Dofinansowanie do szkoleń – jak je otrzymać?
Niedawno, na zadane ekspertowi pytanie: Jak inwestować mając niewiele pieniędzy? Usłyszałam ciekawą odpowiedź: „Najlepiej zacząć od siebie”.

Świadoma inwestycja w szkołę, szkolenia, kursy i treningi może być najlepszą decyzją, która przyniesie nie tylko awans zawodowy, realizację celów czy większe zarobki, ale również większe poczucie szczęścia i spełnienia.

Jednak czasami bywa tak, że nie mamy odpowiednich środków finansowych, aby rozwijać siebie i zwiększać kompetencje. W tej sytuacji można skorzystać zarówno z obsługi ratalnej lub sprawdzić i postarać się o dofinansowanie do szkoleń z tak zwanych „środków publicznych”.

Poniżej opisaliśmy co potrzebujesz zrobić krok po kroku,
aby postarać się o dofinansowanie od 70% nawet do 100% kwoty za szkolenia.

 

Krok 1: Wybierz, co jest dla Ciebie ważne i w jakim kierunku chcesz się rozwijać.

Być może ten krok wyda Ci się zbędny i uważasz, że wszyscy doskonale wiedzą w jakiej dziedzinie chcą się szkolić. Nic bardziej mylnego.
Osobiście na wielu warsztatach czy wykładach, widziałam tzw. „turystów szkoleniowych”. Osoby,  które kupują szkolenia po to, aby „się nakręcić”, „aby się zmotywować”, „aby ktoś powiedział co mam zrobić”, „aby zdobyć kolejny certyfikat”. Są to najczęściej (bo nie zawsze) osoby, które nie odpowiedziały sobie na pytanie: Po co mi to?

Dlatego, aby wiedzieć jakie szkolenie będzie przez Ciebie najszybciej wykorzystane i jakie umiejętności są Ci teraz najbardziej potrzebne, wyznacz swój cel i kierunek działania.

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć określenie kierunku zawodowego i życiowego, skorzystaj z książek: Buduj życie odpowiedzialnie i zuchwale oraz Dziennik Coachingowy.
W książkach tych zawarte są narzędzia (pytania coachingowe), które pomogą Ci spotkać się ze swoimi potrzebami, pragnieniami, pasją, przekonaniami. Dzięki temu określisz kierunek rozwoju.

 


Krok 2: Wybierz szkolenie, kurs z którego chcesz skorzystać.

Wiedząc, gdzie chcesz się znaleźć i jakie kompetencje są Ci TERAZ  potrzebne, wybierz szkolenie na którym je zdobędziesz. Następnie sprawdź, czy to szkolenie jest dofinansowywane.

Szkolenia dofinansowane organizowane przez RBC znajdziesz Bazie Usług Rozwojowych (BUR) TUTAJ.

Być może w kolejnym kroku będziesz chciał/a skorzystać z innej formy wsparcia finansowego niż w BUR, wtedy warto abyś znał/a i wybrał/a spośród wszystkich dostępnych szkoleń RBC coś dla siebie. Sprawdź nasze dostępne szkolenia TUTAJ.

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, skontaktuj się z Działem Rozwoju RBC lub wypełnij formularz zgłoszeniowy KLIKAJĄC TUTAJ. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie warsztaty do Twoich potrzeb, a być może będziemy mieć dla Ciebie ofertę specjalną?

 


Krok 3: Sprawdź i wybierz program unijny lub instytucję państwową, w której będziesz starać się o dodatkowe pieniądze.

System otrzymania wsparcia finansowego działa w ten sposób, że to przedsiębiorca stara się w odpowiednich programach unijnych  lub urzędach o „pulę pieniędzy do wydania”, na wybrane wcześniej i zaplanowane szkolenia (patrz krok 2).

Właściciel firmy może samodzielnie skorzystać z tego wsparci lub wysłać swojego pracownika na wybrane szkolenie.
Zatem jeżeli jesteś pracownikiem etatowym i chcesz się rozwijać, a brakuje Ci pieniędzy, to poproś swojego pracodawcę, aby ten postarała się o otrzymanie dofinansowania na Twój rozwój.

