Jak być bardziej ASERTYWNĄ?

Wiesz, że osobom, które mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Przygotowałam materiał, który Ci w tym pomoże.

Czy miałaś kiedyś tak, że:

 • Zgodziłaś się na coś, choć tak naprawdę nie chciałaś tego zrobić?

 • Zostawałaś po godzinach w pracy, mimo że miałaś plany na wieczór?

 • Ustępowałaś innym w niekomfortowych sytuacjach i się na siebie za to złościłaś? 

Poniższy materiał powstał dla osób, które chcą nauczyć się komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie i żyć w zgodzie z własnymi wartościami. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

 • Jak  budować komunikat asertywny;

 • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych;

 • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększenie pewności siebie, a także da Ci radość z życia według własnych oczekiwań – a nie innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, pozostając jednocześnie w zgodzie z samą sobą. 

 


Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
1 619 komentarzy
 1. Agnieszka

  Ten schemat budowania komunikatu asertywnego jest niezwykle pomocny i łatwy do zapamiętania. W jasny sposób określamy nasze uczucia i oczekiwania z czym bardzo często mamy problem. Na pewno będę ćwiczyła tę umiejętność. Dziękuję.

 2. Tracy

  Najbardziej dotknęło mnie, żeby nie pouczać i nie wychowywać innych, bo to oznacza przekroczenie granic i naszych kompetencji, a więc jest w jakiś sposób postawą agresywną. Nawet jeśli np. wspomożemy kogoś finansowo, bo jest akurat w tarapatach, a kwota jest nieduża, często pojawia się w sposób naturalny – z serca, potrzeba doradzenia komuś, co może jeszcze zrobić, jednak jeśli ta osoba o to wyraźnie nie prosiła, jest to postawa naruszająca w jakiś sposób jej wolność i może się poczuć urażona.

 3. Ola

  „Czuję się zakłopotana” i „Czuję się zażenowana” na stałe wprowadzam do mojego słownika :)

 4. Ola

  „Czuję się zakłopotana” i „Czuję się zażenowana” na stałe wproadzam do swojego słownika :) Do tej pory ciężko mi było nazwać to uczucie.

 5. Anna Giera

  Kamilo,
  super lekcja – dziękuję.
  Nauczyłam się jak konstruować asertywne komunikaty. Zawsze było to dla mnie trudne. Czeka mnie duużo pracy, ale wiem już o co chodzi ;)
  Pozdrawiam

 6. Alicja

  Tego potrzebowałam!Dwie lekcje jakie wyciągnęłam to: Nie bać się mówić o swoich uczuciach i przestać prawic morały innym.

 7. Magda

  To video pokazało mi jak w prosty sposób odmówić jednocześnie nie narażając się na niepotrzebne potyczki słowne i przepychanki.
  Krótko, prosto i na temat- tak jak lubię.
  Poproszę o więcej

 8. Kaśka

  Asertywnosc to wazny element rozmowy, ktory pomaga komunikować sie w kulturalny sposob i chroni w jakims sensie przez ttmi negatywnymi emocjami

 9. Kasia

  Pierwsza rzecz, która mi utkwiła w pamięci, to nie tłumaczyć się ze swoich decyzji (np. przy odmowie pożyczki), ostatnio sama popełniłam ten błąd. Druga to nie porównywanie swojego postępowania do postępowania innych, czyli tzw. prawienie morałów.

 10. Agnieszka Ziołowicz

  Z uwagi na to, że też jestem inżynierem, dziękuję za algorytm, który w sposób zwięzły i merytoryczny określił mi ścieżkę dostępu do asertywności.

 11. Małgorzata

  Moja lekcja to wsłuchać się w swoje uczucia i je szczerze zakomunikować.

 12. Marzena

  Zawsze uważałam, że trzeba się tłumaczyć. Z tego wynikały niepotrzebne dyskusje. Ważne jest dla mnie to, że powinnam się powstrzymać przy rozmowie do oczekiwań i żeby nie wbijać szpili.

 13. Marzena

  Zawsze uważałam, że trzeba się tłumaczyć. Z tego wynikały nie potrzebne dyskusje. Ważne jest dla mnie to, że powinnam się powstrzymać przy rozmowie do oczekiwań i żeby nie wbijać szpili.

