Jak być bardziej asertywną

Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?

Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.

Czy zdarza Ci się tak, że:

  • Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?

  • Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?

  • Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz? 

Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

  • Jak  budować komunikat asertywny.

  • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.

  • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą. 

 


Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!

Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!

Jak otrzymać bonusowe nagranie?

  1. wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;

  2. napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);

  3. podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!

  4. otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.

2 036 komentarzy
  1. Basia

    Asertywność..-po wysłuchaniu tego programu mogę powiedzieć,że na nowo przypomniałam sobie,że warto mieć swoje zdanie,chociażby po to-aby czuć się samemu ze sobą dobrze -co jest dla mnie bardzo ważne…i nie przejmować się tym -co ktoś powie…Oczywiście- jasne wyrażanie się- bycie asertywnym-jest naprawdę w naszym życiu bardzo potrzebne,bo wiele nam to ułatwia..w relacjach międzyludzkich…w domu,w pracy,w związkach…

  2. Beata

    Bardzo dobry materiał, jestem pod wrażeniem. Moja lekcja – nie prawić morałów :) Tego będę się trzymać.

  3. Agnieszka

    Moja lekcja: asertywność tak, agresywność nie. Czasem między nimi cieńka granica…

  4. Jagoda

    Moja lekcja:
    Zaskoczenie, że ta samo 3-stopniowa formułe (co czuje, kiedy ty, oczekuję), możemy zastosować nie tylko wsród rodziny i znajomyc, ale rownież w środowisku formalnym – praca.

  5. Patrycja

    Moja lekcja jest taka, żeby nie prawić morałów :) Krótki, zwięzły i konkretny komunikat. Bez tworzenia natychmiastowej linii obrony. Nie to nie ;) Po prostu. Mam do tego prawo.

  6. Danuta

    Moja najważniejsza lekcja?
    Pomoc, wzór jak rozmawiać z pracownikami, kiedy w pracy robią coś innego niż ich obowiązki. Z tym miałam najwięcej problemów. Nie potrafię skutecznie zwrócić uwagę pracownikowi, aby go nie urazić, ale przekazać mu moje oczekiwania. Dziękuję!

  7. Ewa

    Jaka by to nie była lekcja, to warto napisać dla tych scenek. Ja już przebieram nóżkami na samą myśl, że przyjdą do mnie na maila. :D
    Ja dla siebie wzięłam przykład finansowy i przygotowałam sobie asertywną odpowiedź dla klienta, który z opóźnieniem realizuje przelew za moje usługi. :)

  8. Emilia

    Moja lekcja: Wypowiedzi asertywne powinny być zwięzłe, bez rozwlekania tematu i doprowadzania do kłótni.

  9. Beata

    Moja lekcja: że asertywność bardzo buduje pewność siebie i nie trzeba wymyślać “małych kłamstewek” by nie zranić drugiej osoby. Te trzy kroki są bardzo łatwe i zamierzam od razu zacząć z nich korzystać. Dzięki Kamila!

  10. Emilia

    Moja lekcja: Uświadomiłam sobie, że starając się być asertywną, zaczynam być agresywna i doprowadzam do kłótni. Muszę nad tym pracować.

  11. Agnieszka

    Moja lekcja:
    Asertywność pozwala na mówienie prawdy, na wyrażanie swoich uczuć, emocji jakie czujemy w danej chwili, w sposób jasny bez intencji ranienia innych.

  12. Berenika

    Moja lekcja z nagrania to: mówienie prawdy buduje wewnętrznie – buduje pewność siebie i szacunek do siebie.

  13. Agnieszka

    Moja lekcja: Prawda zawsze wyzwala, choć czasem to może być ciężkie dla drugiej strony…Dlatego muszę zadbać o to, aby moja prawda zawsze była przekazana z szacunkiem dla drugiej osoby, biorąc pod uwagę jej uczucia, jednak kierując się moimi wartościami, jasnym komunikatem, brakiem oceny i daniem sobie wzajemnie prawa, że nasze opinie na ten sam temat mogą się różnić i to jest w porządku.

