– Kamila, jak mam zrobić, aby moje dzieci były asertywne i pewne siebie? Gdzie mam je zapisać? 

– A ile lat mają Twoje dzieci? 

– 5 i 9.

– Jak Ty zachowujesz się na co dzień? Jesteś asertywna i pewna siebie?

– No, ja to nie jestem, ale właśnie dlatego, chciałabym, aby one były! 

– Nie będą!

– Jak to nie będą? Przecież mogą się nauczyć, jest dużo kursów, obozów dla dzieci, pojadą i się nauczą. 

– W ten sposób możesz nauczyć dzieci angielskiego lub grać w szachy, dla asertywności to za mało. 

– Nie rozumiem…

Za każdym razem, gdy spędzam czas z moimi dziećmi przekazuję im swój stosunek do świata. To, jak radzę sobie z odmową innych i to jak ja odmawiam. To, jak reaguję na krytykę i to, jak ja przekazuję informację zwrotną. To, jak reaguję na ocenę i to CZY JA OCENIAM?

Możesz dziecko wysłać na kurs z asertywności, ale jeśli sama jej nie przejdziesz, nie ZROZUMIESZ i nie ZASTUSUJESZ, ostatecznie wybijesz OSOBIŚCIE dziecku asertywność z głowy. Zupełnie nieświadomie i niechcący. Ono będzie asertywne przez chwilkę, Ty nie i ostatecznie skończycie oboje na zachowaniach uległych, agresywnych i manipulacyjnych. 

Wejdziesz w stare schematy, w sytuacji trudnej powielisz znane wzorce i przekażesz je dalej… 

A w przyszłości, Twoje dziecko nie zadba o swoje interesy, tak jak będzie czuło, że powinno, ponieważ nie da sobie do tego prawa. Nie odmówi stosowania używek, z obawy przed tym, że zostanie wyśmiane. I możesz do niego MÓWIĆ, że ma dbać o siebie dowolną ilość razy. 

Jednak TWOJE dziecko, nie SŁYSZY co Ty mówisz. Ono PATRZY I SŁUCHA, jak Ty się zachowujesz, zwłaszcza wtedy, gdy myślisz, że nie patrzysz. Ono MODELUJE Twoje zachowania. Oczywiście, nie te, w których sprzątasz pokój :) MODELUJE Twój stosunek do rzeczywistości. 

Masz średnio 14 lat na to, aby „wychować” swoje dziecko. Później kluczowa staje się grupa rówieśnicza, rządzą hormony, inspirują idole, a po 21 roku życia, Twoje wygłaszanie mądrości staje się co najmniej irytujące. Przecież twoje dziecko, jest już dorosłe. Patrzysz więc ze spokojem (lub wręcz przeciwnie) na efekty swoich działań. (Niektórzy do 40 r.ż. swojego dziecka nie wychodzą z roli i co niedzielę przychodzą, aby coś jeszcze od siebie dodać :))

Jeśli byłaś uległa względem dziecka, nie dziw się, że nie radzi sobie z odmową w tym brutalnym świecie. Że przeżywa, każde odrzucone CV, nie potrafi odnaleźć się w sprzedaży i tak wiele rzeczy jest dla niego trudne. Jeśli zachowywałaś się agresywnie, masz dużą szansę na wychowanie dziecka manipulacyjnego. Jeśli zachowujesz się asertywnie, masz największą szansę na to, że twoje dziecko, również pójdzie Twoim torem.   

W asertywności nie chodzi o to, aby nauczyć się mówić „NIE”. 

To coś znacznie więcej. 

To umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji, opinii
BEZ INTENCJI ranienia innych ludzi. 

Umiejętność rozmowy z autorytetem, zachowania się godnie w sytuacjach społecznych, konfliktowych, pełnych manipulacji, sytuacjach, w których ważą się Twoje wartości. 

I właśnie tego uczę w kursie
„Asertywność w pracy i w rodzinie”

Ja sama 6 lat uczyłam się tych zachowań, aby wreszcie móc uczyć innych. Najpierw jednak potrzebowałam nauczyć się asertywności względem dzieci, męża, rodziców, teściów, współpracowników, przyjaciół, klientów, osób starszych, osób na wyższych stanowiskach, byłego męża…

Dziś, gdy patrzę na postawę mojego 13 letniego syna Olafa, gdy opowiada mi, jak rozwiązał swoje trudne sytuacje w szkole, gdy słucham go, w jaki sposób, asertywnie i z szacunkiem podważa autorytety, JESTEM DUMNA! Dumna z niego i z siebie, że podjęłam tą pracę. 

Gdy rozpoczynałam przygodę z asertywnością, mój syn miał 3 latka. 

Szkolenia i konsultacje pochłonęły sporą część mojego budżetu edukacyjnego. Mogłam kupić mu za to elektryczny samochód, wielkie klocki LEGO lub cokolwiek innego.  

Kupiłam coś znacznie bardziej cennego. 

Kupiłam kompetencję, dzięki której buduję siebie i jego. 

Wiesz, co jest dla mnie niesamowite? 

Że, gdy kobieta jest w ciąży, to bardzo uważa, aby zdrowo się odżywiać, ponieważ tym samym odżywia się dziecko, które nosi pod sercem. 

Później, gdy dziecko się urodzi dba się o to dziecko najpiękniej jak się potrafi i niestety czasami zapomina się o swoim odżywianiu, a już zdecydowanie o odżywianiu swojego umysłu.  

Chcesz mieć asertywne, pewne siebie, otwarcie wyrażające siebie dziecko? Zacznij od siebie!

Sprzedaż kursu online „Asertywność w pracy i w rodzinie” została zakończona.

Kliknij tutaj i zapisz się, aby otrzymać powiadomienie o starcie kolejnej edycji i skorzystać z promocyjnej ceny!

 


Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
0 komentarzy

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?