Coaching to stosunkowo młoda, prężnie rozwijająca się dziedzina, której zakres pojęciowy jest bardzo szeroki, a w którego centrum znajduje się człowiek i jego rozwój. Coaching to odpowiedź na wymogi stawiane człowiekowi we współczesnym świecie, w którym nieustannie trzeba dbać o zwiększenie swojej efektywności i elastyczności. To co wyróżnia coaching spośród innych form pracy nad ludzkim rozwojem to fakt, że siła coachingu tkwi w jego prostocie – okazuje się, że aby uzyskać zadowalający poziom swojego życia wystarczy odkryć tkwiący w swoim wnętrzu potencjał.

Kim jest coach?

Coach to inaczej osobisty trener, osoba, która wspiera jednostkę w procesie jej rozwoju. Podstawowa różnica, jaka zachodzi między coachem a mentorem czy doradcą polega na tym, że coach daje swojemu klientowi dużo większą niezależność decyzyjną. Taka osoba nie narzuca swoich poglądów, nie wytyka błędów, ale również nie podsuwa gotowych rozwiązań. Jej starania ukierunkowane są na motywację klienta do własnych poszukiwań w celu odkrycia indywidualnych zdolności, talentów, potencjału osobistego. W coachingu liczy się tu i teraz – zdefiniowanie zastanej sytuacji oraz wyszukiwanie narzędzi i metod, dzięki którym będzie możliwe dokonanie zmiany. Dzięki takiemu nastawieniu znacznie łatwiej o budowanie partnerskiej, nawet przyjacielskiej relacji na linii coach – klient.

Co możesz osiągnąć dzięki coachingowi?

W zależności od tego jaki rodzaj coachingu wybierzesz możesz m.in :

  • wzmocnić pewność siebie pokonując własne ograniczenia;

  • odkryć tkwiące w twoim wnętrzu, a ukryte dotąd pokłady nowych możliwości;

  • znaleźć sposoby na odzyskanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym;

  • zdefiniować swoje cele, plany, marzenia;

  • zyskać motywację i mobilizację;

Innymi słowy dzięki coachingowi możesz spojrzeć na siebie z innej perspektywy i trwale odmienić swoje życie czerpiąc z tych zmian dużo radości i zyskując zadowolenie.

Do kogo skierowany jest coaching?

Coaching jest reakcją zwrotną na ludzkie potrzeby, marzenia. Dlatego też z pomocy coacha powinny skorzystać te osoby, które pragną zmian w swoim życiu, które chcą osiągnąć więcej i uważają, że w nich samych tkwi niewykorzystana energia, którą wykorzystując pomoc coacha są w stanie z siebie wydobyć. Bez względu na to czy pragnienia dotyczą sfery prywatnej czy zawodowej dzięki coachingowi możliwe jest podniesienie jakości swojego życia.

Coaching a efektywność

Głównym celem, na którego osiągnięcie nastawiony jest coaching to efektywność. Skuteczny coaching to właśnie ten, którego rezultatem są widzialne, wymierne korzyści. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, iż sytuacja jednostkowa każdej z osób jest inna, różne są cele, marzenia i pragnienia poszczególnych osób, dlatego też trzeba być elastycznym przy doborze metod i narzędzi coachingu, by forma współpracy odpowiadała konkretnemu klientowi.

W związku z różną specyfiką problemów, z jakimi borykają się konkretne osoby, w obrębie coachingu powstały odrębne specjalizacje, z których najbardziej popularny jest: lifecoaching (nastawiony na efekty w wymiarze osobistym np. naprawienie relacji z innymi ludźmi czy w szerszym wymiarze odzyskanie sensu życia) oraz businesscoaching (efekty w wymiarze pracy zawodowej).

Decydując się na coaching trzeba pamiętać o tym, że tempo zmian jest zależne od tego jakie cele do realizacji zostaną na początku postawione. Osiągnięcie niektórych z nich jest możliwe w krótkim czasie, innych – po upływie kilku miesięcy czy nawet lat.

Kamila Rowińska, autorka książki „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy – i kolejny – milion!

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

Teraz przeczytaj kolejny interesujący wpis!

1 komentarz
  1. siedzibadlafirmy

    Nigdy nie jest za późno na zmiany.:))

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłanie

©2018 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?