  14. Ania

    W koncu wiem jak powiefziec dla meza aby przestal grac w gierki a zajął się rodziną bo tak będzie lepiej dla naszego związku.

  15. Magdalena

    Super wideo, bardzo ważny temat i dziękuję za jego poruszenie. Razem z asertywnością warto budować swoją pewność siebie, trzeba mieć odwagę, żeby wyrazić swoje uczucia i oczekiwania. Moje lekcje – prawienie morałów nie jest zachowaniem asertywnym, im konkretniej tym lepiej oraz schemat Ja czuję Kiedy Ty Oczekuję, będę wykorzystywać :) Dziękuję i pozdrawiam :)

  16. Marta

    Moja lekcja: ja czuję- kiedy ty- oczekuję. Ale druga jeszcze ważniejsza. Kiedy rodzice opiekują się moim dzieckiem, do teraz wydawałam polecenia. Teraz będę korzystała ze schematu, ale pozwolę też żeby wyrazili swoją opinię. Dziękuję Kamila.

  17. Agnieszka

    Ważny komunikat „w pracy bądź w pracy” w kontekście zwrócenia uwagi innym. Prawienie morałów to agresja.

  18. Iwona

    Ups moja asertywność ma wiele do życzenia…zawsze, gdy odmawiam albo mówię dlaczego czegos nie zrobię, to wytykam przy okazji drugiej osobie wiele rzeczy zwiazanych i nie zwiazanych z tematem rozmowy…trzeba mocno nad sobą popracować, bo w moim przypadku często takie rozmowy kończą sie kłótnią…dziękuję za to wideo

    • Agata Krzyżanowska

      Iwona, to zjawisko jest dość częste :( dlatego też wyszliśmy z tym tematem dl ludzi.
      Cieszę się natomiast, że jesteś tego świadoma i chcesz nad tym popracować a materiały Kamili pomogą Ci w tym znakomicie.
      Dziękuję za Twoje lekcje!

  19. Ewa

    Ważna lekcja dla mnie: komunikat ma być zwięzły, prosty i krótki, a nie rozwodzenie się “bo Ty zawsze, bo Ty nigdy”, itp.:)

  20. Małgosia

    Moja lekcja to zrozumienie i wprowadzenie tych trzech kroków , ale najtrudniejszy jest krok drugi , o ile portafie nazwac swoje emocje , to nie potrafie jasno sprecyzować tego co doprowadza do tych emocji i zaczynam rozwijać historię i interpretowac zachowanie drugiej osoby . Bede miala nad czym pracowac

  21. Anna

    Moja lekcja: ktoś ma prawo zapytać, a ja mam prawo odmówić i to jest ok

  22. Justyna

    Ważna lekcja dla mnie: komunikat ma być krótki, zwięzły i szczery i kropka, bez moralizowania i pouczania, bo nie zależy mi na tym żeby być agresywną, tylko przekazać to co mam do przekazania. Bez lęku o relacje, w spokoju ducha odejść :)

  23. Wioletta

    Moja lekcja to wypowiadać się bez intencji ranienia,szacunek wobec siebie i innych:-)

  24. Gosia

    Genialny materiał! Moja najważniejsza którą wyciągnęłam to jak asertywnie komunikować się z dziadkami i z szacunkiem wyrażać własne zdanie i oczekiwania. Przykład z czekoladą idealnie trafiony w punkt. Dziękuję!

  25. Aleksandra

    Kamila, moja ważą lekcja po obejrzeniu tego video to mówienie prawdy przy odmawianiu innym. To naprawdę buduje człowieka wewnętrznie!

    • Agata Krzyżanowska

      Dokładnie tak Aleksandro, niezwykle buduje i daje lekkości, ponieważ nie zostawiamy nic z “tyłu głowy”.
      Dziękuję za Twoje lekcje!

