Dziś,  będzie krótko i niemal od razu do rzeczy. Po pierwsze pytanie:

Czy zapłaciłbyś komuś za prace, którą wykonałeś dziś?

Posiadanie swojego własnego biznesu ma swoje zalety. Jedną z tych najczęściej poruszanych jest  fakt, że sam, sobie jesteś szefem. I świetnie. Jednak tylko czasami. A zwłaszcza wtedy, gdy sam swoim szefem potrafisz być!

Jako coach, często spotykam się z ludźmi, którzy posiadają swój własny biznes. Występuje w nim wiele pułapek, jednak jest taka, która od niedawna rzuca mi się w oczy szczególnie mocno.

Otóż, wszyscy są zajęci! Pracują i pracują. Czasami zostają po godzinach, bo przecież wciąż pracują. Powszechnie jednak wiadomo, że:

Sukces osiągają nie Ci którzy robią wszystkie rzeczy, ale Ci, którzy robią rzeczy właściwe.

Być może w Twoim biznesie do rzeczy najbardziej właściwych należy; pozyskiwanie nowych kontaktów, umawianie spotkań, prowadzenie prezentacji, rekrutowanie, szkolenie nowych umiejętności nowych czlonków zespołu, aktywizowanie współpracowników.

10 krotne sprawdzanie poczty, pisanie bloga, aktualizacja strony, czytanie wieści na forum, na facebooku i innych portalach, dyskutowanie  o nowych projektach, wysiadywanie jajka w biurze, przeglądanie raportów, przygotowywanie materiałów szkoleniowych po raz piąty, pisanie kwiecistych wiadomości do współpracowników, a nawet chodzenie na coraz to nowe szkolenia – to wszystko moze mieć miejsce, ale dopiero wtedy gdy masz za sobą zrobienie najbardziej właściwych rzeczy. Czyli, powtarzam; pozyskiwanie nowych kontaktów, umawianie spotkań, prowadzenie prezentacji, rekrutowanie, szkolenie nowych umiejętności nowych członków zespołu, aktywizowanie współpracowników.

Wiem, wiem, są rzeczy, które robimy chętniej i te, które idą nam jak po grudzie. I tu Cię zmartwię, z reguły te, których nie chce Ci się robić, przynoszą największe efekty. Czy nie lepiej jest więc zrobić 3, może nawet trochę niewygodne, ale za to takie, które trafiają w dziesiątkę niż robić 20 miłych i radosnych, wciąż tylko ocierając się o sukces?

Gdyby jakąś czynność w Twojej działalności mógł za Ciebie wykonywać ktoś inny, komu trzeba by było słono zapłacić, to co zaliczyłbyś do jego obowiązków?

Od teraz, od już.

Pomyśl co NAPRAWDĘ przybliża Cię do Twojego celu i … zacznij to robić!

Nawet wtedy, gdy w około dużo o wiele lżejszych zajęć.

pozdrawiam serdecznie!

Kamila Rowińska


O Autorce:

Jestem trenerem, coachem i autorką 6 książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”.   Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.

Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, a gdy odkryłam swoje powołanie udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy  Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching. Uczyłam się od takich autorytetów jak: Anthonny Robbins, T. Harv Eker, Blair Singer, Mac Attram, Alex Mandossian, Joel Roberts, Brian Tracy, Tom Wheelwright, Mack Newton.

Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam zespół sprzedażowy  3500 osób dla szwedzkiego koncernu kosmetycznego. Trudne doświadczenia osobiste, związane ze śmiercią bliskich mi osób oraz diagnozą dziewięciu guzów piersi, okazały się czynnikiem transformacyjnym w moim życiu. Zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na pomaganiu innym w dokonywaniu pozytywnych zmian.

Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń, a podczas sesji caochingowych tysiącom osób pomogła uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze. 

42 komentarze
 1. Maria

  Nic dodać nic ująć .MOCNE !

  • Author
   Kamila Rowinska

   Dziekuję :)

 2. Tomek

  Polecam poradnik – 90-minutowy plan pozwalający zwiększyć własną efektywność. Czyli to co robimy w 8 godzin zwykle w 8 godzin, możliwe jest do zrobienia w krótszym czasie – dzięki skupieniu.

