Jak być bardziej ASERTYWNĄ?

Wiesz, że osobom, które mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Przygotowałam materiał, który Ci w tym pomoże.

Czy miałaś kiedyś tak, że:

 • Zgodziłaś się na coś, choć tak naprawdę nie chciałaś tego zrobić?

 • Zostawałaś po godzinach w pracy, mimo że miałaś plany na wieczór?

 • Ustępowałaś innym w niekomfortowych sytuacjach i się na siebie za to złościłaś? 

Poniższy materiał powstał dla osób, które chcą nauczyć się komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie i żyć w zgodzie z własnymi wartościami. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

 • Jak  budować komunikat asertywny;

 • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych;

 • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększenie pewności siebie, a także da Ci radość z życia według własnych oczekiwań – a nie innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, pozostając jednocześnie w zgodzie z samą sobą. 

 


Kamila Rowińska, autorka książki „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy – i kolejny – milion!

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
1 537 komentarzy
 1. Marta

  Moją lekcja z tego nagrania jest to, że dzięki asertywnym komunikatom jestem szczera ze sobą, swoimi wartościami oraz otoczeniem.

 2. Aneta

  Asertywność ułatwia utrzymywanie zdrowych relacji.
  Nie ranimy innych osób, ale tez nie jesteśmy ofiarami, które są wykorzystywane przez innych.

 3. Anna

  Dziękuje za proste, ale jak bardzo ważne wskazówki jak być asertywnym, a przy tym uprzejmym. Ważne jest dla mnie nie wchodzenie w kłamstwa i jakieś zawiłości, dlatego te informacje bardzo mi się podobają.

 4. Gosia

  Bardzo dziękuję za cenne wskazówki. Nigdy nie sądziłam, że w asertywności tak ważne jest wyrażanie swoich uczuć oraz jednoczesne pomijanie naszych tłumaczeń. Czas zacząć wyrażać swoje oczekiwania wobec innych zamiast nieustannie usprawiedliwiać się i tłumaczyć przed rozmówcą. To trudne zadanie, ale każdego dnia na różnych polach możemy je praktykować :)

 5. Elżbieta

  Asertywność to obok poczucia własnej wartości i pewności siebie ważne doświadczenie, które aby towarzyszyło nam przez całe nasze życie.
  Od dzisiaj świadomie wprowadzam je do mojego życia.
  Dziękuję Kamila za cenne wskazówki.

 6. Kamila

  Zaskoczył mnie komunikat o nie-pożyczaniu pieniędzy. Nie sądziłam, że można odmówić w tak mądry i łagodny sposób. Dziękuję!

 7. Martyna

  Asertywność – takie to łatwe, a zarazem bardzo trudne w realnej sytuacji. Świetny sposób na otwartą i skuteczną komunikację. Ciekawe jest to, że zaczynam od uczuć – to faktycznie jest niepodważalne. Będę nad tym pracować. Dziękuję.

 8. Magdalena

  Bardzo cenna lekcja , wreszcie zrozumiałam ze to co ja czuje jest najważniejsze a nie uszczęśliwianie innych swoim kosztem .

 9. KAROLINA

  przekonałam się dzięki temu filmowi, że jeszcze dużo muszę się nauczyć o asertywności , nie jest to łatwe ,czasami się udaje ale nie zawsze ,to codzienna praca nad samym sobą , a przede wszystkim jasno sprecyzować dlaczego odmawiasz to jest myślę najtrudniejsze zadanie z reguły reagujemy emocjonalnie ,agresywnie i konflikt gotowy

 10. Paulina Gotowt

  Moją lekcją jest schemat komunikatu asertywnego: Ja czuje, kiedy Ty, oczekuję. Takie proste, a tyle może zmienić w życiu :). Dziękuję :)

 11. Joanna Zalewska

  Brak asertywności trzyma mnie w klatce. Klatka to moje milczenie, brak reakcji na nieprzyjemne sytuacje, wycofanie i uległość.

 12. Ilona

  Asertywność polega przede wszystkim na tym, aby przekazać co czuję w danej sytuacji, czego się dowiedziałam podczas tego filmu.