  26. kasia

    Moja lekcja:mówienie prawdy to droga do wewnętrznego spokoju. Często,aby kogoś nie urazić kombinuję, mieszam, aż dym idzie z uszu :) jakim kosztem? – stres, wewnętrzne oburzenie,myśli negatywne. Będę mocno pracować nad swą asertywnością.

    • Agata Krzyżanowska

      Kasiu cieszę się, że trafiłaś na to nagranie, zostań z nami a otrzymasz więcej informacji, które pomogą Ci w komunikacji i wyrażaniu siebie :)

  27. MONIKA

    Lekcje jakie wyniosłam to w końcu nauczyć się mówić otwarcie NIE jeśli mi coś nie pasuje to nie bać się wyrażać własnego zdania , do tej pory bardzo bałam się powiedzieć prawdę lub głośno wyrazić swoja opinię ze względu ,że mogę kogoś urazić. Jednak będąc osobą asertywną stajemy się bardziej pewni siebie i mamy większy szacunek do siebie i innych osób bardzo dziękuję za ten materiał.

  28. Asia

    Cenna lekcja dla mnie : nauczyć się szanować odmowę drugiego człowieka bez urazy bo tak jak powiedziałaś Kamilo każdy ma prawo spytać ale każdy ma też prawo odmówić

  29. Martyna

    Czasami zdarza mi się robić coś wbrew sobie i później mieć do siebie o to pretensje. Moja lekcja: będąc asertywnym nie ranimy innych a sami zyskujemy szacunek do siebie. Gdy będziemy szanować siebie, to i inni będą nas szanować.

  30. Żaneta

    Moja ważna lekcja to nie używanie zbyt wielu słów, proste komunikaty oraz wyeliminowanie zachowań agresywnych tj. umoralniania, prawienia kazań bo czyjeś postępowanie to nie moja sprawa.

  31. Kinga

    Moja lekcja: mówiąc prawdę budujesz poczucie własnej wartości

  32. DOMINIKA

    Lekcją, którą wyniosłam z tego nagrania jest kwestia niepodważalności tego co czuję. Zawsze gdy zdarzało mi się odmawiać, robiłam to wyrażając swoją opinię a nie mówiąc o uczuciach. To generowało niepotrzebne, męczące dyskusje z których niejednokrotnie nie potrafiłam wybrnąć. Zdałam sobie również sprawę, że często broniłam swego zdania prawiąc morały – a to zachowanie agresywne. Bardzo dziękuję za to nagranie. Z niecierpliwością czekam na kolejne. Pozdrawiam.

  33. Aneta

    Witaj. Nie zdawałam sobie sprawy, że pouczanie to zachowanie agresywne. Mam tutaj na myśli pouczanie nieletniej córki. Myślałam ze takie zachowanie pozwoli jej lepiej zrozumieć problem który się pojawił. Teraz już rozumiem dlaczego im więcej gadałam tym efekt był gorszy. To najważniejsza dla mnie lekcja aby nikogo nie pouczać. Dziękuje i czekam na kolejna dawkę informacji o asertywności. Pozdrawiam Aneta

  34. Marta

    Moją lekcją z video jest,żeby się nie tłumaczyć i nie prawić morałów.Nie jestem od wychowywania innych osób.

  35. Ela

    1) Asertywne zachowania w kontakcie z dziećmi (nastolatkami) mogą być lepszym sposobem komunikacji niż polecenia :-D
    2) Jeszcze wiele się muszę nauczyć.

  36. Jolanta

    Moja lekcja , to nie pozyczać pięniedzy , bez konieczności tłumaczenia sie .

  37. Agata Krzyżanowska

    Aniu, ale jak brzmi ta lekcja ;) ?

  38. Marzena

    Moja lekcja jest sposob wyrazania opinii bez nadmiernego opisywania czy wartosciowania zachowania drugiej osoby. Z natury jestem dosc impulsywna ale od dzis bede trzymala sie zaproponowango ‘wzoru’ (ja czuje – kiedy Ty – oczekuje) tak, aby nie dac sie poniesc emocjom, tylko przekazac swoja opinie bez ranienia drugiej osoby!

