Im coaching staje się popularniejszy, tym więcej osób myśli, że się nim zajmuje:).

Na przełomie lat 2008/09 studiowałam ten kierunek w Laboratorium Psychoedukacji (które założyło go przy współpracy z Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie). Laboratorium Psychoedukacji powstało w 1978 roku. Kształci psychoterapeutów, trenerów i coachów. LP jest Członkiem Założycielem Izby Coachingu.

Jestem dyplomowanym coachem od 2009 roku.

Każdy z nas studentów, zanim zajął się praktyką odbył swoją własną terapię, aby być zdrowym, uczęszczał na tzw. grupę otwarcia i zanim ukończył studia odbywał sesje coachingowe na forum studentów, którym przysłuchiwali się zarówno studenci, jak i coach oraz psycholog. Otrzymywaliśmy informację zwrotne i szlifowaliśmy przeprowadzenie sesji.  Zostaliśmy przygotowani!

Niektórzy tak jak ja, dołączyli coaching do swoich pozostałych kompetencji (jestem trenerem i coachem), inni wzmocnili swoje kompetencje menedżerskie (tak jak kilku studiujących ze mną prezesów i pozostało w swoim zawodzie).

Otrzymaliśmy świadectwa ukończenia wraz z ocenami. (nazywałam się wtedy Kamila Molińska). 

Dla środowiska biznesowego sprawa coachingu  jest jasna ponieważ od lat najwyższa kadra zarządzająca firm regularnie przechodzi przez proces coachingowy.

Dla międzynarodowego środowiska sportowego obecność coacha, obok obecności trenera, jest naturalna i niezbędna, aby zawodnik osiągał maksymalną efektywność. 

Jednak dla osoby niezainteresowanej zagadnieniem coaching może być treningiem, konsultacją, mentoringiem, a nawet  mową motywacyjną. Dzieje się tak również dlatego, że wielu trenerów, psychologów jak również mówców motywacyjnych jest również coachami. Kiedy mają wystąpienie, niektórym wydawać się może, że mowa motywacyjna i coaching to jedno i to samo. 

Czym w takim razie jest coaching?

Mówi się, że człowiekiem, który po raz pierwszy zastosował elementy coachingu w praktyce był słynny Ateńczyk – Sokrates.

Najpierw za pomocą pytań diagnozował potencjał swoich uczniów i zachęcał do zastanowienia się nad działaniami, a kolejno pomagał im się rozwijać. Nigdy jednak nie podsuwał im gotowych rozwiązań, raczej naprowadzał na wybraną przez nich drogę. To największa różnica pomiędzy coachem a trenerem. 

Sokrates stosował 3 ważne elementy coachingu:

 1. Diagnozę potencjału

 2. Pomoc w wyznaczeniu i osiągnięciu celu

 3. Dawanie samodzielnych zadań.

Teraz, wyobraź sobie, że pewnego dnia w swoim życiu dochodzisz do przysłowiowej ściany. Takiej, pod którą mówisz sobie, Chcę czegoś więcej! lub Chcę żyć inaczej!

Możliwe, że nie wiesz jeszcze dokładnie jakiej zmiany pragniesz, ani nawet co dokładnie ma się wydarzyć i co ma być inaczej. Twój wewnętrzny głos podpowiada Ci jednak, że zmiana jest konieczna.

Myśli dojrzewają w Tobie stopniowo. Już wiesz, czego chcesz! I nagle wraz z tą myślą pojawiają się obawy, lęki, ograniczające przekonania, które sprowadzają Cię na przysłowiową ziemię.

Może nawet jest tak, że już rozpoczynasz działanie, masz kilka kroków za sobą, jednak z jakiegoś powodu zatrzymujesz się i nie idziesz już dalej. Wracasz na swoją dawno wydeptaną ścieżkę.  Może myślisz sobie, że nie jesteś wystarczająco dobry? A może wydaje Ci się, że to nie było „to”? Wtedy potrzebujesz towarzysza – coacha.

Wyobraź sobie, że spotykasz się z osobą, która akceptuje Cię takim jaki jesteś. Poprzez zadawanie Ci odpowiednich pytań oraz ćwiczeń, poprzez rozmowę i aktywne słuchanie oraz odzwierciedlanie tego co mówisz pozwala Ci znaleźć odpowiedzi na trapiące Cię pytania. W jej towarzystwie wytyczasz swój cel oraz przygotowujesz się do jego realizacji. Coach towarzyszy Ci w kolejnych etapach dochodzenia do mety. Zna sposoby na utrzymanie Twojej koncentracji na celu, pomaga Ci spojrzeć na wyzwania z szerszej perspektywy, zadaje zadania, które pomagają Ci pracować nad celem efektywniej, 

Coaching to droga do poznania siebie, swoich wartości, atutów oraz rezerw. Coaching to szansa  do przeanalizowania swojego życia, swoich wyborów, ról życiowych

Coaching to chwila zatrzymania, przed startem w kierunku, który sam wybierzesz. TY SAM.

Jeśli pozwolisz sobie na szczerość.

Coach jest Twoim asystentem, w drodze do Twojego celu.

Jakie obszary do pracy najczęściej poruszają coachee (klienci coacha) ?