 13. Marta

  Punkt 2 jest dla mnie ogromnym wyzwaniem. Dokładnie tak jak mówisz, kobiety mają z tym problem. Szczególnie w sytuacjach kiedy czuje zdenerwowanie, od razu przechodzę do punktu – oczekuję. Zauważyłam, że skupiając się na szczegółowym wyjaśnieniem zachowania drugiej osoby (kiedy ty) zmniejsza się moje uczucie zdenerwowania. Moja lekcja: wyrażaj się konkretniej,

 14. Marzena

  Ja czuję – najtrudniejsze ,ale pracuje nad tym :) Słownik uczuć i emocji pomaga w zrozumieniu, nazywaniu i przede wszystkim wypowiadaniu tego co czuje .Dziękuję za wszystkie motywujące filmiki 💚💚💚

 15. Wiola

  Mówiąc „nie” nie trzeba kombinować i szukać nieprawdziwych wymówek tylko powiedzieć prawdę żeby czuć się dobrze z własnym sumieniem

 16. Jolanta

  Bardzo często mój brak asertywności i właściwego prowadzenia rozmowy doprowadzał współrozmówcę do agresji w moim kierunku, a mnie do bezsilności. Teraz wiem, jak powinnam poprowadzić rozmowę aby mój rozmówca nie czół się urażony, a ja osiągam zamierzony cel.

  • Justyna

   Uwazam, ze asertywne zachowanie ułatwia komunikowanie się z innymi ludzmi, uczy jak nie byc uległa osoba i robienie czegos wbrew sobie i wtedy mozna czuc się dobrze z samym soba wyznaczac granice. Postawa asertywna jest bardzo potrzebna w zyciu.

 17. Iwona

  Teraz już dokładnie wiem jaka jest różnica między komunikatem asertywnym,a agresywnym i niestety muszę się przyznać,że często porozumiewam się agresywnie zamiast asertywnie. Czas to zmienić ☺️

 18. Agnieszka

  Zawsze miałam problem z mówieniem o tym co mi się nie podoba i co mi przeszkadza, ponieważ bałam się, że kogoś zranię albo obrażę.
  Myślę, że po wysłuchaniu tego szkolenia będę starała się być bardziej asertywna w wyrażaniu swoich emocji.

 19. Magdalena

  Mam prawo do odmowy oraz szczerosci. Uświadomiłam sobie, że brdzo często miałam postawę agresywną, prawiłam morały. Dzięki temu filmikowi zrozumiałam co robiłam nie tak.
  Teraz już wiem na czym polega asertywność.

 20. Marta Milewska

  Mam prawo odmawiać.

 21. Marta Milewska

  że mam prawo odmawiać :)

 22. Weronika

  Po tej lekcji zrozumiałam że mam prawo do własnego zdania i wyrażania swoich uczuć tak aby nie ranić innych zamiast pracwić morały odpowiedzieć konkretnie nie robiąc przy tym konfliktów.

 23. Franciszek

  Zrozumiałem, że stając się asertywnym, buduję szacunek do siebie.

 24. Ewa

  Mam prawo odmówić, tak jak ktoś inny ma prawo poprosić, i nie będzie to rzutowało na ocenę samej siebie. A jeśli już to w pozytywnym sensie i większym szacunku do własnej osoby.

 25. Agnieszka

  Zawsze miałam i mam problem z asertywnością.
  Po dzisiejszej lekcji zrozumiałam że nie jest to takie trudne,najważniejsze trzeba wyrazić swoje uczucie i powiedzieć jakie mam oczekiwania.
  Zrobię wszystko żeby to wdrożyć.
  Dziękuję

 26. Agnieszka

  Zrozumiałam że nie muszę się tłumaczyć,dlaczego odmawiam,czy oczekuję zmiany.
  Mam zapamietać trzy ważne kwestie.
  Dziękuję.

 27. Marlena

  Ogrom inspiracji i wzorców które chce i jestem gotowa przyswajać i wdrażać w życie .Dziękuję :)

 28. kasia

  Postawienie na prawdę bez zbędnego tłumaczenia się. Przypominanie tych zasad ma głęboki sens. Dziękuję

 29. Kinga

  Lekcja dla mnie: odmawiając coś komuś lub pokazując innym swoje uczucia dot. jakiejś sytuacji można to zrobić bez poczucia złości na samego siebie i bez okazywania tej złości innym ponadto każdy ma prawo do życia wg. swoich zasad i nam nic do tego i nie powinniśmy zwracać uwagi na komentarze dotyczące naszego życia od osób , które nie są dla nas autorytetem.

