy, który w praktyce jest trudny do zrealizowania. Ale kto powiedział, że będzie łatwo ;). Bardzo spodobała mi się uwaga, aby nie wbijać szpileczek co jest moim problemem.

 40. Serafina

  Dobrze jest usłyszeć przykłady komunikatów asertywnych w związku i jak prowadzić jakie rozmowy w domu. Kamilo – dziękuję, że tyle wiedzy udostępnia bezpłatnie!

 41. Beata

  1. trzeba się komunikować: mówić czego się oczekuje – mam cz tym nie raz problem
  2. należy doceniać starania partnera:
  całe szczęście staramy się dzielić obowiązkami i w ramach podziękowań lubię dać buziaka, czy się przytulić nawet mimochodem przechodząc obok…

 42. Justyna

  1. Trzeba być konkretnym, wiedzieć czego się chce.
  2. Trzeba umieć podziękować, a często o tym zapominamy.

 43. Monika

  Witam,

  p.Kamilo proszę o sugestię jak odnieść się asertywnie do Klienta, który mówi, że moja usługa jest droga, Konkretnie chodzi o szycie ubrań na miarę.
  Jak rozmawiać z takim Klientem aby do mnie wrócił i szył dalej? Klient jest oczywiście zadowolony i podoba się usługa.
  \
  Dziekuję,
  Monika

 44. Ada

  Dziękuję pięknie za kolejne wideo.
  2 lekcje:
  – Wyrażaj jasno i konkretnie to czego oczekujesz
  – Nie obrażaj się, że mężczyzna się czegoś nie domyślił. :) Wiem o tym od dawna, a jednak wciąż zapominam. Popracuję nad tym w nowym związku (mam nadzieję, że jeszcze będzie ku temu okazja).

 45. Iza

  Dziękuję za to wideo Kamila a szczególnie za lekcję o dziekowaniu. Myślę że o tym szczególnie zapominamy…..

 46. Agata

  Kamilo,

  A ja mam pytanie odnośnie zachowania asertywnego w zwykłych relacjach towarzyskich.

  Jestem osobą z przedsiębiorczej rodziny, pieniądze zarabiam od 13-nastego roku życia. Rodzice od zawsze dbali o moją edukację, wykształcenie, a później motywację do pracy, do dziś są na bieżąco w moich sprawach zawodowych, bardzo mnie wspierają.

  Mają 28 lat pomagam im w prowadzeniu naszej rodzinnej firmy, pracuję na etat (specjalista ds sprzedaży w hotelu światowej marki) i razem z mężem idziemy przez życie wychowując naszego rocznego syna.

  Czy jest to dla mnie coś niezwykłego? Owszem, bo mam udane życie, ale z drugiej strony tak zostałam wychowana i te wszystkie rzeczy są naturalne. Uważam, że jeszcze dużo przede mną, mierzę wysoko!

  W związku z tym, że praca to bardzo ważna część mojego życia to naturalnie zarabiam pieniądze i inwestuję w rzeczy możliwie najlepszej jakości, często są to markowe przedmioty. Uwierz mi, nie chwalę się tym, nie traktuję nikogo z wyższością (z resztą często angażuję się w projekty mające na celu pomoc drugiej osobie, działalność charytatywna), a dosłownie codziennie dostaję komentarze typu „no tobie to się powodzi”, „ty to masz życie”, „ooo nowa markowa torebka”, „oo nawet twój syn ma coś tam drogiego”, „ale furą jeździsz”, „mieszkasz w zamku”, „jesteś z bogatej rodziny” itp…

  Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak nie raniąc kolegów z pracy dać im do zrozumienia, że nie życzę sobie takich komentarzy? Próbowałam już naprawdę wielu sposobów.

 47. Ania

  Bardzo mądre video, szczególnie ten temat…”domyślności” i komunikacji. Ja mam ogromny problem z przedłużaniem wypowiedzi, skupiam się na wieeelu szczegółach…których mój mąż nie potrzebuje do zrozumienia ogólnej sytuacji, dlatego nauczyłam się, skracać wypowiedz, opierając się na faktach, pokazuje mu jak ja widzę sytuację , a mój mąż.. często widzi ją dużo bardziej obiektywnie. Na samym koncu tez robie konkluzję w jednym zdaniu ;) i zaczynam z wizją końca czyli ” kochanie potrzebuje, żebys mnie wysłuchał a potem powiedział co sądzisz” Wiem, że my kobiety mamy też tendencję do… dorabiania historii, dokładania”filmu” , nakręcania się dodatkowo, zamiast sprecyzować oczekiwania i np je egzekwować, dlatego dobrze, że się różnimy bo … mężczyźni czasem mają dużo chłodniejsze podejście do danej sytuacji :) Relacje damsko męskie wymagają wielu sytuacji… kiedy należy ustąpić/przyznać drugiemu rację, przemyśleć…ale warto. Warto uczyć się asertywności i zrozumienia swoich i jego/jej potrzeb. Pozdrawiam