 • Poczucie niespełnienia w życiu osobistym lub zawodowym;

 • Poczucie, że nie wiem dokąd zmierzam;

 • Brak pewności siebie;

 • Poczucie, że ma się same kłopoty i świat „zwala się nam na głowę”;

 • Brak motywacji;

 • Chaos organizacyjny, 

 • Brak samodyscypliny;

 • Wypalenie zawodowe;

 • Zwlekanie, odkładanie na później, działanie na ostatnią chwilę;

 • Poczucie, że innym ludziom żyje się lepiej;

 • Życie w ciągłej gonitwie bez poczucia satysfakcji;

 • Brak efektywności w działaniach.

Czym nie jest coaching?

 • Coaching nie jest doradztwem, podczas którego coach powie Ci co masz robić;

 • Coaching nie jest mentoringiem, podczas którego coach podzieli się z Tobą sprawdzonymi metodami osiągania sukcesu w Twojej dziedzinie;

 • Coaching, nie jest szkoleniem, podczas którego coach wciela się w rolę trenera. (wyjątkiem, może być coaching kompetencyjny, który skupia się na rozwoju kompetencji podczas wykonywania pracy. Wtedy coach uczestniczy w wydarzeniach codziennej pracy klienta (np. w spotkaniach z zespołem lub prezentacjach) i dając informację zwrotną wspiera klienta w podnoszeniu kompetencji zawodowych.);

 • Coaching, nie jest psychoterapią, podczas której pracuje się głównie nad zaburzeniami.

Coaching, jest coachingiem, czyli metodą pracy z ludźmi, w efekcie której odkrywają oni swój potencjał oraz potrafią go w pełni wykorzystać i osiągnąć sukces w życiu zawodowym i poczucie spełnienia w życiu osobistym.

Nad jakim ważnym dla Ciebie celem chciałabyś popracować z coachem?

 

Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

12 komentarzy
 1. Rafał

  Zaletą coachingu jest to, że inna osoba ma w nas wgląd. Samemu często nie zauważamy własnych błędów.

 2. Robert

  Bardzo dobrze wyjaśniłaś w tym artykule czym jest coaching. Obecnie w Polsce, jak i pewnie na świecie ciężko jest odróżnić coacha od manipulatora, tak wiele osób chce się tym zajmować za główny cel wyznaczając sobie chęć zarobku. Czytałem ciekawy artykuł Seweryna Szmurło z magazynu Nowej Sprzedaży traktujący o różnicy między coachingiem a szkoleniem. Ważne jest aby coach pozwalał na samodzielne wyciąganie wniosków nie zaś podsówanie życiowych rozwiązań.Ta rola nie jest z pewnością łatwa.Gdyby ktoś z was znał jakiegoś dobrego Coacha dawajcie znać ,chętnie sprawdzę.

 3. Izabela

  Niestety obecnie w Polsce jest tak wielu „couchów”, że robi się to bardzo przytłaczające.
  Wydaje mi się, że pomimo posiadanych predyspozycji taka osoba powinna mieć odpowiednie wykształcenie.

  • Author
   Kamila Rowinska

   Oczywiście, ze powinna mieć. Dlatego ukonczyłam w tym kierunku studia.

 4. […] Coaching bywa mylony z mentoringiem, treningiem a nawet z psychoterapią. Dlatego zanim zdecydujesz się na tę formę rozwoju, przeczytaj: „Czym tak naprawdę, jest coaching” […]

 5. Mira

  Tym artykułem uzmysłowiłaś mi Kamilo wartość i sens coachingu i rozumiem lepiej Twoją postawę w stosunku do nas.

  Ja chciałabym popracować nad umiejętnością efektywnego wykorzystywania czasu i usamodzielniania swoich menedżerów, nie wyręczania ich, delegowania zadań, jestem nadopiekuńcza i to przekłada się też na działanie z ludźmi, czuję że stać mnie na to….

 6. Sonia

  Ja chcialabym popracowac nad…
  no wlasnie:)
  wlasciwie niczym bo jestem zadowolona z siebie i mojego zycia, ale mysle ze taka wspolpraca moglaby sprawic ze bede jeszcze lepsza i pewnie pokaze nad czy na prawde warto popracowac.
  Pozdrawiam.

  • Author
   Kamila Rowińska

   Soniu, gratuluję stanu zadowolenia.
   Ja nadal pracuję ze swoim coachem nad jeszcze lepsza swoją efektywnością .
   Pozdrawiam

 7. Mateusz

  Fajnie patrzec jak sie rozwijasz, aby coraz wiecej i lepiej robić .
  Dziekuje jeszcze raz za powalający coaching pewnosci siebie. Teraz juz nikt mnie nie zatrzyma:)

  • Author
   Kamila Rowińska

   Dziękuję Mateusz. Tak, doskonale wiem, ze kogo jak kogo, ale Ciebie trudno bedzie teraz zatrzymac :)

 8. Sabina

  Dziekuję Kamila. Nareszcie ktoś to mi wyjaśnil. Teraz kazdy terener, mentor i doradca mowi , ze jest coachem, a konczy sie na tym, ze sadza mnie i mowi mi co mam robić, a kasuje mnie za coaching :)

  Gratuluję dolaczenia do ICF!

  • Author
   Rowińska Kamila

   Cieszę się, ze Ci sie rozjaśniły te pojecia :) Pozdrawiam Sabina!

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?