 30. Kinga

  Lekcja dla mnie: odmawiając coś komuś lub pokazując innym swoje uczucia dot. jakiejś sytuacji można to zrobić bez poczucia złości na samego siebie i bez okazywania tej złości innym.

 31. Ania

  Moja lekcja jest, żeby zawsze mowić prawdę. Nie muszę czuć się winna i się tłumaczyć z moich decyzji. Pani Kamilo dziękuje za świetne nagranie. Ta metoda mam nadzieje ułatwi mi życie :)

 32. Dorota

  Asertywność zawsze była moim problemem. A z tej lekcji wyniosłam naukę, że mam prawo odmawiać bez podawania przyczyny. To ważna lekcja. Dziękuję.

 33. Marzena

  Cieszy mnie fakt, że nie muszę się tłumaczyć ze swoich decyzji – super 👍

 34. Agnieszka

  Mogę pozostać w zgodzie z samą sobą, mówiąc słowo NIE. To wspaniałe podbudowanie własnej pewności siebie.

 35. Edyta

  Ja niestety mam tendencje do zachowń agresywnych, czytam właśnie książka ” Kobieta asertywna” a to nagranie bardzo wpisuje się w ten aktualny dla mnie temat. Dzięki temu nagraniu postaram się zwrócic uwagę na konkretność swoich wypowiedzi, nie uogólniac, nie pouczać.

 36. Agnieszka

  Cudowna lekcja. Nareszcie wiem, że asertywność to po prostu mówienie prawdy, wyrażanie uczuć i to nie tylko nie tani innych ale daje nam wewnętrzny spokój. Kamila, jesteś cudowna

 37. Marta

  Z tego filmiku zrozumiałam jak w łatwy sposób powiedzieć nie i nie urazić przy tym innych osób

 38. Kasia

  Widzę, że zwykle za dużo chcę wytłumaczyć jak odmawiam lub zwracam komuś uwagę. Prawdopodobnie niekiedy brzmi to jak tłumaczenie się i ostatecznie mam takie poczucie, że można było jednak inaczej do tego podejść. Tutaj poznałam skrót, dzięki któremu też można osiągnąć cel i to pewnie w lepszej formie. Dziękuję

 39. Ewa

  Cenna rada jak grzecznie odmówić pożyczenia pieniędzy – można uniknąć wielu kłopotów.

 40. AGNIESZKA

  POUCZAJACE- MOW BEZ POCZUCIA WINY, MOW WPROST -OTWARCIE !
  ZAWSZE DO TEJ PORY MYSLE ZEBY KOGOS NIE ZRANIC
  tutaj formuła jest prosta trzy komunikaty – jedni zdanie.
  dziekuje
  AGNIESZKA

 41. Agata

  Uświadomiłam sobie że można mówić nie bez poczucia winy i zakłopotania. Dotychczas godzilam się na różne rzeczy pozostając w sprzeczności sama ze sobą tylko dlatego żeby się komuś nie narazić, żeby kogoś nie zawieść , mimo iż ten ktoś wprawiał mnie w zakłopotanie i stawiał mnie w niezręcznej sytuacji. Teraz już wiem jak w prosty sposób powiedzieć nie. Ileż to zmieni w moim życiu. Dziękuję Kamila!

  • Beata

   Z tej lekcji szczególnie utkwiło mi by zawsze mówić prawdę i dać sobie prawo powiedzieć „nie” bez szukania na szybko wymówek tylko przedstawić swoje stanowisko, to co czuję gdy jestem poproszona o coś co stanowi dla mnie zakłopotanie kiedy jestem poproszona o „extra” sprawę bo niby ja lepiej, szybciej i ogólnie bo nie robię problemów i zasygnalizować kiedy ta druga osoba o to mnie prosi szukając wspólnie rozwiązania satysfakcjonujące obie strony.

 42. Asia

  Poznałam trzy zasady o których nie miałam pojęcia. W piękny sposób pokazują poprowadzenie rozmowy. Powstaje postawa asertywna, ale nie raniąca.