  • Alicja

   Pierwsza lekcja którą wyciagnelam:Asertywnosc daje wolność siebie samego. Uwalnia od tlamszenia negatywnych uczyć i pozwala na wyrażenie ich.
   Po drugie: Jeśli komuś odmawiam, to nie znaczy, że go ranie jeśli moja intencją było moje dobro. Za bardzo skupiam się na ocenie innych niż na swojej, to smutne.

 14. Kasia

  Asertywność – umiejetność wyrażania , nazywania po imieniu swoich uczuć , tego co naprawdę czujesz .

 15. Kasia

  Mówić prawdę. Zawsze.

 16. Aneta

  Asertywność uwalnia od poczucia winy

 17. Aneta

  Asertywność poprawia relacje, zarówno w pracy jak i w domu

 18. Joanna Krawczyk

  Cenna lekcja jak sobie radzić w sytuacjach niewygodnych, gdzie chcemy odmówić ale nie wiemy jak to zrobić nie raniąc uczuć drugiej osoby oraz w sytuacjach np konfliktowych, gdzie ważny jest przekaz aby druga osoba nas lepiej zrozumiała.

 19. Mariusz

  Szacunek przede wszystkim

 20. Alicja

  Asertywność szybko i przejrzyście pozwala na ocenę sytuacji i podejmowanie właściwych decyzji.

 21. kasia

  Nie pouczaj, nie praw moralow – to jest zachowanie agresywne

 22. Bea

  Asertywność to bycie uczciwym wobec siebie i swoich wartości. Mówienie prawdy co nas boli daje poczucie własnej wartości i wolności.

 23. Bea

  Asertywność to nie agresja a bycie uczciwym wobec siebie i swoich wartości. Mówienie prawdy co nas boli daje poczucie własnej wartości i wolności.

 24. Sylwia

  Najważniejsze dla mnie w tym filmie było uświadomienie, że możemy być asertywni i to jest korzystne nie tylko dla nas samych, ale ma odzwierciedlenie dla innych.

 25. Magda

  Super lekcja. Prosty schemat, który pomaga budować asertywne wypowiedzi.

 26. Mina

  Bardzo podoba mi sie ten temat, pomimo sporych doświadczeń życiowych jest to cos czego warto zawsze sie douczyć. Dzięki!

 27. Ania

  Asertywna komunikacja ułatwia funkcjonowanie w codzienności, ale przede sprzyja życiu w zgodzie z samym sobą. Uważam, że warto ćwiczyć prowadzenie rozmowy w oparciu o schemat: ja czuję – kiedy Ty – oczekuję.

 28. Malgorzata

  Moja lekcja.
  Asertywność bardzo pomocna w codziennym życiu ,warto pracować nad tym aby umieć odmówić , bez zranienia drugiej osoby. Ja miałam taka sytuacje prośba o pożyczenie pieniędzy ,której nie spodziewałam się . Właśnie krótko i konkretnie nie pożyczam pieniędzy .Temat ucięty od razu w zarodku i wiem ze ta osoba już z taka prośba do mnie nie wróci . Ustalenie zasad z zachowaniem szacunku do drugiej osoby ,zachowują przy tym swoje zdanie .

 29. Malwina

  Treść bardzo przydatna. Forma dla mnie również super. Moje najważniejsze lekcje to,
  1. należy wsłuchać się w swoje uczucia i odpowiednio je nazwać.
  2. Dodatkowo sama często prawię morały, teraz wiem, że to były zachowania agresywne i zbędne.
  3. Mówienie prawdy ma tak ogromną oczyszczającą moc. Od dziś pracuję nad prawdą.
  Dziękuję i czekam na więcej.

 30. Jag

  Pani Kamila bardzo fajnie ujela, ze asertywnosc to jest takze nieranienie drugiej osoby wyrazaniem swoich potrzeb. Mysle, ze zbytnia bezposredniosc i narzucanie swoich wizji bardzo rani ludzi. Chcemy, zeby robil tak jak chce my.

