Recenzja książki Kamili Rowińskiej pt.: „Kobieta niezależna”

Autor recenzji: Mieczysław Krause

„Od cycków wolę punktualność”

Po książkę Kamili Rowińskiej pt.: „Kobieta niezależna” sięgnąłem ja, facet, z fascynacji, w jaki sposób Kobieta przekazuje innym Kobietom przesłanie swego życia. Życia nagrodzonego szczęściem, lecz i pełnego trudu, ostrych zakrętów, dramatów. Życia niezależnego – budzenia się rano w jasnym poczuciu, że zależy się tylko od siebie, a to, co przyniesie dzień, wynika z własnych wyborów. Układania spraw jak się chce i czuje, jak jest z tym dobrze. Bycia w tym poczuciu z bliskimi, realizując się w pracy, oddychając i kochając. Pasjonując się istnieniem, smakując je i ceniąc, dzieląc się z innymi wiarą, nadzieją i miłością. Tak, stan niezależności dostarcza ich wiele – otwiera drogę do pełni siebie, dla siebie i innych. Daje optymizm i niespożytą moc, samo się nakręcającą. Czujecie to Kobiety? Jest Wam z takim poczuciem dobrze? Chcecie go?

Niezależność – siostra wolności. A ta dąży „od”, albo „do”. „Od” nie akceptowanych ograniczeń i ciężarów – i / lub „do” szans i możliwości tworzenia siebie i swego świata.

Czy z niezależnością jest podobnie?

Dalej – czy można być prawdziwie niezależną wyłącznie ekonomicznie, bez niezależności duchowej? Poczucia, że jest się w zgodzie z sobą – swym punktem widzenia, odczuciami, pasjami?

I gdzie jest złoty środek, aby wyważyć potrzebę niezależności z innymi racjami – szczególnie rodzinnymi? Czy to wszystko można pogodzić i niezależność jest dla każdej kobiety? Oraz od czego zależy, aby stać się niezależną?

To pytania, na które – sięgając po książkę Kamili – chciałem poznać Jej odpowiedź. Na część z nich Autorka odpowiada bezpośrednio, bez osłonek. Na niektóre odpowiadają kobiety sukcesu, z którymi zrobiła wywiady, zamieszczone w książce. Są i sprawy niedopowiedziane, na które Czytelniczka, we własnej sytuacji, musi odpowiedzieć sama.

W dwu kwestiach Kamila nie pozostawia złudzeń, choć niby są ogólnie znane.

Po pierwsze – podłożem niezależności jest ekonomia, dysponowanie własnymi pieniędzmi w ilości, pozwalającej samodzielnie decydować o kształcie życia swego i najbliższych. Pieniędzmi nie darowanymi, lecz takimi, które zarobiło się samemu, własną pracą, niezależnie od nikogo – bo dopiero to oznacza i buduje niezależność. Tworzy też jej uskrzydlające poczucie: „mogę sama!”. Potwierdzające własny potencjał i właściwy kierunek.

Druga prawda Kamili też prosta do bólu – niezależność to wybór. A każdy wybór to nie tylko korzyści, również koszty. Więc – ile jesteś gotowa wylać potu i łez? Ilu wątpliwościom własnym i cudzym zaprzeczyć? Z czego zrezygnować, by stać się niezależną? Z wygody? Ze spokoju w domu? Z czasu dla dzieci? Z partnera? Czyli – zmiany; czegoś mniej, by zyskać co innego. Czy to się opłaca? By dokonać wyboru, trzeba motywacji. Gdzie jej szukać?

Na to pytanie odpowiada rozmówczyni Kamili w jednym z wywiadów, znakomita bizneswomen Anna Pęska-Formela. Zapytana skąd czerpie motywację mówi, że motywacja płynie ze środka – jak jej się w środku nie ma, to znikąd się nie weźmie. Koniec. Kropka. Niezależność jest, albo jej nie ma – w Tobie. W sobie jej szukaj, tego niepowstrzymanego dążenia do stanu, w którym, niesiona pasją, rozwiniesz się w pełni. Dla szczęścia swego i tych, których kochasz.

Czy więc niezależność jest tylko dla „kobiet sukcesu” z wysokiej, niedostępnej dla ogółu półki, z którymi rozmawia w książce Kamila? Dobra wiadomość jest taka, że – w przeciwieństwie do ciąży, w której nie można być „częściowo” – niezależność ma swą miarę i zakres. Może być większa lub mniejsza, lecz im dalej posunięta, tym większych wymaga wyrzeczeń „teraz”, by lepiej było w przyszłości. Niemniej, jak szeroka by nie miała być – wiodą do niej ściśle określone kroki. Ich ominąć się nie da, lecz jednocześnie najbardziej przybliżą sukces w dążeniu do niezależności.

Książka Kamili, doświadczonej trenerki rozwoju osobistego, szczególnie cenionej przez kobiety, jest przewodnikiem, jak pisze w podtytule – po „tajnikach kobiet sukcesu”. Autorka nie czaruje, nie stwarza iluzji, nie unika prawdy wiodącej do celu dla tych kobiet, które są w stanie ją przyjąć i zastosować. Ponadto dostarcza podstaw wiedzy i narzędzi rozwoju osobistego, niezbędnych, by osiągnąć niezależność.

Przewodnik to nie tylko wskazówka drogi właściwej – także ostrzeżenie przed manowcami. Taki charakter ma rozdział pt.: „Schowaj cycki, pokaż rozum” – tytuł prowokacyjny, kręcący facetów. Bo to oni wymyślili powiedzenie, że „za kobietą sukcesu zwykle stoi facet, zapatrzony w jej tyłek”. Owszem, takie się zdarzają, jednak nie sądzę, że to przepis dla każdej, oraz że w ogóle na tym polega niezależność. Tym bardziej, że macie, Kobiety przeze mnie kochane i prawdziwie podziwiane wiele tego, w czym jesteście od nas, mężczyzn lepsze. Czego Wam zazdrościmy. Taka jest prawda i innej prawdy nie ma.

No i na koniec –

czy facet może się cieszyć, gdy kobieta go przerosła?

Może, pod warunkiem, że oboje są dojrzali. Że widzą w sobie nawzajem partnerów, a nie – rywali do „porządzenia”. Że oboje przesiąknięci są poczuciem, iż partnerstwo daje im wiele dobrego, że im sprzyja, otwiera bardziej na siebie, na życie, na wspaniały świat. Że dzięki partnerstwu lepiej się uzupełniają, wspierają, rozwijają do lepszego życia. Że budują się nawzajem na współpracy, a nie rozwalają życia rywalizując. Więc co z „partnerem” – niedojrzałym dupkiem? Ano – wymienić na inny model. Tak zrobiło wiele Pań na szczycie i tak Wam radzę ja, facet.

Mieczysław Krause

 

3 komentarze
 1. Kamila

  Niezaleznosc jest wspaniala !!!!!!!

 2. Gosia

  Nie czuję się kobietą niezależną i nie wiem czy chce nie być. Ciekawi mnie jaka jest cena niezależności pani Kamili, dlatego przeczytam tę książkę.

  • Author
   Kamila

   Zapraszam :)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?