 43. Asia

  Nauczyłam się trzech zasad o których nie miałam pojęcia. W piękny sposób pokazują poprowadzenie rozmowy. Powstaje postawa asertywna, ale nie raniąca.

 44. Janina

  Nauczyłam się trzech zasad o których nie miałam pojęcia. W piękny sposób pokazują poprowadzenie rozmowy. Powstaje postawa asertywna, ale nie raniąca.

 45. Asia

  Nauczyłam się trzech zasad o których nie miałam pojęcia. W piękny sposób pokazują poprowadzenie rozmowy. Powstaje postawa asertywna, ale nie raniąca.

 46. Joanna

  Należy mówić głośno o tym co się czuje.

 47. Asia

  Dla mnie ważne, że wystarczy, że bie mam intencji ranienia drugiej osoby. Czesto blokuje mnie świadomość, że kogoś zranię.

 48. Anna

  0% asertywności. Pora to zmienić.
  Moja mama ma prawo mieć własną wizję bycia babcią – będę szukać kompromisów.

 49. Monika

  Ktoś ma prawo ode mnie prosić o pewne rzeczy a ja mam prawo odmawiać. Nikt nie jest przegrany ani wygrany

 50. Monika

  Asertywność to też mówienie prawdy a prawda wyzwala. Buduje wewnętrzną siłę i poczucie własnej wartości.

 51. Małgorzata

  Poznałam algorytm. Będę testować. Ciekawe czy zadziała.

 52. Margoa

  Super 😘 odetchnęłam już wiem że nie muszę się tłumaczyć 😁 a ja zawsze próbowałam siebie tłumaczyć a tu zupełnie na odwrót trzeba 😁

 53. Anna

  Najważniejsza lekcja z asertywności : nie muszę się tłumaczyć , mam prawo do życia godnie ze swoimi przekonaniami .ŚWIETNE !

 54. Natalia

  Postawa Asertywna to życie w wolności i prawdzie.
  To szacunek do samego siebie i do osób nas otaczających
  Dziękuje za ten materiał

 55. Urszula

  Bycie asertywnym to wyrazanie siebie ,bycie w zgodzie z soba,szacunek do siebie i drugiej osoby bez moralizowania,oklamywania.To jasny i klarowny komunikat.Bardzo mi się podoba taka forma komunikacji.

 56. Magdalena

  Bardzo fajny, prosty i łatwy do zapamiętania wzór na Asertywność – uczę się każdego dnia wyrażać swoje uczucia właśnie w ten sposób.. żeby nikogo nie urazić, ale jednocześnie wyrazić swoje zdanie

 57. Agnieszka

  Poznałam wspaniały i prosty sposób bycia asertywną

 58. Marcelina

  kroki tworzenia komunikatu asertywnego

 59. Iga

  Ważne jest nazywanie i wyrażanie uczuc :)

 60. Ela

  Wybrzmiało dla mnie osobiście stwierdzenie, że mam prawo wyrażać swoje zdanie i podejmować decyzje bez względu na to, co pomyśli druga osoba. Jak trudno nam zapewnić sobie samym komfort.

 61. Elżbieta Janicka

  Przypomniałam sobie jak ważny jest komunikat asertywny i dlaczego moje intencje oraz odbiór komunikatu są tak ważne.

 62. Małgorzata

  Zrozumiałam, że zamiast przypominać i się irytować, mogę zakomunikować swoje oczekiwania.

 63. Marzena

  Dowiedziałam sie ze prawienie morałów to komunikacja agresywna. Trzeba tego unikać i asertywnie odmawiać.

 64. Martyna

  Dowiedziałam się w jaki sposób wyrażać swoje uczucia związane z zachowaniem drugiej osoby oraz jak komunikować innym swoje oczekiwania dotyczące ich zachowania w przyszłości :)

 65. Aneta

  Cudownie prosty komunikat asertywny. Dla mnie BOMBA !!! Już zawsze będę go mieć w głowie kiedy będę potrzebowała zachować się asertywnie.
  Pozdrawiam

 66. Anna

  Zrozumiałam, że brakuje mi odwagi i jestem postrzegana jako bycie w stanie biernym. A we mnie burza emocji. Spróbuje twojego schematu Kamilo. Wydaje się prosty. Nie lubię kłamać więc zgadzam się w sytuacjach … wbrew sobie.