 3. Hilltech

  Ja zawsze działam na sto procent, myślę że gdybym jako pracodawca miała takiego pracownika, to byłabym naprawdę zadowolona :)

 4. Mateusz

  hmm, dotkliwe…

 5. […] Czy zapłaciłbyś sobie za pracę, którą wykonałeś dziś?  Prześlij artykuł znajomemu […]

 6. Agnieszka

  nooo…powiem że właśnie poszło mi w piety..
  dziękuje Pani;)

  • Author
   Molińska Kamila

   Nie powiem, ze się cieszę, ze poszlo Pani w pięty. Cieszę się, ze artykul spowodował refleksję i mam nadzieję, ze w slad za nią poszlo dzialanie. Pozdrawiam Pani Agnieszko. :)

 7. Anna Sornek

  Mocny artykuł! Ja od dawna bym sobie nie płaciła. Zagubiłam się ostatnio i chyba sama nie wiem, czego chcę :(

 8. Emilia

  Kamilo, dziekuje Ci. Na prawde potrafisz inspirowac. Twoj artykul to jak doladowanie wegla do pieca. Wszystko wtedy buchac i sie rozkreca. Az chce sie pracowac i to nad wlasciwymi rzeczami :D
  Pozdrawiam Serdecznie.

 9. Jurek

  Za dziś do tej pory zapłaciłbym sobie naprawdę mało.
  Ale zauważyłem w tym wpisie coś za co zapłacę sobie więcej.
  Na 12 wpisów tylko 3 mają ustawione grawatary.

  Zabiorę się do pracy i zrobię specjalne łatwe szkolenie z tego tematu.

 10. Aleksandra

  Ałć! Zabolało ;) Dziś bym sobie nie zapłaciła! :)

 11. Małgosia

  Dzień dobry.
  Moja dotychczasowa praca daje mi wiele satysfakcji i nie wymagała, a może tak mi się wydawało, zbyt wielkiego planowania – byli klienci to była praca. Od kilku miesięcy zajęłam się budowaniem a właściwie rozszerzaniem mojego biznesu. Przeszłam kilka szkoleń, jak Planowanie czasu. Teraz wiem, że gdybym posiadała tę wiedzę, jaką teraz posiadam, lepiej i efektywniej pracowałabym. Wiele uczę się i każdy dzień przynosi coś nowego a to przekłada się na osiągnięcia.

  Na etacie byłam przez rok, po skończeniu nauki i 2 lata temu na trzy miesiące – tylko ze względów podniesienia kwalifikacji. Była to praca w korporacji i niestety nie jest to dla mnie.Czułam się jak w niewoli i nie byłam sobą. Mimo, że przeszłam szkolenia o które mi chodziło był to dla mnie najgorszy czas w karierze zawodowej.

  Praca w systemie MLM, która na razie jest moją dodatkową ofertą w usługach w pracy docelowej, jednak z firmą współpracującą wiążę swoją przyszłość i chcę osiągnąć wolność finansową. Jestem świadoma, że trzeba ciężko pracować na sukces i to ode mnie zależy, czy go osiągnę. Dochodzenie do takiej świadomości u mnie trwało rok!

  Kamilo, jestem Twoją fanką i jesteś moją inspiracją w pracy nad budowaniem mojego biznesu.

  • Author
   Molińska Kamila

   Małgosiu to dla mnie zaszczyt. Gratuluję ciekawego pomyslu na biznes i jeszcze ciekawszej strony . Pozdrawiam!

 12. Justyna

  Jeśli mam być ze sobą szczera to od grudnia do teraz dostałabym wypłatę, ale raczej marną :(
  Uczę się być „na swoim”, dzielić czas między pracę w Oriflame z obowiązkami domowymi oraz wygospodarować jeszcze trochę czasu wolnego dla siebie i rodzinki.
  Choć przyznam, że pokus dnia codziennego nie brakuje.
  Ale podobno trening czyni mistrza, więc jestem dobrej myśli :D
  Wierzę też, że w końcu mi się to wszystko uda dobrze razem poukładać :)
  Pozdrawiam serdecznie

  • Author
   Molińska Kamila

   Nie jest to zadanie najlatwiejsze, ale z pewnoscią mozliwe do opanowania. Trzymam kciuki za lepsze wyplaty:)

 13. Magdalena

  tak, dziś zdecydowanie bym sobie zapłaciła :)
  zresztą ostatnio w ogóle podchodzę do tego tematu uczciwie – przede wszystkim wobec siebie. Przestałam nazywać pracą te wszystkie „ozdobniki” do działalności, które robiłam i okazało się, że mam caaaaałe mnóstwo czasu do wykorzystania w sensowniejszy niż do tej pory sposób. Dobrze było sobie zrobić taki rachunek sumienia.
  pozdrawiam

