Jak być bardziej ASERTYWNĄ?

Wiesz, że osobom, które mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Przygotowałam materiał, który Ci w tym pomoże.

Czy miałaś kiedyś tak, że:

 • Zgodziłaś się na coś, choć tak naprawdę nie chciałaś tego zrobić?

 • Zostawałaś po godzinach w pracy, mimo że miałaś plany na wieczór?

 • Ustępowałaś innym w niekomfortowych sytuacjach i się na siebie za to złościłaś? 

Poniższy materiał powstał dla osób, które chcą nauczyć się komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie i żyć w zgodzie z własnymi wartościami. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

 • Jak  budować komunikat asertywny;

 • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych;

 • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększenie pewności siebie, a także da Ci radość z życia według własnych oczekiwań – a nie innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to video, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, pozostając jednocześnie w zgodzie z samą sobą. 

 


Kamila Rowińska, autorka książki „Zasługujesz na sukces. Zarób swój pierwszy – i kolejny – milion!

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
1 171 komentarzy
 1. Marta

  To nie jest nic zlego odmawiac i ze moje uczucia sa wazne i moge wymagac od innych aby je szanowali nawet jezeli nie do konca je rozumieja bodz akceptuja np. Nie dawanie cukru dzieciom?

 2. Aneta

  Bycie asertywnym nie oznacza tylko mówienie słowa- NIE.
  Bycie asertywnym oznacza wyrażanie swoich uczuć, które dotyczą konkretnej sytuacji w jakiej się znajdujemy w danym momencie. W odpowiedzi na zachowanie drugiej osoby. Ostatni niezwykle ważny krok dotyczący asertywności to sprecyzowanie naszych oczekiwać.
  Najprościej mówiąc trzeba wyrażać jasne i zrozumiałe komunikaty, dotyczące jednej konkretnej sytuacji które w łatwy sposób pozwolą się nam komunikować. Bez zbędnego owijania w bawełnę.
  Dziękuję za to nagranie – bardzo wiele mi uświadomiło :) Postaram się wdrażać to w codzienne życie.
  Pozdrawiam serdecznie
  Aneta

  • Agata Krzyżanowska

   Aneto, dziękuję za Twoje lekcje!
   Trzymam kciuki ?

 3. Elżbieta

  Boję się powiedzieć NIE, ponieważ w mojej głowie jest, że jeśli ja sama o coś proszę, to jest to sytuacja naprawdę krytyczna. Zrobiłam co mogłam, sprawdziłam inne możliwości i potrzebuję pomocy i jej oczekuję. Myślę, że ta osoba jest też w takiej sytuacji i też tak postępuje i bez mojej pomocy sobie nie poradzi a naprawdę tak nie jest.

 4. Ania

  Asertywny nie oznacza bycia zawsze miłym ale będącym w zgodzie z samym sobą.

 5. Anna

  To, że prawda buduje poczucie własnej wartości – wiedziałam „od zawsze”. Algorytm wypowiedzi asertywnej również znałam wcześniej, a jednak słuchając tego nagrania uświadomiłam sobie, jak często posiadana wiedza mija się z praktyką. Moje słabe punkty to relacja pracownik-szef i rodzic-dziecko. W tych obszarach wyrażanie negatywnych emocji jest dla mnie szczególnie trudne i wymaga ćwiczenia asertywnej postawy.
  Słuchając Pani dokonałam autorefleksji i „przypomniałam sobie”, że:
  – mam prawo (i obowiązek) dbać o siebie w szeroko rozumianym znaczeniu;
  – mam prawo do własnego zdania i decyzji bez poczucia winy i konieczności tłumaczenia się;
  – można odrzucić „małe kłamstewka”, aby wybrnąć z kłopotliwych sytuacji;
  – warto wyrażać swoje emocje, doskonalić umiejętność stawiania granic i żyć zgodnie z definicją asertywności.
  Bardzo istotne było zwrócenie uwagi na sens mówienia prawdy i konieczność precyzyjnego (jak laser) określenia czyjegoś zachowania.

  Pani Kamilo, dziękuję Pani za wszystkie WSPANIAŁE PRZEKAZY – słowa, które rozwijają umysł, wzmacniają „ducha” i wiodą ku nowym możliwościom.

 6. Magda

  Lekcja: bycie szczerym – jakże prosta a piękna

 7. Justyna

  Ważna lekcja: bądź szczerym, a będziesz miał szacunek swój i innych. Dziękuję za cenne uwagi jak w miły sposób być asertywnym

 8. Joanna

  Asertywność u mnie jest na poziomie minus 10 w skali od 1 do 10 :( Dlatego najważniejsze dla mnie jest podanie wzoru na tworzenie zdań, wprowadzę go do swojego życia.
  Będę tworzyła czytelne i jasne relacje z innymi.