 67. Viola

  Komunikat asertywny ma wyrazić moje uczucia bez intencji ranienia innych.

 68. Agata

  Moje uczucia, fakty, oczekiwania

 69. Klaudia

  Asertywność bazuje na zdrowej relacji z samym sobą i innymi, na szanowaniu swoich potrzeb i wyznaczaniu granic, poza które nie chcemy nikogo wpuszczać lub wpuszczamy jedynie wybranych. Asertywność daje Ci prawo do wyrażania swoich uczuć bez intencji ranienia innych osób, a jednocześnie chroni Cię i nie pozwala, żeby inni Cię ranili.

 70. Klaudia Walicka

  Z tego filmu zrozumiałam w jaki sposób zacząć komunikować że nie chcę czegoś zrobić lub nie mam na to czasu. W końcu usłyszałam że nikt nie ma prawa mnie oceniać,a ze swoich błędów/porażek spowiadać się powinnam jedynie przed sobą.

 71. Agnieszka

  Nagranie dało mi do myślenia. Można powiedzieć komuś prawdę nie raniąc go. I być z siebie dumnym w tej sytuacji, że się powiedziało prawdę, a nie kręciło. Przypomniało mi się kilka takich sytuacji z mojego życia kiedy nie potrafiłam sobie poradzić i „kreciłam” Na pewno wypróbuję być asertywna.

 72. Żaneta

  Dla mnie bardzo ważny m.in. jest wniosek, ze mówienie prawdy buduje pewność siebie i szacunek do siebie:)

 73. Urszula Lange

  Wazna lekcja dla mnie to szacunek do samego siebie, zycie wedlug przyjetych wartosci.

 74. Karolina

  Cenna rada dla mnie, jak w prosty i klarowny sposób przekazać komunikat, bez odczuwania winy,z szacunkiem obu stron. Dziękuję.

 75. Ewa

  Super logiczny i prosty schemat asertywnosci. Ja czuje – twoje zachowanie – ja oczekuje. Nie ma slowa nie. Wszystko jest na tak i nikt nie zostaje zraniony. Wazne by bylo krotko. Dziekuje.

 76. Asia

  Lekcja dla mnie – mniej mówić a konkretnie. Prawda i własne uczucia są ważne.

 77. Małgorzata

  Moja lekcja: asertywność – to sposób komunikowania się z otoczeniem – komunikat, przy pomocy którego dajemy sobie prawo do wyrażania swoich uczyć zgodnie z naszym sumieniem i naszymi wartościami.

  • Asia

   Asertywnosc uczy szacunku do siebie samej ale tez do innych.Mamy prawo myslec czuc i zachowywac sie inaczej według własnych priorytetow i wartosci.Dajmy tez prawo innym do wolnosci z jednoczesnym zaznaczaniem swoich granic.

 78. Asia

  Nauczyłam się, że powinniśmy mówić o własnych uczuciach i nie powinniśmy się tego bać. I mówić konkretnie, a nie owijać..

 79. Ola

  Krótki przekaz a taki tresciwy.Wyniosłam z niego że bycie asertywnym to wyrażanie uczuć bez ranienia innych i stosowanie techniki 3 zasad :1.ja czuje… 2.kiedy ty coś robisz… 3.oczekuje

 80. Ewa

  Rzeczywiście schemat jest.prosty natomiast musze się nauczyć go wykorzystywać. Czasem brakuje odwagi aby wyrazić swoje uczucia i oczekiwania. Czas popracować nad tym..

 81. Małgorzata

  1.Nie możemy się bać bycia asertywnym.
  2.Mamy prawo do wasnych uczuc i mówienia nie!
  3. Nie muszę się usprawiedliwiać odmawiając pożyczenia np.pieniędzy

 82. Justyna

  Dotarło do mnie, że nie ma potrzeby przekonywać do swoich racji. Każdy robi tak jak uważa, asertywność to wyrażanie swoich własnych emocji bez krzywdzenia innych

 83. Marlena Ch

  Dla mnie najcenniejsze było dowiedzenie się o trzech fazach ,trzech stopniach komunikacji.