 31. Justyna

  Pracowałam kiedyś w sekretariacie, teraz pracuję w księgowości. Młoda dziewczyna, która przyszła do pracy w sekretariacie robi nieprzyjemną atmosferę rozpowszechniając informację, że tylko w sekretariacie jest dużo pracy, że nawet nie ma czasu herbaty wypić. Natomiast w księgowości, to nic się nie robi. To skutkuje tym, że pozostali pracownicy nie traktują naszej pracy poważnie (w tym dyrektor). Szykuję się do asertywnego powiedzenie jej prawdy – bo pracowałam i tam i tu i sądzę, że jest wręcz odwrotnie ale z grzeczności nie potrafię.

  • Monika

   Przede wszystkim materiał wideo uświadomił mi, że wielokrotnie wykazuje postawę agresywną, ma skłonność do prawienia morałów, teraz wiem że mogę w sposób konkretny wyrazić swoje uczucia, bez agresji, bez ranienia drugiej strony i z pewnością z lepszym efektem. Zaczynam od dzisiaj!

 32. Magda

  moja lekcja jest taka że dana osoba w firmie nie musi mnie lubić i poważać a ja nie muszę z nią pracować nawet jeżeli jest dobrym pracownikiem

 33. Magdalena

  Ciężka do wypracowania ale przydatna umiejętność.

 34. Paulina

  Trzeba być asertywnym

 35. Arleta

  Dla poszanowania własnych wartości warto być asertywnym.

 36. Agnieszka

  Moja lekcja: nie udzielaj konsultacji bez zlecenia i nie musisz się tłumaczyć jak czegoś nie chcesz zrobić

 37. Agnieszka

  Asertywnosc pomaga zyc, mowienie prawdy uwalnia od jakichkolwiek spakulacji.

  • Agnieszka Nowakowska

   Doskonała lekcja. Pięknie za nią dziękuję! Prosty wzór, a efekt oszałamiający.

 38. Marta

  Asertywność jest podstawą budowania granic i pomaga mówić prawdę :)

 39. Dorota

  Bez intencji ramienia drugiej strony ….

 40. Małgosia

  NajważnieJszy wniosek z tej lekcji to taki, że asertywność to nie cecha wrodzona, tylko można jej się uczyć i nauczyć. To bardzo ważne odkrycie dla mnie.

 41. Agnieszka Szmyt

  Moja lekcja to to aby nie pouczać, muszę się tego jeszcze nauczyć.
  Dziękuję

 42. Krystyna

  Trudna to umiejętność….trzeba ćwiczyć ;)

 43. Janka

  Miej szacunek do siebie

 44. Janka

  Ważne stwierdzenie że

 45. Bożenka

  Każdy ma prawo do swojego zdania

 46. Anna

  Kamilo! dziękuje za podpowiedz i schemat komunikacji asertywnej :) od dziś nosze go w portfelu i uczę się wyrażać uczucia w stosunku do innych :)

 47. Ilona

  Najważniejsza lekcja to fakt, że ja jestem w porządku i Ty jesteś w porządku. Każdy z nas ma prawo do własnego zdania, szczerość jest budująca!

 48. Jagoda

  Dziękuje Kamila ! Bardzo pomogły mi wskazówki dotyczące tego jak rozmawiać z współpracownikiem oraz z członkami rodziny. To chyba sprawiało mi najwiecej kłopotu.

 49. Ania

  Mówić prosto i pięknie bez ranienia innych, ale pamiętać o swoich uczuciach i przekonaniach

 50. Dominika

  Moje uczucia są równie ważne, jak innych. Asertywność oznacza, że jesteśmy równi.

 51. Kasia

  Mówienie o swoich uczuciach jest ważne.

 52. Kasia

  Mówienie o swoich uczuciach nie jest niczym złym.

 53. Kasia

  Każdy ma prawo do swojego zdania. Niestety w emocjach czasem nie potrafimy „trudnych informacji” dobrze wyrażać. Dlatego ważne jest, by wiedzieć jak to robić asertywnie -czyli nie raniąc innych.

 54. Kinga

  Dowiedziałam się jak budować asertywne komunikaty i że są one skuteczniejsza metoda porozumiewania się z innymi. Są konkretne, zawierają w sobie to co ważne i daza do określonego celu. Ze można wyrażać swoje emocje jednocześnie nie będąc emocjonalnym. Komunikaty są ‚czyste’ gdyz nie zawierają w sobie ataku na innych ani zbędnych zaostrzających konflikt szczegółów.