 9. Kinga

  Moja ważna lekcja to przede wszystkim nie wiedziałam, że wypowiedzi asertywne mają swój konkretny model budowy, nie trzeba poruszać się po omacku albo mówić tego co wydaje mi się, że jest asertywnością, a nią w rzeczywistości nie jest. Poza tym asertywność kojarzyła mi się od zawsze negatywnie, a tu takie zaskoczenie! W asertywności jest szacunek przede wszystkim do drugiego człowieka, jednak bez zapominania o sobie. No i najważniejsza lekcja: mówienie prawdy buduje. Wow. Takie podejście uczy też odwagi.

 10. Anna

  Dla mnie ważną lekcją był wzór na komunikację asertywna. Bardzo fajnie łączy się z językiem NVC ktory staram się mniej lub bardziej udolnie wprowadzać w życie. Oraz przykłady komunikacji z rodzicami- mega!

 11. Agnieszka

  Zdecydowanie nie potrafię mówić o swoich uczuciach kiedy odnoszę się do czyichś zachowań, w ogóle mam problem z wyrażaniem niezadowolenia. Ta podpowiedź jest bardzo wartościowa,bo nie jest bezpośrednią krytyką czy atakiem, ale do wytrenowania takiego inteligentnego schematu potrzebuję chyba trochę czasu. No i przede wszystkim praktyki. Czkam z niecierpliwością na więcej.

 12. Anna

  Twoje nagranie potwierdziło mi, że od lat intuicyjnie stosowałam pokazany przez Ciebie schemat, jednak często towarzyszyło mi poczucie winy, ponieważ zdarzały się sytuacje, że druga osoba odchodziła z „fochem”. Tłumaczyłam sobie zawsze, że przecież mam prawo do własnych uczuć i nie zawsze na wszystko muszę się zgadzać. Dziękuję Tobie Kamila, bo utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie mam powodów do wyrzutów sumienia, bo będąc asertywną nie krzywdzę nikogo, a zwłaszcza siebie.

  • Agata Krzyżanowska

   Dokładnie tak Anno, tak trzymaj :)

 13. Lilia

  bardzo ważne wskazówki jak powiedzieć NIE i nie stracić na zaufaniu, nie popsuć relacji, a nawet je wzmocnić przez szczerość i odpowiedni styl i ton rozmowy. zawsze byłam przekonana że odmowa psuje relację i jedynym sposobom jest zacisnąć zęby i iść na kompromis. próbuje zaleceń Pani i działają, chociaż na początku bardzo nie śmiało i obserwuje reakcję swojego współrozmówcy :)

 14. Katarzyna

  Ja za to zauważyłam ze za każdym razem jak odmawialam to się mega tłumaczyłam bo mimo że nie miałam intencji kogoś krzywdzic to widząc jego smutek czy złość przez moją odmowę czułam ze przyczyniam się do unieszczesluwienia tej osoby a nie ja jestem za nią odpowiedzialna tylko ona sama i w pełni mam prawo odmówić bez kminenia jak to komuś będzie przykro j jakim to złym człowiekiem będę. Zmiana sposobu myślenia i działania.

 15. Dorota

  Kamilo , asertywności zaczęłam się uczyć od 2012 r. po przeczytaniu książki ” Pozytywny Egoista”autorka Ewelina Golba na początku słyszałam tylko obelgi pod moim adresem że jestem nie uczynna że nie potrafię pomagać oczywiście przeważnie chodziło o pieniądze wszyscy tylko chcieli ode mnie brać ale jak ja potrzebowałam pomocy znalazłam tylko jedną osobę która mi pomogła od tego momentu nauczyłam się mówić nie koniec Dorotki która leci na skinienie innych dziękuję że potwierdzasz mój wybór trzeba zachować granicę bo ludzie potrafią świetnie cię wykorzystać

 16. MAGDALENA

  Witaj Kamilo, jestem bardzo wdzięczna za wszystkie materiały, które dla nas publikujesz <3
  Już nie mogę się doczekać wtorkowego webinaru!
  Moje lekcje są proste: mam prawo odmówić i nie godzić się na to, co nie jest dla mnie dobre, ważne jednak by moja reakcja nie krzywdziła mojego rozmówcy.

 17. Karolina

  mówienie prawdy buduje nasze wnętrze.

 18. Justyns

  Czuję się… Oczekuję…

 19. Kinga

  Najwazniesza rzecz ktora wyciaglam z Twojego nagrania jest to ze nie musze sie tlumaczyc dlaczego co zawsze bylo dla mnie trudne. Zaczynam cwiczyc asertywnosc i wyrazanie swoich emocji. Bardzo pomocne nagranie.
  Dziekuje

 20. Beata

  Nie myślałam o tym, że bycie asertywnym to wyrażanie naszych uczuć bez ranienia innych. Byłam przekonana, że chodzi tylko o sztukę mówienia nie…

 21. Mariola

  Prawda wzmacnia nas

 22. Monika

  Wyrażać uczucie, nie oceniać, mówić prawdę

 23. Olga

  III kroki ?

