Jednego jestem pewna, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele i wzmacniać swoją pozycję na rynku, czy to jako sprzedawca, lider, ekspert z wybranej dziedziny, czy jakikolwiek inny przedsiębiorca, potrzebujesz sie rozwijać.

Niektórzy idą na studia, inni na szkolenia, jeszcze inni decydują się na coaching. To wspaniale! Każda z tych dróg jest doskonała. Chcę Cię jednak dziś zachęcić do czegoś więcej, a mianowicie do czytania książek. Najlepiej codziennie, przez pół godziny, systematycznie. Nie jednej, nie dwóch, ale setek książek.

Zapomnij o tym, że nie lubisz czytać, bo to kompletnie do bani wymówka. Słaba, tania i tyle. To, że nie czytasz książek, bo nie masz czasu, to jeszcze słabsza, bo i na to jest rozwiązanie dla tych, którzy go SZUKAJĄ.  

Jim Rohn powiedział kiedyś

„Biedni mają duże telewizory, bogaci – duże biblioteki”.

Z czym spędzasz więcej czasu w swoim życiu?

Z telewizorem, smartfonem czy z książką?

Potrzebujesz czytać. Prawdopodobnie więcej niż czytasz dziś. I nie mówię tu tylko o ramansach, horrorach czy wziętych kryminałach. Chodzi mi o książki, które wpływają na poziom Twojej wiedzy, a co za tym idzie, na poziom Twojej pewności siebie przy wypowiadaniu sie na tematy z dziedziny, którą się zajmujesz.

Często słyszę na moim szkoleniu „Mistrz Sprzedaży”, że przeszkodą w byciu dobrze opłacanym ekspertem jest poczucie, że nie jestem wystarczająco dobry w swojej dziedzinie.

Z reguły wtedy pytam” A co robisz aby nim być ?”

I tu słyszę;

– bo gdybym mógł pojść na studia podyplomowe…

– bo gdyby było mnie stać na większą ilość szkoleń…

To, że nie możesz iść akurat teraz na wybrane studia czy szkolnie, w niczym nie tłumaczy zaniechania rozwoju poprzez czytanie książek.

Ale do rzeczy.

Czytam jak na mój gust sporo, ale to wciąż nie tyle, ile bym od siebie oczekiwała. Zastanawiałam się nad tym jak umożliwić sobie przyswajanie większej ilości materiału i z pomocą przyszła mi przebudowa trasy z Katowic do Warszawy. Podróżowałam  pociągiem. Podczas podróży czytałam i czytałam i dzięki temu zwiększałam ilość czasu na zdobywanie niezbędnej dla mnie wiedzy. Z czasem jednak przyszło kolejne wyzwanie, dla którego poszukiwałam rozwiązania. W pociągu prócz przyjemności odprężenia się  dostałam w pakiecie trud słuchania, co tam u sąsiadów podróży słychać.

I to wcale nie tak, że ktoś ze mną rozmawia o tym co mu się przytrafiło w życiu! W takiej sytuacji to chętnie książkę bym odłożyła i oddała sie przyjemności konwersacji.

Teraz ludzie bezpardonowo, bez wychodzenia z przedziału rozmawiają przez telefon. GODZINAMI! Jak tu czytać, gdy kilka siedzeń wcześniej ktoś sprzedaje rury i negocjuje ich cenę. Jak tu czytać o coachingu, gdy sąsiadka moja, przykleiła się do swojego telefonu i nadaje od 3 godzin o wczorajszej imprezie, każdej koleżance do której zadzowni? Przeklęte wytrzymałe baterie i darmowe minuty :)

Najpierw przyszła myśl o zatyczkach do uszu, dopiero po chwili przypomniałam sobie o tym, że istnieje przecież coś takiego jak audioteka. Teraz podróże, spacery, poczekalnie do lekarza, a nawet codzienne robienie porządków, będzie dla mnie wspaniałą okazją do tego, aby się rozwijać i doskonalić.

Ani brak czasu, ani brak satysfakcji z śledzenia liter nie jest już więc przeszkodą dla nikogo do tego, aby przy pomocy książki się rozwijać.

Odkurzasz, pracujesz, gotujesz, wystajesz na przystanku, podróżujesz, idziesz do szkoły, robisz zakupy w hipermarkecie – słuchaj audiobooka i oczywiście każdą ważną myśl zapisuj w swoim notesie, o którym mówiłam tutaj.

A teraz Twoje zadanie:

Jaka jest lista 3 książek, które pomogłyby Ci zwiększyć poziom wiedzy w dziedzinie, w której chcesz być ekspertem?

 

23 komentarze
 1. Krystyna

  Witam ! Dziewczyny mogę jeszcze podać kilka ciekawych tytułów, które warto przeczytać „Myśl…. i bogać się”Poradnik człowieka interesu – Napoleon Hill,książka przedstawia fakty gromadzone przez wiele lat, z których dowiesz się,co robić i jak osiągnąć życiowy cel. „Jak żyć wśród ludzi czyli klinika relacji międzyludzkich”- Les Giblin, to próba pokazania jak ułożyć nasze stosunki z innymi ludźmi,by nie rozpadały się nasze związki lub zbudować dobre relacje z pracownikami ,dziećmi czy rodzicami. Jeśli będziecie chciały jeszcze otrzymać informacje o ciekawych książkach na temat rozwoju osobistego lub poprawy swoich kompetencji. Ja po prostu zawsze lubiłam czytać, ale dopiero teraz jest dostęp do tego typu publikacji. Kamili Rowińskiej też mam cztery książki oraz ” Jak stworzyć swój PIERWSZY BIZNES praktyczny poradnik budowania zyskownej firmy”- Mariusz Mszyca, Patrycja Mstowska-Borysiewicz.