  1. Powiedz co czujesz.
  2.Na dane zachowanie ,sytuacje.
  3.Poproś o to czego potrzebujesz.

  Dziękuję bardzo 🤗

 84. Katarzyna

  Ten materiał podsunął mi wydawać by się mogło prosty sposób na to, jak wybrnąć z pewnych sytuacji. Tylko trzeba to jeszcze wcielić w życie, a żeby to zrobić to trzeba się zastanowić nad tym jak to wyglądało do tej pory i co trzeba zmienić.

 85. Magda

  Wszystko to wiem, ważne jest tylko stosowanie tego w praktyce cały czas :-)

 86. Beata

  Teraz już wiem jak rozmawiać na trudne tematy,jak w prosty sposób odpowiedzieć osobie, która często nadużywa naszego zaufania,aby zostać dobrze zrozumianym,a jednocześnie nie wywołać burzy

 87. Joanna

  Piekna i zdrowa lekcja bycia kims kim sie jest i kim sie powinno byc bez przesiakniec rodzinnych , szkolnych, religijnych, media.
  Dziekuje ze pania spotkalam wirujac w intermedie.

 88. Dominika

  Moją lekcją jest anyowic otwarcie o tym, co czuję i pamiętać o moim prawie do wyrażania siebie, że też mam do tego prawo.

 89. Karolina

  Moja lekcja: Mam prawo sprzeciwić się teściom a sformułowanie moich uczuć w formie komunikatu asertywnego być może pozwoli uniknąć eskalacji konfliktu między nami.

 90. Agnieszka

  Widzę, że muszę popracować nad wypowiadane się o konkretach. Do tej pory zawsze dokladalam (jak widać nie potrzebnie) historyjkę. Dziękuję za cenną lekcje.

 91. Julita

  Ważna lekcja to taka,że nie moralizujemy, nie tłumaczymy się tylko zgodnie ze schematem prosto i na temat mówimy o uczuciu i oczekiwaniu.

 92. Kasia

  Dowiedziałam się w jak prosty i czytelny sposób można komuś czegoś odmówić

 93. Ela

  To straszne. Nie jestem osobą asertywna. Mam zamiar to zmienić tym bardziej że czuje się wykorzystywana na każdym kroku.

 94. Agnieszka

  Z tego filmiku dowiedziałam się, że bycie asertywną osobą to znaczy mieć swoje zdanie na dany temat poprzez wyrażanie swoich uczuć, emocji i potrzeb w sposób jasny, który nie urazi innych ludzi. Dowiedziałam się także, że asertywność to pozytywna cecha człowieka, która ułatwia mu życie i jest to umiejętność, którą można się nauczyć. Asertywność stosuje się indywidualnie do każdego człowieka, któremu aktualnie komunikujemy nasze oczekiwania.

 95. Ewelina

  Utwierdziłam się w przekonaniu, że aby być asertywnym należy wyrażać swoje emocje i bez intencji ranienia drugiej osoby, odmówić jej czegoś. Najważniejsze przy tworzeniu komunikatu asertywnego jest fakt, aby nie zarzucać komuś , nie pouczać go.

 96. Karina

  Z filmiku doprecyzowałam moją dotychczasową wiedzę na temat asertywności i dowiedziałam się, że podczas asertywnego komunikatu należy mówić konkretnie i bez ogólników. Nauczyłam się tez, że nie powinno się prawić morałów, bo w takim wypadku przyjmuję postawę agresywną i może się to przerodzić w konflikt. Ważne jest też, żeby do osób bliskich, takich jak rodzice używać łagodniejszej formy od „oczekuję” (proszę abyś, chciałabym), aby uniknąć potencjalnego oburzenia ze strony odbiorcy :)

 97. Edyta

  Z tego filmu zrozumiałam, że nie wolno przy odmowie prawić komuś morałów i go oceniać co chyba dużo osób robi.

 98. Aga

  Nauczyłam się schematu komunikatu asertywnego. Zastanawiam się co czuje w danej sytuacji, nazywam konkretne zachowanie współpracownika i wyrażam swoje oczekiwanie względem jego zachowania.

  • Magda

   Nie muszę tłumaczyć się ze swoich decyzji i zmienianie kogoś jest agresją

   • Iwona

    Nauczyłam się mówić/odmawiać otwarcie, jednak teraz będę pracować nad tym, że nie będę się czuć winna w takich sytuacjach.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?