 24. Ewelina

  Można mieć prawo do odmowy, bez poczucia konieczności tłumaczenia się, dlaczego

 25. Katarzyna

  prawda to klucz do wolności, a to podstawa, wtedy wiemy co czujemy, czego potrzebujemy

 26. Aneczka

  Sądziłam, że asertywnośc to wyłącznie chronienie siebie, zrozumiałam, że asertywnośc to jest chronienie siebie bez zadawania innym bólu…

 27. Lucyna

  Asertywność doda mi odwagi.

 28. Marta

  Podoba mi sie ze nie trzeba wchodzic w dyskusje i sie tlumaczyc tylko krotko i zwiezle komunikowac co sie nie podoba bez pouczania :) to bardzo wazna lekcja!

 29. Dorota

  Moja lekcja- muszę się odważyć na asertywność już dziś. Asertywna postawa da mi wolność.

 30. joanna

  Bardzo dobre są te trzy etapy zdania odmownego (uczucie, kiedy, oczekiwanie).
  Zastanawiam się tylko czy to wystarczy, czy ktoś nadal nie będzie mnie prosił o np. kasę. Co wtedy? Powtarzać to w kółko?

 31. Daria

  To takie realne ale mało kto to stosuje. Dzięki Kamila. Teraz musze zacząc tego używac. Dla mnie najważniejsze mówic o oczekiwaniach i uczuciach, bo o tym przeważnie zapominam.

 32. Anna

  Ciągle jeszcze uczę się stosować ten algorytm „czuję … kiedy ty … i oczekuję …”, ale widzę już jak poprawia to komunikację z moimi bliskimi :)

 33. Joanna

  Witam. Proszę o odpowiedź na pytanie, jak zareagować na to, gdy teściowa krytykuje praktycznie każdą rzecz, którą robię? Jak jej wytłumaczyć, że chcę żyć po swojemu i mam prawo podejmować własne decyzję?
  Dziękuję

 34. Dominika

  Dla mnie ważne też było prosty komunikat, bez moralizowania, bez oceniania, dość łatwo przychodzi mi wyrazić to czego oczekuję, ale fakt lepiej nie moralizować

 35. Renata

  Niezwykle skuteczny schemat „czuję….kiedy ty….i oczekuję. Szczerze, konkretnie, spokojnie, bez moralizowania, punktowania, wypominania ( intencje ).

 36. Magdalena

  Zawsze miałam problem z wyrażeniem swoich uczuć tak, żeby nie brzmiały one jak atak na drugą osobę. Ten filmik pokazał mi jak mogę to zmienić.
  Tylko co gdy chcesz porozmawiać o swoich uczuciach a inni nie widzą problemu.

 37. Danuta

  Uświadomiłam sobie że powinnam mówić o swoich uczuciach…

 38. Sylwia

  Również jestem inżynierem i baaaaaardzo spodobał mi się przedstawiony wzór komunikatu asertywnego. Z pewnością wcielę go w życie.

 39. Ewelina

  Tak, bałam się powiedzieć „nie”. Żyłam w przekonaniu, że obrażę, zranię, na zawsze stracę osobę, której powiedziałam „nie”. Drugie przekonanie to muszę być grzeczna, życzliwa, zgadzać się na wszystko. Porzuciłam te przekonania i cieszę się na fakt, że mogę wyrazić swoje uczucia jeśli się z kimś/czymś nie zgadzam i mogę nie wyrazić zgody. I teraz widzę dokładnie czym jest asertywność, a czym jest zachowanie asertywne, ale z w znaczeniu agresywnym. Dziękuję. Piękne to.

 40. Marianna

  Będę wyrażać się konkretnie bez oceniania i pouczania

 41. Ania

  Najważniejsza lekcja, to prosty komunikat bez zbędnych słów i odwoływania się do innych zdarzeń. Same fakty oraz mówienia z pozycji „ja”.

 42. iwonabuczyk

  Wszyscy zawsze mi mówili, że jestem asertywna i ja tak myślałam do czasu, kiedy zobaczyłam to video. Właśnie zdałam sobie sprawę, że nie byłam asertywna, tylko agresywna. Dużo pracy przede mną.

 43. Marta

  Moja lekcja: zawsze warto mówić prawdę (-;

 44. Wioletta

  Świadomie będę komunikowała co czuję, kiedy…. o tym nie myślałam wcześniej

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłanie

©2019 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

BEZPŁATNY EBOOK

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?