  • Author
   Molińska Kamila

   Magdalena, cieszę się. Trochę te ozdobniki Ci w zyciu zabraly czasu, przyznaję. ;)

 14. Paulina Lis

  Kamilo zdjęcia z lejkami wywołały uśmiech na mojej twarzy jednak „wysiadywanie jajka w biurze” jest niestety w dzisiejszych czasach powszechne. Tekst jest bardzo przydatny i przyznam szczerze, że „Zjedz tę żabę” to lektura OBOWIĄZKOWA jeśli chcemy wyuczyć w sobie nawyk odróżniania WAŻNYCH spraw od mniej ważnych. Od razu gdy zaczęłam czytać ten post pomyślałam o tej książce. Prawda jest taka, że boimy się osiągać sukces i boimy się konsekwencji, dlatego tak bardzo zwlekamy. Dodając do tego CIĘŻKĄ PRACE i brak jakiejkolwiek motywacji jesteśmy skłonni całkowicie się poddać. I czasami też brak wiary w nasze możliwości jest tego powodem… Bardzo przydatne, dzięki Kamila!

  Pozdrawiam

  • Author
   Molińska Kamila

   Bardzo proszę Paulina.
   ps. mozna siedziec w biurze, tylko sa tacy co siedzą i tacy, co tam pracują:)

 15. Kasia

  Mam rozumieć, że chodzenie na szkolenia jest mniej ważne niż robienie rzeczy „właściwych”?

  • Author
   Molińska Kamila

   Sa szkolenia podstawowe, ktore są niezbedne i robienie czegokolwiek bez nich, moze tylko zaszkodzić. Przychodzi jednak taki moment, gdy wiesz juz jak rekrutowac, jak sprzedawac, jak prowadzić zespol i wtedy masz po prostu to robić.
   Jesli jestes juz w tym biznesie od wielu lat i w danym katalogu nikogo nie zrekrutowalas, nic nie sprzedalas, bo wazniejsze bylo chodzenie na szkolenia i sluchanie audiobooków, to znaczy ze masz zle ustalone proporcje. 90% Twojego czasu powinno zajmować robienie rzeczy „wlasciwych” a 10 % pozostałych.

 16. Joanna

  Kamilo! Bardzo dziekuję, doskonały artykuł. Ja to wiem i wciąz powtarzam swoim współpracownikom. Jednak jeszcze raz i jeszcze raz wciąż trzeba to przypominać sobie i innym.

  • Author
   Molińska Kamila

   Dziekuje Joasiu. Tak to juz jest, ze sprawy najbardziej oczywiste sa z reguly pomijane.

 17. Tiro

  No właśnie,napiszę tylko.Zrobiłem rachunek sumienia i nie wygląda to najlepiej.Jeśli u mnie jest tak,to aż strach pomyśleć co dzieje się w strukturze.Na szczęście w MLM można sobie na to pozwolić,nawet to jest jednym celów budowy tego biznesu,pod warunkiem,że twoja struktura liczy min.500 aktywnych osób.Więc mogę pozwolić sobie na pisanie tego komentarza.Pozdrawiam wszystkich i na koniec rada:nauczcie się na pamięć dwóch rzeczy z tego jakże konkretnego szkolenia Kamili
  1 Czy zapłaciłbyś komuś za prace, którą wykonałeś dziś?
  2 W marketingu sieciowym do rzeczy najbardziej właściwych należy; pozyskiwanie nowych kontaktów, umawianie spotkań, prowadzenie prezentacji, rekrutowanie, szkolenie nowych umiejętności nowych członków zespołu, aktywizowanie współpracowników.

  • Author
   Molińska Kamila

   Dziekuję Tiro, za trafne podsumowanie. Wlasnie to chcialabym, aby zostalo zapamiętane :) pozdrawiam

 18. Grażyna

  Witam, prowadzę własną firmę i jeśli miałabym zapłacić komuś za to co ja dziś wykonałam, to na kawę może by wystarczyło.
  Czytam Pani wpisy od kilku dni. Podoba mi się to co czytam, a wręcz się z Panią zgadzam, ale od świadomości do realizacji jeszcze długa droga.
  Mam bardzo duży problem z marnowaniem czasu, robieniem rzeczy „pustych” i mało efektywntch, albo właśnie:
  sukces osiągają nie Ci którzy robią wszystkie rzeczy, ale Ci, którzy robią rzeczy właściwe
  czyli praca ponad wszelkie normy.
  Pracuję nad sobą. Mam nadzieję, że w Pani będę znajdować natchnienie i wsparcie.
  Pozdrawiam Grażyna.

