Od 1999r. buduję zespoły, zapraszam innych do współpracy, a od 2008r. wspieram przedsiębiorców w budowaniu ich biznesów.

Spędziłam z nimi setki godzin na rozmowach dotyczących ich potencjalnych  i aktualnych pracowników i… 

początkowo myślałam, że to przytrafia się tylko w mojej firmie.

Spytałam wszystkich…, u nich też!

Codziennie otrzymuję zapytania o pracę w RBC (to bardzo miłe, że chcecie z nami pracować, dziękuję).  Takie same otrzymują moi klienci i bardzo chcę Ci powiedzieć, co wtedy myślimy. Chcę podzielić się tą wiedzą z Tobą, ponieważ zastosowanie jej pomoże Ci znaleźć pracę marzeń. 

Otóż jedną z rzeczy, której ani ja, ani nikt ze znanych mi przedsiębiorców nie lubi, to wiadomości typu:

„Dzień dobry, szukam pracy. Wszystko jedno jakiej.

Wszystko jestem w stanie zrobić, ewentualnie wszystkiego jestem w stanie się nauczyć, jestem do dyspozycji, po prostu marzy mi się praca u Pani/Państwa”.

W ten sposób osoba czytająca Twoje zgłoszenie może odebrać Cię jako desperata a nie eksperta. .

Pracodawca pragnie mieć ekspertów, specjalistów, ludzi, którzy są dobrzy w określonej dziedzinie, dzięki którym efektywność zespołu wzrośnie.  

Oczywiście BARDZO ważna jest Twoja postawa i chęć nauki, jednak jeśli nie jest dodatkowo poparta umiejętnościami, może co najwyżej wystarczyć do bycia przyjętym na praktyki, a nie do pracy.

Od dorosłej osoby, ubiegającej się o pracę oczekuje się KONKRETÓW. 

Każdy kto ma do obsadzenia kilka/kilkanaście stanowisk dokładnie wie, jakich osób z jakimi kompetencjami potrzebuje. Wie też jaki ma być efekt ich pracy. Komunikuj się więc z nim językiem twoich kompetencji i jego efektów.   

Przed wysłaniem CV i listu motywacyjnego do swojego potencjalnego pracodawcy pamiętaj, że jesteś w procesie sprzedaży.

W dodatku, to Ty jesteś sprzedawcą i produktem w jednym!

Jak się zachowujesz gdy Ty chcesz coś kupić? Co musisz usłyszeć aby dokonać zakupu? Lubisz mieć maksymalną pewność, że podejmujesz właściwą decyzję? 

Twój szef też!

Dlatego im lepiej się przygotujesz, tym lepiej dla Ciebie. 

Zastanów się i wypisz na kartce:

 • co możesz zrobić dla firmy, do której chcesz dołączyć?

 • w czym konkretnie możesz być pomocny? 

 • jakie będą korzyści z Twojego zatrudnienia?

 • co stanowi Twoją przewagę nad potencjalnymi konkurentami?

Poznaj firmę, do której chcesz aplikować, nie pisz ogólników, ponieważ nikt tego nie przeczyta!

Wybierz stanowisko, które będzie zgodne z Twoimi umiejętnościami i dopiero wtedy napisz im o tym. 

Napisz konkretnie co potrafisz robić!

Im bardziej ogólna wiadomość,

tym gorzej dla Ciebie.  

 

Jeśli masz jakiś nowy zawód, o którym Twój potencjalny pracodawca może nawet nie wiedzieć, że takowy istnieje, tym bardziej wypisz, jakie korzyści płyną z zatrudnienia Cię. 

Oddźwięk pozytywny będzie zdecydowanie większy, ponieważ pracodawca lub osoba, która rekrutuje zobaczy, że jesteś osobą, potrafiącą kreować dla siebie stanowisko. Przy okazji pokażesz na czym się znasz, co potrafisz  i jakie będą korzyści z zatrudnienia Ciebie.

Polecam Ci podejście do zdobywania pracy jako procesu sprzedaży – sprzedaży swojej własnej osoby. 

Powodzenia i do zobaczenia!

Kamila Rowińska

 

Kamila Rowińska, autorka książki „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy – i kolejny – milion!

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

5 komentarzy
 1. Joanna

  Próbowałam aplikować w ten sposób napisałam list motywacyjny w którym zaproponowałam utworzenie stanowiska specjalnie dla mnie takiego które powinno moim zdaniem być potrzebne w tej firmie a którego jeszcze tam nie ma niestety nikt się nie odezwał do mnie a ja nie wiem do kogo mam zadzwonić bo na stronie nie ma żadnych kontaktów do działu HR zresztą do nikogo nie ma także u mnie nie działa

  • autor
   Kamila Rowinska

   To, że coś raz nie zadziałało , to nie znaczy że nie działa :)

 2. Ania

  Coraz więcej ludzi szukających pracy zdaje sobie sprawę, że musi umieć „się sprzedać”. Łatwo pisać o swoich kompetencjach i umiejętnościach jeżeli aplikujemy do firmy zgodnej z naszymi dotychczasowymi doświadczeniami. Pytanie co w przypadku gdy chcemy się przebranżowić (ale nie możemy sobie pozwolić na kilku miesięczne bezpłatne praktyki)? Wiemy, że będziemy dobrzy na danym stanowisku, ale w naszym CV nie ma na to poparcia.

  Pozdrawiam, Ania

  • Maja

   O to samo chciałam zapytać. Wiemy jaki jest rynek pacy, zmienny, chwiejny, niewielki odsetek osób pracuje w branży opowiadającej ukończonym studiom – więc pewnie i mało kto będzie potrafił wypunktować listę swoich spektakularnych sukcesów. Jak zmienić kierunek pracy? Jak przebić się z nieudokumentowanymi kwalifikacjami nabytymi samodzielnie?

   • Małgorzata

    Maja, sam fakt, że doszkalasz się samodzielnie i szukasz źródeł na podniesienie kompetencji mówi o Twojej determinacji i dyscyplinie. Kwalifikacje można sprawdzić w praktyce, np. na wolontariacie, stażu albo praktykach. Może pracodawca/rekruter sprawdzi to na rozmowie rekrutacyjnej? Tak, czy siak, będziesz wiedzieć, jak w praktyce wyglądają.

    To są również dla mnie ciekawe pytania, jak pokazać, że mamy wiedzę w jakiejś dziedzinie, choć niekoniecznie popartą doświadczeniem. Może to zależy również od rodzaju wiedzy? Albo od kreatywności w jej pokazaniu? A może to jest fajne pytanie jako temat do nowego video? :)

    Co do zmiany kierunku pracy, myślę, że fajnie zacząć pracować z E-BOOKiem Kamili „7 kroków do osiągania ambitnych celów”, który możesz bezpłatnie pobrać z tej strony. Ja na przykład inaczej spojrzałam na swoje sukcesy, dotychczas patrzyłam na nie dość stereotypowo. Może praca z nim pokaże Ci inną perspektywę, warto to sprawdzić :)

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłanie

©2018 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?