 48. Marta

  Świetny materiał! I bardzo potrzebny :) mnie akurat udało się sporo wspomnianych rozwiązań wprowadzić intuicyjnie, ale często jednak wulkan emocjonalny, który się we mnie gromadzi nie pozwala mi wyrazić tego co czuję w sposób asertywny, a co za tym idzie- agresywnie wybucham! Zdecydować muszę nad tym popracować. Kolejna bardzo ważna dla mnie rzecz: przygotowanie do rozmowy! Często, gdy rozmawiamy mój Narzeczony mówi: ok, rozumiem już mniej więcej co czujesz, ale jaki w związku z tym masz pomysł na zmianę tej sytuacji? Jakie widzisz tu rozwiązanie? Bardzo często jest tak, że rozmowę zaczynam już „naładowana” i koncentruję się tylko na tym, żeby przekazać mu jak się czuję kiedy coś robi (lub nie), ale nie przemyślę sobie tego czego w związku z tym oczekuję! I wtedy „klapa” ;) albo wymyślam coś na szybko, co nie zawsze jest tym, czego faktycznie oczekuję. Muszę zdecydowanie dbać o to,żeby najpierw sobie przemyśleć o co mi chodzi. Do tego typu rozmowy z partnerem zdecydowanie trzeba się przygotować możliwie na spokojnie.
  Pozdrawiam serdecznie :)

 49. Patrycja

  Cześć ?
  Dziękuję bardzo ?

  1. Cieszę się, że wprowadziłam podział obowiązków i że wyrażam kiedy czuję sie czymś przytłoczona. Do poprawy komunikat na bardziej pozytywny.
  2. Do poprawienia dziękowanie i pracowanie nad konkretyzacja komunikatów ?
  3. Jestem odpowiedzialna za jakość relacji i własnego dobrego samopoczucia w relacji.

  PROBLEM Z ASERTYWNOŚCIĄ
  Mam taki, że nie radzę sobie z agresywnymi zachowaniami- słowami ludzi. Wbija mnie w ziemię, zaskoczenie na maksa, zatyka mnie i ostatecznie nic nie odpowiadam.
  Chcę umieć automatycznie odpowiadać asertywnie na każdą agresję słowną.

  Będę wdzięczna. Pozdrawiam serdecznie
  Pati

 50. Paulina

  Lekcje z dzisiejszego wykładu na temat asertywności: trzeba się komunikować w konkretny asertywny – nie agresywny sposób z partnerem
  Trzeba druga stronę docenić i podziękować za wysiłek / pomoc

 51. Marlena

  Widzę że często myslalam że jestem asertywna a byłam agresywna, wbijalam szpile. W poprzednim związku czułam się właśnie przytloczona obowiązkami domowymi.

  Ważne jest doceniane drugiej osoby o którym nieraz się zapomina.

  Asertywność to konkretne komunikowanie swoich uczyć i oczekiwań w uprzejmy ale stanowczy sposób.

 52. Joanna

  Moje dzisiejsze lekcje to:
  1. komunikacja i wyrazanie swoich potrzeb, checi zmian nawet w sytuacjach o ktorych do tej pory balam sie otwarcie mowic w naszym zwiazku.
  2. docenianie partera i wyrazanie tego za rzeczy ktore robi dla nas na ktore wczesniej nie zwracalam uwagi.

 53. Małgorzata

  Podoba mi się przedstawiony prosty, przejrzysty schemat pomocny do negocjacji z partnerem.
  A także ważne jest przypomnienie, że asertywność to także umiejętność mówienia o pozytywnych uczuciach.

