Jak być bardziej ASERTYWNĄ?

Wiesz, że osobom, które mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Przygotowałam materiał, który Ci w tym pomoże.

Czy miałaś kiedyś tak, że:

 • Zgodziłaś się na coś, choć tak naprawdę nie chciałaś tego zrobić?

 • Zostawałaś po godzinach w pracy, mimo że miałaś plany na wieczór?

 • Ustępowałaś innym w niekomfortowych sytuacjach i się na siebie za to złościłaś? 

Poniższy materiał powstał dla osób, które chcą nauczyć się komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie i żyć w zgodzie z własnymi wartościami. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

 • Jak  budować komunikat asertywny;

 • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych;

 • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększenie pewności siebie, a także da Ci radość z życia według własnych oczekiwań – a nie innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, pozostając jednocześnie w zgodzie z samą sobą. 

 


Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
1 695 komentarzy
 1. Justyna

  Mam prawo czuć to, co czuję w związku z daną sytuacją i mam prawo do tego, żeby nie zgadzać się na coś, co mi nie odpowiada. Jeżeli powiem szczerze, co czuję, jaki jest tego powód i czego oczekuję, lepiej będzie się żyło zarówno mi, jak i ludziom w moim otoczeniu.

 2. Anna

  Mówienie prawdy uwalnia

 3. Bożena

  Widzę, że zdarza mi się mylić asertywność z agresją, przez co później mam poczucie winy. Już po przeczytaniu „Kobiety niezależnej” zaczęłam pracę nad swoją asertywnością, choć nie jest to łatwe.

 4. 502 465-747

  Mogę się skutecznie pozbyć poczucia winy

 5. Kinga

  Z filmiku nauczylam sie tego iz jeszcze bardziej chce pracowac nad tym aby byc bardziej asertywnym i walczyc o siebie!

  • maria

   Bardzo się cieszę że mogę dostać tyle wiedzy w tak krótkim czasie ,pracuję nad tym aby być bardziej asertywna i nie ranić innych

 6. Beata

  Bardzo mądra myśl i dobrze ujęta: Rodzice chcą dla nas dobrze zgodnie z ich systemem wartości. Czasem też ktoś daje nam dobre rady i one też są zgodne z systemem wartości tego kogoś. A przecież wartości każdego są inne. Nie potrafiłam wcześniej być asertywna w tych obszarach. Dziękuję:)

 7. Magdalena

  Wyzwaniem dla mnie jest brak konieczności tłumaczenia się bez poczucia winy. Jednocześnie brakuje mi umiejętności asertywnej odmowy w życiu zawodowym. Czekam na porady z tego zakresu.

 8. Zaneta

  Ważne żeby mówić o swoich odczuciach.

 9. Mia

  Asertywność nie boli, nikt Cię za nią nie zamknie ani nie zrobi Ci krzywdy. Myślę, że sposób trzech kroków idealnie pokazuje jak odmówić grzecznie i z klasą a jednocześnie pozostać w zgodzie z własnymi wartościami. Dziękuję za ten filmik!

 10. Kamila

  Asertywność to bycie fair wobec siebie i wobec innych. To tak naprawdę jedyna metoda skutecznej komunikacji.

 11. Angelika

  Jestem bardzo dobrą „asertywistka” prawie w każdej sytuacji. Prawie, ponieważ jest tylko jedna osoba na tym świecie gdzie moja asertywność chowa się do kieszeni gdy mój partner przypomina mi o tym że jestem nauczycielka yogi więc powinnam być bardziej delikatna w obyciu 😡

 12. Marta

  Różnica między postawą asertywną a agresywną. Wychodzi na to, że jestem mniej asertywna niż mi sie zdawało 😉

 13. Marta

  Różnica między postawą asertywną a agresywną.

 14. Dominika

  Dziękuję Kamila za lekcję, uświadomiłam sobie, że można odmówić Komuś bez tłumaczenia się.

  • Ela

   Człowiek całe życie się czegoś uczy.