 2. Magdalena

  Do końca tego tygodnia przeczytam : Michał Szafrański „Zaufanie czyli waluta przyszłości”; Tom o’Neil „Siła małych celów” ; Melody Fletcher „Świadome otrzymywanie”. A już chciałam iść spać …a widzę , że „lektury czekają” . Pozdrawiam zmotywowana ;-)

  • KAMILA

   WOW Magdaleno, czy Ty zamierzasz spać? :)

 3. PATRYCJA

  Do końca tygodnia skończę Zaufanie waluta przyszłości M. Szafranskiego I biorę się za Finansowego Ninja po raz drugi :)

  • KAMILA

   Super!

 4. Iza

  „MÓW JAK TED” Carmine Gallo. Powinnam do końca tygodnia skończyć. Zawsze jest dobrze ładnie i ciekawie mówić. ?

  • KAMILA

   Prawda! :)

 5. Danuta

  Coaching teoria praktyka M. Sidor-Rządkowska Coaching i mentoring w praktyce M. Bennewicz Psychologia społeczna E. Aronson

 6. Agnieszka

  Ja przeczytam do końca tygodnia 77/moc przebaczenia Marcin Zieliński

 7. Anna

  WOW i teraz czuję, że nie mam argumentów przeciwko audiobookom… zgłębiam temat i szukam czegoś dla siebie. Dzięki za super pomysł!!! Miłego [email protected]

 8. Kasia

  Ja dzieki wyzwaniu, o ktorym dowiedzialam sie przez przypadek, zmienilam cale swoje postepowanie. Rozczytalam sie w twoich ksiazkach np. Zaslugujesz na sukces. Lecz rowniez te ktore nam polecalas np. Kurs MBA.. dziekuje. W 100% sie z Toba zgadzam. Teraz musze poszukac ksiazek ktore pomoga rozwijac i poszerzac moja wiedze w dziedzinie HR.

  • KAMILA

   Kasiu, gratuluję dołączenia do wyzwania! Trzymam kciuki ❤️

 9. Weronika

  Moje przełomowe „buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale” przeczytane w dzień razem z ćwiczeniami! Fakt że akurat dzieci nie było ze mną dało mi możliwość skupienia, następne „zasługujesz na sukces” ją w formie ebooka czytałam wszędzie a najczęściej w samolocie :) obie przełomowe. Później „podświadomość” j. Murphy, teraz „bogaty ojciec biedny ojciec” Kiyosaki kończę i następna w kolejce „maksimum osiągnięć” B. Tracy, „wykorzystaj swój potencjał” J. Murphy. Jest jeszcze kilka pozycji. Ale do pierwszych trzech często wracam a biedny ojciec bogaty ojciec bardzo dużo rzeczy mi uswiadomilo. Audiobooki będę słuchać w podróży na studia. Podczas jazdy warto nie marnować czasu :)

  • KAMILA

   Świetne pozycje książkowe Weroniko!

 10. Sylwia

  Ja dzięki IV edycji wyzwania w ostatnim roku przeczytałam kilka wartościowych książek. Obecnie czytam „Koniec współuzależnienia” następna jest „Zdobądź swoj szczyt”, bo w V edycji wyzwania tą właśnie pozycję wybrałam. Zapisałam się do wyzwania kolejny raz, między innymi dlatego, że właśnie ono mobilizuje mnie do czytania bez wymówek. Mam jeszcze w kolejce książkę „Finansowy ninja” Michała Szafrańskiego, po cichu liczę, że może znajdzie się jako jedna z pozycji do przeczytania w wyzwaniu:)

 11. Ewa

  Ja ostatnio korzystam z podcastów MWF (np. w pociągu na słuchawkach), wykupiłam prenumeratę czasopisma branżowego (jeszcze nie przyszło) , słucham #PowerPoniedziałków, w aucie słucham audiobooków, czytam ustawione w kolejce zaległe książki. A następna w tej kolejce do kupienia jest „Rozszyfruj swoją krew”. :)

 12. Elwira

  Udało mi się dzisiaj dorwać „JA” T.Niwińskiego w formie audiobooka. Właśnie słucham.. :-)

  • Ewa

   Elwira, to moja pierwsza książka rozwojowa! ?
   A sam Niwiński w ogóle z Włocławka! Nawet nie wiedziałam, że „Ja” jest na audiobooku.

 13. Elwira

  Wracam dzisiaj do „Shakeout”:-)

 14. Author
  Molińska Kamila

  Złote myśli macie szałowe :) Ale przejdźmy do konkretów. Co przeczytacie , posłuchacie do końca tego tygodnia?

  • Karolina

   Dokończę Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale, przeczytam „Studencka Poradnia Prawna” i wypiszę z niej działania, jakie mogę podjąć w swojej firmie oraz uporządkuję materiały ze szkoleń MBT RBC – choć nadal nie mam segregatora :)

 15. Agata

  Masz rację, Kamilo. To dosyć popularna wymówka, z którą sama czasem sobie nie radzę: ‚nie zrobię teraz tego kursu, bo nie mam na niego pieniędzy…’ Co nie znaczy, że do czasu zdobycia potrzebnych środków nie mogę zgłębiać zagadnienia za pomocą literatury.
  ;) Pozdrowienia.

 16. Monika

  Święte słowa! Bo „kto się nie rozwija, ten się zwija”.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?