  • Author
   Molińska Kamila

   Ja rowniez mam taką nadzieje i mam nadzieje, ze od swiadomosci do realizacji bedzie blizej niz sie Pani wydaje. :)
   Wazne, ze wspomniana swiadomosc juz jest!
   Moze pomoc jesli napisze sobie Pani zakres obowiązków na jutro, tak jakby pisala go Pani dla kogos obcego.
   Pozdrawiam

 19. Author
  Molińska Kamila

  Kinga , dziekuje ze sie tym podzielilas. Do dziela zatem! Trzymam kciuki . K.

 20. Kamil

  Pani Kamilo, wkradły się 2 literówki – „pracĘ” (w tytule) oraz SUKCES – nie SUKECS. Chyba że to jakiś nowy skrót ;-)

  Co do samej treści, praca może męczyć i wtedy pracujemy na pół gwizdka. Właśnie z tego powodu często odchodzimy i zakładamy własny biznes.
  Z drugiej strony znam osobiście kilka osób, które nawet pracując dla siebie nie zmieniają swoich szkodliwych „nawyków”.

  • Author
   Molińska Kamila

   Dziekuję Kamil za czujność, juz poprawiam:)

   • Kamil

    W czym zostały zrobione te grafiki?

    • Author
     Molińska Kamila

     Kamil, w power point;)

     • Kamil

      Dziękuję za mały… lifehack :)
      Co prawda używam prywatnie OpenOffice, ale warto w wolnym czasie się z tym pobawić.

      Miłego wieczoru

 21. Kinga

  A no też właśnie… W zeszłym roku, gdy zaczęłam pracę na etacie, zawiesiłam działalność mojej firmy ze względów czasowych i… dziś jestem bez firmy i etatu ;) Od równo dwóch miesięcy!!! :) I czym się tak chwalę? A no własną głupotą tylko ;) Bo w ostatnie dni zdałam sobie sprawę, że nie zrobiłam w te 2 miesiące NIC! Ani nie podciągnęłam się z angielskiego, ani nie przeczytałam żadnej książki, ani nie znalazłam pracy, ani nawet nie zabalowałam przez te 2 miesiące jakoś wyjątkowo, spełniając swoje marzenia o Toskanii dajmy na to… Więc dziś – w PONIEDZIAŁEK jako że wszystko zawsze przecież od poniedziałku ;) i w PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, jako że nadzieja na nowe, piękne i radosne… rzuciłam się w wir pracy. Ani sekundy więcej nie mam zamiaru marnować z mojego cennego czasu. A gdyby ktoś tak pracowitą mnie chciał zatrudnić – zachęcam ;) CV mogę przesłać choćby zaraz :)

  MIŁEGO (znaczy się OWOCNEGO) dnia! :)

  • Małgorzata

   Oferuję Ci pracę na włąsny rachunek i własny biznes – w systemie MLM. Nie musisz ponosić żadnej inwestycji finansowej, jedynie chęci do pracy, umiejętność komunikcji, nawiązywania kontaktów, odpowiedzialności, kreatywności. Na poczatek zapewniam pomoc merytoryczną, wsparcie, możliwość szkoleń. Jest to biznes bez ograniczeń terytorialnych i mentalnych. Praca dla osób ceniących rozwój osobisty i nieograniczenie czsowe. Praca ciężka, ale dająca duże prespektywy. Wiem, wiem – gdy to czytasz to pewnie myślisz, że piękne, ale mało prawdopodobne, albo nie widzisz siebie w tego rodzaju pracy. Nawet nie wiesz jak bardzo Cię rozumiem, jeszcze kilka miesięcy temu myślałam tak samo. Zmieniło się moje myślenie i dostrzegłam wielkie możliwości dla siebie. Postanowiłam, że idę dalej i będę ten spsoób pracy polecać innym. Robiąc rekrytację, średnio na 20 osób jedna jest zainteresowana. Jak się okazuje większość osób szukających pracy, poszukuje pracy na etat z opłaconym ZUS-em.

   • Kinga

    Dzięki, jestem w MLM – choć nie działam już tak jak kiedyś. Znalazłam ścieżkę dla siebie (Trener) i pozostaje tylko pracować, by się udało zrealizować cele :) Kamilo i Małgosiu, a może chciałybyście, bym dla Was poprowadziła kiedyś szkolenie? Warunki do uzgodnienia i wcale nie jakieś wygórowane :)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?