 15. Mac

  Dziękuję bardzo, jest super

  • lucyna.adamczyk

   Bardzo się cieszymy:-) Wszystkiego dobrego! Lucyna (Zespół RBC)

 16. Faliszek

  Dziękuję bardzo za super:-) nagranie dla mnie jesteś wielka/

 17. Honorata

  Uświadomiłam sobie że moja wartością jest prawdomówność nigdy nie umiałam ściemniać 🙂 właśnie np w spotkaniu z policją😊 ale już wartość uczciwość chodź tak bliska już nie jest moją wartością bo nie żyje zbyt uczciwie ( to temat rzeka) osobiste życie;
  Bardzo ważne w tej asertywności dla mnie jest to że mówimy o uczuciach : nie podoba mi się to i to ; abyś zwrócił uwagę że to i to nie jest lub nie jest dla mnie ważne : rozstaję się z partnerem i próbuje rozmawiać na poziomie po 4 latach okazuje się że nie dokonać mi z nim po drodze że są pewne rzeczy które mi nie służą zmagam się z tym od listopada, już te święta były byle jakie , ale on uważa że jestem egoistką,zniszczyłam my życie, itd mimo że z mlm ktorym się zajęłam muszę zrobić sobie porządek w głowie bo wiem że mam ograniczenia to tu w tym związku wiem co mi nie gra i mu przekazuje nie raniąc go nie wiem jak mi się to udaje ale wiem że mi wychodzi, wiem czego chcę jak chce żyć i nie uda mi się razem z nim obserwuje nas od kilku miesięcy i postanowiłam powiedzieć na głos : przykro mi ale nie jest nam po drodze, mamy różne podejście do pracy życia czasu wolnego i męczy mnie obecność jego osoby w moim życiu i poczułam ulgę radość motyle w brzuchu i to chyba wszystko wyjaśnia, poczułam się wolna i tego od życia chce.😘

 18. Joanna

  Dla mnie najważniejsza zasada – zawsze mów prawdę. Niestety bardzo często coś ukrywam, aby kogoś nie zranić np słowem. Boję się np. że inaczej myślę ,że mam inne zdanie . Wtedy albo potakuję , albo zmieniam to swoje zdanie itp. Oj , dużo muszę popracować nad tym.

 19. Sylwia

  Przez mówienie prawdy i wypowiadanie szczerych i jawnych komunikatów człowiek nabiera większego szacunku do siebie samego i pokazuje innym swoje granice. Z pewnością trudniej czasem przenieść to na praktykę i pewnie sytuacje z życia codziennego ale wydaje mi się, ze im częściej świadomie buduję takie komunikaty tym bardziej naturalne robią się one dla mnie. Nic tylko dalej ćwiczyć!

 20. Marika

  Uświadomienie sobie, że można odmówić bez tłumaczenia się – bezcenne.
  Dziękuję za pouczające nagranie.

 21. Robert

  Ja czuję… Kiedy Ty… Oczekuję…
  Widzę,że mam duży problem z wyrażaniem swoich uczuć. Warto sobie je przypomnieć.
  Nie chcę być już niewolnikiem własnego ja.
  Dziękuję.
  Jestem bardzo zderminowany, aby być wolnym…

 22. Lola

  Przez różne publikacje miałam utrwalone, ze
  asertywność to po prostu mówienie nie, kiedy czujemy, że czegoś nie chcemy. Nie zdawałam sobie sprawy, że istnieje schemat asertywnego wyrażania swojego zdania

 23. Basia

  Bardzo wartościowy film. Dowiedziałam się że bycia asertywnym można się nauczyć. Bo wyrażanie tego co czuje i nieranienie przy tym innych to umiejetność którą dzięki praktyce możemy wypracować.

 24. Basia

  Dowiedziałam się jak wyrażać to co czuje i oczekuję nie raniąc innych. Bardzo wartościowy film. Dziękuję.

 25. Anna Maria

  Świetny material ! Mam nadzieje, ze końcu bede potrafiła/ miała odwagę odmówić bez poczucia winy.

 26. IWONA

  moje wnioski po obejrzeniu tego materiału nie bój się mówić otwarcie o tym co czujesz i co cię irytuje ale bez agresywnych słów i bez zastanawiania się co inni o tobie pomyślą a muszę przyznać że to mnie zawsze
  ograniczało

 27. Aleksandra

  3 proste kroki a jak ważne dla dobre komunikacji!

 28. Kasia

  Asertywne komunikowanie się nie wymaga tłumaczenia. Ma być krótko i na temat. Jednocześnie nauczyłam się, że ktoś też ma mi prawo odmówić i powinnam to uszanować.