  39. nelke18

    Ja również jestem umysłem ścisłym i dla mnie podanie takiego schematu jest po prostu strzałem w 10-tkę. Od dziś zastosuję ją u Siebie w pracy z trudnym klientem. Ciekawa jestem jak zareaguje

  40. Sandra

    Mam prawo do wyrazania wlasnych decyzji. Asertywna nie oznacza agresywna.

  41. Halina

    Dzien dobry, moja lekcja to stosowanie tego wzoru w rozmowie z moimi dziecmi gdy cos przeskrobia. Mam tendencje do nadmiernego moralizatorstwa: sprawdzilam i ono na pewno nie dziala ;) Pozdrawiam

  42. Justyna

    Mam ogromny problem z asertywnością, ale pracuje nad tym i widzę pierwsze postępy ? dzięki temu video mam wzór co usprawni naukę dziękuje ! Moja lekcja : Mam prawo wyrażać swoje uczucia i widzę różnice miedzy zachowaniem agresywnym a asertywnym. Kiedyś jej nie widziałam ?

  43. Dorota

    Dla mnie ważna lekcja z tego wideo to mówienie prawdy, wtedy nie trzeba ” dużo” pamiętać i co się komu mówiło, przez to stajemy się bardziej pewni siebie, szanujemy się, a co za tym idzie łatwiej nam zachować się asertywnie i uszanować drugą osobę :) Konstrukcja wyrażenia asertywnego przemawia do mnie :)

  44. Karolina

    Moja lekcja.
    Nie wiedziałam, że pouczanie i tzw. dobre rady to zachowanie agreswne. Bardzo łatwo wejść w taką rolę, zapędzić się, chciałabym więcej na to zwracać uwagę podczas komunikacji, każdy zawsze chce dobrze i chce też być dobrze odbieranym.

  45. Aneta

    Prosty sposób wyrażania nie i dbania o własne potrzeby

  46. Marta

    Dla mnie ważne jest, że pokazałaś mi, że takie komunikaty mogą być krótkie i nie wymagają dodatkowego tłumaczenia się i tony zmiękczaczy. Teraz mam wrażenie, że przez ich stosowanie dawałam pole do negocjowania, zamiast stawiać granice.
    Na konferencję oczywiście już się zapisuję! :)

  47. Aga

    Bardzo dziekuje za to video, wspaniala lekcja, tak bardzo potrzebna wielu ludziom.
    Asertywnosc to nie prawienie moralow, bo te wzbudzaja agresje. Asertwnosc to wyznaczanie wlasnych granic z szacunkiem to drugiego czlowieka w trzech krokach: ja czuje…. kiedy ty… w zamian oczekuje… rowniez jestem inzynierem i bardzo lubie matematyke a slowo “algorytm” trafia do mnie w 10!!!! Zapamietam go na zawsze :).
    Kamila dziekuje za kazda lekcje.

  48. Jola Fi

    Moja lekcja: mam prawo do odmowy, bez wymyślania przyczyn i kręcenia

  49. Magdalena

    Moją ważną lekcją jest zdecydowanie wzór na asertywność, zapamiętane – ja czuję/kiedy ty/oczekuję.

    Dziękuję bardzo za filmy, nawet nie wiesz jak bardzo są pomocne:-)

  50. Paulina

    Ważną lekcją jest intencja. W asertywnym wyrażaniu swoich uczuć nie jest moją intencją ranić innych. Zastanawiam mnie też prawda – choć mojąintencją nie jest kogoś ranić, to usłyszenie prawdy może ich zaboleć

  51. Marta

    Prawienie morałów to zachowanie agresywne – niby coś o tym wiedziałam, ale tym razem dotarło do mnie bardziej :)

  52. Weronika

    Moja lekcja:
    Cały schemat jest ok, bardzo często nieświadomie go używam. Jednak niejednokrotnie nawet po “ja czuję, kiedy ty, oczekuję” nadchodzi moment kiedy druga strona wcale nie godzi się na odmowę. Wierci i drazy (przykład pożyczki i dzieci). Czekam na kolejne lekcje. Nad tą będę pracować.