 54. MAGDA

  Pani Kamilo, po pierwsze dziękuję za ten materiał i możliwość korzystania z „niby oczywisych” materiałów.
  1) konkretna komunikacja
  2) otwartość i szczerość

 55. Anna

  Znam tę formułkę i o ile stosuję Ją czasem w wyrażaniu tego co mi się nie podoba, to zupełnie nie potrafię jej użyć dla sytuacji w których czuję się dobrze, bo ktoś cis zrobił fajnie…co zrobić żeby się przemóc? Chyba nie potrafię dziękować szczególnie bliskim

 56. Natalia

  Obecnie przewartościowuje swoje życie po 13 latach związku z człowiekiem, który był dla mnie bliski, pomagał mi. Jednak nasze drogi się rozeszły w burzliwy sposób, inna kobieta, zrujnowanie życia również zawodowego. Dwie lekcje, które wyciągnęłam z tego nagrania.
  1. Przez te wszystkie lata nie zawsze dbałam o swoje potrzeby, zgadzałam się na prawie wszystko, z obawy przed jego odrzuceniem. Chciał się wyprowadzić, wyprowadziłam się z nim. Miał dosyć prowadzenia jednej firmy, protestowałam ale nie potrafiłam go przekonać. Było również wiele innych sytuacji…Był dla mnie bardziej bliską osobą niż mój ociec, który nie wspierał mnie w rozwoju, edukacji. Skupiłam się bardziej na związku niż na relacjach rodzinnych. Teraz mam inne oczekiwania i dążę do egzekwowanie własnych potrzeb.
  2.Drugą lekcją jaką wyniosłam jest otworzenie się na nowy sposób komunikacji, aby nie zachowywać się w sposób agresywny ani złośliwy. Przede mną długa nauka.

 57. halina

  1. wyeliminować agresywne komunikaty. 2. jasno wyrażac swoje potrzeby ,pochwalic partnera .

 58. Marzena

  Dziękuję Kamilo :-)
  Lekcje? Jasne i proste wyrażenie swoich uczuć bez agresji i złośliwości. Podziękowanie, wyrażenie aprobaty może być zaskakującą reakcją drugiej połówki ale prawdopodobnie skuteczne :-) Zatem zaczynam walczyć o zdrowie swojego związku. Ale asertywnie. Nie liczę na zmiany po weekendzie, tak jak mówiłaś. To może być trochę czasochłonne ale chcę mieć świadomość tego, że czegoś się nauczyłam i że było warto. Dziękuję raz jeszcze :-) :-)

 59. Ela

  1. wyrażać swoje oczekiwania krótko i konkretnie.
  2. obowiązki domowe to wspólna sprawa

 60. Janina

  1. Jeśli zależy Ci na podzieleniu się obowiązkami domowymi z mężczyzną, przygotuj KONKRETY.
  2. Doceniaj starania partnera i komunikuj je – nie przyjmuj ich jako oczywistość.

 61. Olga

  Dziękuję Kamilo za lekcję!

  Asertywność w związku – mówienie o naszych uczuciach, za pomocą jasnej komunikacji, przy wykonywaniu codziennych czynności wspólnie z rodziną. I wdzięczność …dla tej drugiej osoby…

 62. Anna

  lekcja 1: trzeba rozmawiać o swoich oczekiwaniach względem naszej relacji
  lekcja 2: wyrażenie pozytywnych uczuć jest równie ważne jak tych negatywnych

 63. Brygida

  Dziękuje za bardzo precyzyjne wskazówki o asertywności.
  Lekcje dla mnie:
  1) sprecyzować bardzo dokładnie czego oczekuję
  2) razem wybrać obowiązki ,nie wyznaczać co mąż ma zrobić
  Pozdrawiam

 64. Aneta

  Przerabiałam już kurs online o asertywności. Cudownie wracać do tej wiedzy i ją wzmacniać. O wielu rzeczach się zapomina jak nie praktykujemy sumiennie na codzień.
  Kamilo, bardzo dziękuję ❤❤❤

 65. Aneta

  Komunikat asertywny dotyczy także mówienia o tym co nam się podoba, o pozytywach, a nie tylko o tym co nam nie służy.
  Krótkie i proste komunikaty, bez zbędnych dodatków są najbardziej efektywne.

 66. Paulina

  Fantastyczny materiał! Dziękuję Kamilo i RBC za to nagranie.
  Moje 2 lekcje:
  1) Najlepszy jest komunkat jasny i konkretny, wtedy uzyskuje się konkretne efekty.
  2) Podziękowania i docenienie to taki „must do” w języku asertywności. Gdy ktoś nas docenia współpracuje się o wiele lepiej.

 67. Oollaa

  Jasno i konkretnie komunikować potrzeby.
  I mniej słów tym lepiej – wiem coś na ten temat, jak rodzice zamiast jasno określać o co chodzi robili godzinne wywody i miałam dość ich słuchania ;)
  Dziękuję za ten materiał.