 29. Basia

  „Mówienie prawdy buduję” – mnie zbudowało wyartykułowanie tego tu na wizji – piękne :) Miło, jest słuchać o krzewieniu takich postaw.

 30. Małgorzata

  Asertywność to mówienie o swoich uczuciach bez intencji ranienia innych. Skąd inni mieliby wiedzieć, że coś mnie wkurza, denerwuje, albo mi się nie podoba – jeżeli im tego nie powiem? I cudowna porada – jak odmawiać bez tłumaczenia się. Dziękuję.

 31. Alicja Kawalec-Majka

  Bardzo prosta, krotka regulka. Bez tlumaczenia sie – to chyba jest najwazniejsze.

 32. Ania

  Mam prawo odmówić, krótko i rzeczowo bez tłumaczenia się.

 33. Nicki

  Uwazam, ze mowienie prawdy oczyszcza. I to bylo najlepsze co wyniosłam

  • Ilona

   Asertywność pozwala mówić prawdę. Mówienie prawdy to jest coś, co buduje człowieka wewnętrznie.

 34. Marta

  mam prawo odmówić a inni mają prawo do postrzegania sytuacji na swój własny sposób

 35. Ilona

  Komunikat asertywny powinien być krotki – ma to sens :)

 36. Aneta

  Grzeczne odmawianie bez tłumaczenia się. Tego ciągle się uczę! Dziękuję za to video i mam nadzieję otrzymać wspomniane kolejne

 37. Iwona

  Hmn …
  wydawało mi się, ze jestem asertywna, a przynajmniej za taka uchodzę…
  Jestem gotowa na naukę i na doskonalenie siebie :)

 38. Kamila

  Asertywnosc to nie jest tylko i wylacznie mowienie nie. Asertywnosc to wyrazanie swoich uczuc bez intencji ranienia innych. Mowienie najpierw o swoich uczuciach, zwrocenie sie do drugiej osoby o konkretne zachowanie i powiedzenie swoich oczekiwan. Niby takie proste, ale jednak bardzo ciezko wypowiadac sie asertywnie. Najtrudniejsze dla mnie jest powiedzenie o swoich uczuciach.

  • Anna

   Wiem, ze nie jestem osobą asertywna i chce to zmienić 😁 wierzę, ze mi sie to uda z Twoja pomoca !

 39. Malwina

  Asertywność pozwala mówić prawdę, buduje człowieka od środka i daje wolność
  ASERTYWNOŚĆ =WOLNOŚĆ
  JA czuję…. Kiedy Ty…I oczekuję
  od dzisiaj powtarzam to codziennie jak afirmacje aż stanie się moją codziennością o naturalnością 🙂

 40. Renata

  Zazwyczaj moje zachowanie było agresywne, po obejrzeniu tego wideo będę starała się zachowywać asertywnie nie raniąc innych

 41. GB

  Biore formulke i ide ćwiczyć na rodzinie !

 42. GB

  Jestem ciekawa Kamili sugestii odnosnie asertywnej komunikacji z szefostwem i przykladu nadmiernych obowiazkow.

 43. Lidia

  Moja lekcja z tego materiału: wyrażaj otwarcie swoje uczucia nie raniąc innych.

 44. Dorota

  Jak do tej pory z zachowaniem asertywnym bywało u mnie różnie. Częściej zgadzałam się na dodatkowe obowiązki niż asertywnie odmawiałam . Źle się z tym czuję i dlatego podjęłam próbę budowania u siebie postawy asertywnej. Dziękuję bardzo za wskazówki, schemat komunikatu. Bez problemu stosuję go w życiu prywatnym, szczególnie w rozmowie z partnerem. Bardzo nam ułatwia komunikację. Jest krótki i esensjonalny. W najbliższym czasie czeka mnie rozmowa z dyrektorem. Spodziewam się, że zostanie mi przydzielone dodatkowe zadanie, którego wykonania nie chcę się podjąć. Dwa pierwsze człony komunikatu mam ,,przećwiczone”:). Co do treści po słowie ” oczekuję” jeszcze się zastanawiam .
  Kamilo serdecznie dziękuję za cenne sugestie.
  Dorota

 45. Katarzyna

  Mówienie o swoich uczuciach i bycie w prawdzie! :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?