 55. Gosia

  można odmówić pięknie, z gracją i bez kwasu

 56. Gosia

  mam prawo odmówić robiąc to pięknie i z gracją

 57. Gosia

  Zamist kłamać, że nie pożyczępienięzy bo miałam dużę wydatki itp. powiem co czuję i dlatego nie pożyczę kasy.

  • Agnieszka Frąckiewicz

   Dowiedziałam się jak zwrócić komuś uwagę, gdy coś mi się nie podoba bez wdawania się w niepotrzebne dyskusje.

 58. Agata Kankowska

  Asertwyność pozwala mówić prawdę.
  A prawda buduje człowieka wewnętrznie.

 59. Lila

  Bycie asertywnym jest wzmacniające ponieważ pozwala wyrażać moje prawdziwe uczucia bez intencji ranienia innych. Komunikując się w sposób asertywny buduję moje poczucie pewności siebie oraz szacunek do siebie.

 60. Małgorzata

  ważna lekcja – umiejętność odmawiania – dobór odpowiednich słow.

 61. Iwona Ciach

  Najważniejsza rzecz, którą sobie uświadomiłam, jest dość banalna, a mianowicie, że mam prawo powiedzieć NIE:)

 62. Iwona Czapla

  Częściej będę mówić co czuję :)

 63. Tatiana

  Dla mnie bardzo trudne jest wyjaśnienie powiedzenie, opisanie co czuję. Tak naprawdę to ludzie bardzo rzadko mówią , opisują co naprawdę czują, co ich irytuje, z czego jesteśmy zadowoleni.

 64. Anna

  Asertywność to jedna z kluczowych kompetencji komunikacyjnych pozwalająca budować relacje oparte na prawdzie i uczciwości.

 65. Małgosia

  kluczowe – bez intencji ranienia innych ludzi, bez agresji i wywyższania się . Przy okazji uczę się przyjmować cudze asertywne odpowiedzi do mnie.

  • Marlena

   Asertywność to umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji bez intencji ramienia innych. Ważny schemat to : ja czuję- kiedy Ty – oczekuję.
   Największym moim problemem jest kiedy przyjaciółka przychodzi pożyczyć pieniądze, ja pomimo że nie chce jej pożyczać nigdy nie wiedziałam jak skonstruować komunikat tak aby się nie obraziła. To dla mnie cenna lekcja! Dziękuję! -> czuje sie zaklopotana kiedy chcesz ode mnie pozyczyc pieniądze, liczę że znajdziesz inny sposób na znalezienie pieniędzy. Do zapamiętania 😊

   • Anna Milos

    Co czuję, precyzyjnie co mi nie odpowiada, nie grilluję i czego oczekuję. Wszystko trudne. Najbardziej nie grillowanie a precyzyjne powiedzenie co jest nie tak

 66. Dominika

  Zawsze myślałam że nie mogę odmówić kiedy ktoś prosi mnie o pieniądze a teraz już wiem, choć to może zabrzmieć głupio, że nie muszę tego wcale robić.

 67. Olga

  Jako nauczycielka często spotykałam się z ignorowaniem mojego zdania przez uczniów i współpracowników. Od kiedy stosuję aserytwne przekazywanie komunikatów odnoszę wrażenie, że jestem bardziej szanowana.

 68. venix

  jest bardzo cienka granica między asertywnym wyrażeniem a nieasertywnym, jeśli się tego nie umie i nie widzi łatwo ja przekroczyć

 69. Eliza

  Asertywne zachowanie pozwala odmówić w sposób nienaruszający naszych wartości , pozwala wyrazić uczucia przywołując konkretne zachowanie

 70. Joanna

  Świat z całą pewnością się nie zawali, gdy odmówisz zrobienia czegoś, co wewnętrznie Cię denerwuje – wręcz przeciwnie – z całą pewnością poczujesz się dużo lepiej

 71. Anna

  Asertywność pozwala Ci mówić prawdę

 72. Dominika

  Asertywnosc to technika komunikacji, ktora pozwala na komunikowanie sie bez gniewu, zachowujac przy tym swoje zadanie i jednoczesnie szanujac rozmowce

 73. Agnieszka Karpinska

  Asertywne zachowywanie się przynosi wiele korzyści 😊

 74. Ewa

  Nie pouczać.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?