 68. JoLi

  Dzięki Kamila:)
  Po pierwsze: komunikować swoje uczucia – nie rzucać hasłami dla domysłu, jasno mówić kiedy i w jakich sytuacjach co czujemy.
  Po drugie: pamiętać o „Dziękuje”.

 69. Dorota

  Kamila, doskonałe wideo! Dzięki!
  Staram się asertywnie komunikować z partnerem i doskonalimy się w tym oboje :)
  Nie jestem kobietą która „stroi fochy” lub odgrywa „ciche dni” albo się śmiertelnie obraża, bo partner się nie domyślił. Mam bardziej „męski” (jeśli tak to można określić ;)) styl komunikacji niż większość kobiet, a więc konkretny i nazywający rzeczy po imieniu i dlatego w związku z partnerem się to bardzo dobrze sprawdza. Ale wiem, że jest jeszcze parę rzeczy, nad którymi trzeba popracować.
  Moim zdaniem, komunikacja to podstawa udanego związku! Twoje wideo utwierdziło mnie w tym.
  Nie mogę się doczekać kolejnego wideo o asertywności wobec rodziców i teściów, bo na tym polu muszę się troszkę podciągnąć ;)

 70. Ela

  Lekcja 1 trzeba żyć uważnie i być nastawionym na dostrzeganie dobrych uczynków a nie złych
  Lekcja 2 być wytrwałym, nie ustawać w uczeniu się umiejętności asertywności i umiejętności dostrzegalnia swoich potrzeb

 71. office6

  Asertywność w związku jest niezbędna. Aby uniknąć spięć wspólnie z Partnerem podzieliliśmy swoje zadania, każdy z nas ma swoją działkę. Nie mam powodu do narzekań bo mój partner nie boi się prasowania, zmywania, sprzątania itd. Bardzo ważna jest rozmowa i wspólny cel ;)

 72. Anna

  Wow! Kolejny raz pokazałaś mi, jak uczyć się asertywności i niestety wobec mojego Męża jestem bardziej agresywna niż asertywna ( i uległa też) ale dzięki Tobie jest coraz lepiej! Uwielbiam Twoje filmy i uważam, że wszysckie kobiety na świecie powinny je oglądać!!!!

 73. Beata

  Moje lekcje:
  1. Doceniać zachowania partnera
  2. Konkretnie wyrażać, to czego pragnę

 74. Maria

  Moje dwie lekcje:
  1. Mam doceniać starania drugiej osoby.
  2. Chcę jasno komunikować swoje uczucia i potrzeby.

  Dziękuję Kamilo za to nagranie! ?

 75. Basia

  Treśći przekaz wideo swietna!
  Niestety, pokutuje cały czas przekonanie, ze sprzatanie to ” babska robota/obowiązek” . Moze kiedys tak było gdy kobieta siedziala w domu a mężczyzna szedł w pole…
  Teraz kiedy i męzczyzma, i kobieta są aktywni zawodowo, sprzatanie , gotowanie i inne obowiazki domowe trzeba podzielic inaczej… szkoda, ze to nie jest dla męzczyzn takie oczywiste…
  A i dla kobiet tez nie zawsze… dlatego rośnie w nas frustracja i poczucie wypalenia…

 76. Magdalena

  Jedziesz bejbe ?❤
  Rzeczywiście języka asertywności trzeba się nauczyć.
  Dotychczas u mnie wyglądało to tak ,że po prostu wszystko mi się należy i łaski nie robi jak coś tam zaproponuje,zrobi ,zaprosi itd.itp.Nie dziekowalam,nie docenialam.
  Od dzisiaj to się zmieni,bo kurczę zależy mi na Nim.A doszliśmy do takiego momentu,że on siedzi w rozciapanych kapciach w swoim fotelu A ja w adresach biegam pi domu.
  A nie tak to miało wszystko wyglądać.
  Po stokroć będę dziękować,że stanelas na mojej drodze.Kamila,Twoje rady są tak proste,a skuteczne.
  Dziękuję,dziękuję, DZIĘKUJĘ

 77. Ewa

  Najwazniejsza jest szczera i otwarta komunikacja, bez domyslen, zagadek czy zlosliwosci.

 78. Ania

  Lekcja jest jedna: co sobie weźmiemy od życia, to będziemy mieli. Powiemy, czego potrzebujemy w związku, to będziemy mieli (a jeśli nie, to znajdziemy inne pole, aby to mieć). Wszystko zależy od nas i naszej checi, poczucia, że na to zaslugujemy!!!!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?