Być może zastanawiasz się teraz:

  • Co zrobić, aby dostać „pulę pieniędzy do wydania” na szkolenia zarówno dla siebie i swoich pracowników?

  • Gdzie możesz znaleźć więcej informacji na temat dotacji unijnych i programów?

  • Skąd się dowiedzieć, gdzie i w jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie?

Jeżeli masz pytania na temat funduszy unijnych to możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy i wsparcia w Punktach Informacji Funduszy Europejskich (KLIKNIJ TUTAJ)

Możesz również udać się do Urzędu Pracy lub odwiedzić stronę internetową, aby sprawdzić jakie programy i ile pieniędzy możesz otrzymać w firmie. Zapoznaj się ze szczegółami programów.

Jeżeli dalej nie wiesz co wybrać, zadzwoń i zapytaj dedykowanych pracowników w odpowiednich instytucjach.

To TY jesteś siłą napędową zdobycia pieniędzy na szkolenia, żadna firma szkoleniowa (nawet RBC) nie może zrobić tego za Ciebie!


Krok 4: Zdobądź dofinansowanie do szkoleń z wybranego programu funduszy unijnych lub odpowiedniego urzędu.

Już wiesz więcej na temat programów. Wiesz, że potrzebujesz wypełnić wniosek oraz pozbierać „kilka” dokumentów. Teraz piłka jest po Twojej stronie i czas działać!

Zrób wszystko, co wymagane i uzupełnij dokumenty.
Możesz skorzystać z opisów szkoleń na naszej stronie oraz dołączyć do dokumentów nasz certyfikat jakości ISO 9001 KLIKNIJ TUTAJ. Jeżeli będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia (być może jakiegoś pisma z naszą pieczątką) od strony RBC jako firmy szkoleniowej odezwij się do nas: [email protected]

Jednak pamiętaj proszę, że cała praca oraz odpowiedzialność za uzupełnienie i dostarczenie odpowiednich pism leży po Twojej stronie.
Możesz również skorzystać ze wsparcia odpowiednich firm pomagających zdobyć takie dofinansowania. Zwróć jednak uwagę, że taka usługa może być płatna.

Do skutku staraj się o dofinansowanie i nie poddawaj się. Powodzenia!


Krok 5: Dopilnuj reszty formalności i wydaj zdobytą „pulę pieniędzy”, aktywnie uczestnicz w szkoleniu.

Masz to! Masz pieniądze na szkolenie!
Być może to 70%, może 90%, a może nawet 100% dofinansowania do Twojego niezbędnego i potrzebnego szkolenia, aby osiągnąć zamierzony cel.

Co teraz?
Po podpisaniu wszystkich dokumentów, otrzymaniu zielonego światła od instytucji przekazującej wsparcie, dokończ procedurę m. in. w Bazie Usług Rozwojowych.
Następnie opłać szkolenie, weź aktywnie udział w szkoleniu, wykonaj zadanie domowe i odbierz certyfikat. Dostarcz niezbędne dokumenty do instytucji i czekaj na przelew z PARP.

No i koniecznie korzystaj ze zdobytej wiedzy i realizuj swoje cele!

Mam nadzieje, że powyższy artykuł usystematyzował Ci informację na temat zdobywania dotacji nie tylko unijnych. Myślę sobie, że skoro są pieniądze do zdobycia, to warto po nie sięgnąć.

Trzymam kciuki z Twoje działania i do zobaczenia na sali szkoleniowej.


Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

1 Komentarz
  1. Jolanta

    To co przygotowałyście o dofinansowaniu szkoleń to super sprawa daje wielu osobom nowe możliwości bez ociągania się i czekania na lepsze czasy. To co robicie z zespołem to kawał dobrej roboty. Po obejrzeniu wszystkich nagrodzonych wstąpiła we mnie nowa energia do działania. To świetnie motywuje i pokazuje tyle nowych możliwości , ile jeszcze do zrobienia. Nie daje spać ani siedzieć w miejscu. Super

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

©2021 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?