  53. Henryk

    Moja ważna lekcja to : że asertywność to umiejetność wyrażania swoich uczuć , emocji i potrzeb bez ranienia innych ludzi. Każdy ma prawo pytać i nie wolno prawić morałów . Zawsze mówić prawdę .

  54. Dominika

    Ciężko jest mòwić o swoich uczuciach w aspekcie zawodowym ponieważ jest to odbierane jako słabość, ale większą słabością jest uleganie i spełnianie cudzych oczekiwań wbrew sobie :()

    • Kamila Rowinska

      Myślę , że jeśli powiesz, że czujesz się zaniepokojona (postawa pracownika), lub zniesmaczona (ploteczkami biurowymi na temat nieobecnej dzis kolezanki) lub, ze czujesz sie niezrecznie – to nie ma tu mowy o słabości.

  55. agnhei

    Ja potrafie odmawiac, aczkolwiek pewnie sposob w jaki to robie, moze byc odebrany jako agresywny. Na pewno po tym video bede odpowiednio dobierac slowa.
    Ludzie czesto prosza mnie o pozyczki, odmawiam z racji zlych doswiadczen. Teraz juz wiem, jak odmowic taktownie :)

  56. Dorota

    Mam prawo do odmowy,bez poczucia winy. Brak asertywnosci jest oklamywaniem zarowno siebie jak i innych ludzi,a zgoda na cos wbrew sobie predzej czy pozniej “wyjdzie bokiem” obu stronom

  57. Mag

    Dziękuję Kamilo za kolejny pomocny krok na mojej drodze do 100% asertywności :)

  58. Małgorzata

    Dla mnie najważniejszą lekcją było to, że prawda jest jakby częścią asertywności, buduje w nas pewność siebie oraz w jakimś stopniu poczucie bycia fair wobec tej osoby. Ponadto wiem już jak, dzięki odpowiedniemu zapisowi/wzorowi, mogę BEZ INTENCJI RANIENIA INNYCH, wyrażać swoje potrzeby. Dzięki za to nagranie!

  59. Gosia

    Bycie agresorem i prawienie morałów innym-nigdy więcej! Będę próbowała stosować zasadę: ja czuję kiedy Ty…. ale potrzeba praktyki

  60. Marlena

    W bardzo fajny i prosty sposób Kamila przedstawiła wzór asertywności ❤️
    Moja najważniejsza lekcja to taka, żeby się nie tłumaczyć z tego co mam.

  61. Małgorzata

    Moja ważna lekcja – uświadomienie sobie, że moje uczucia są tak samo ważne jak uczucia innych osób. Mam prawo wyrażać moje uczucia i żyć zgodnie z moimi wartościami.

  62. Patrycja

    Moja lekcja – mówienie prawdy w sposób asertywny buduje moje wewnętrzne poczucie własnej wartości.
    Cieszę się że Kamila nagrała takie video, i mam nadzieję że będzie coraz więcej takich wartościowych informacji :)

  63. Judyta

    Moja lekcja: mam prawo odmawiać bez tłumaczenia. Szczególnie wartościowy jest dla mnie przykład z pożyczaniem pieniędzy bo niestety byłam w sytuacji kiedy pożyczając pieniądze dobremu znajomemu straciłam i pieniądze i znajomego.

  64. Agnieszka

    Mów prawdę! Zwięźle i zawierając schemat aby nie było niedomówień. I żyj dalej bez rozpamiętywania bo temat jest zamknięty.

  65. Paulina

    Prawie morałów, pouczanie, dawanie rad kiedy ktoś o nie prosi jest agresywne.

  66. Edyta

    Asertywność pomaga wyrażać nam swoje uczucia, co przekłada się na większe poczucie szczęścia.

  67. Renata

    Prawienie morałów jest agresywne

  68. Katarzyna

    Asertywność to obszar ,który od lat u mnie “kuleje”..ostatnimi czasy tak mnie to frustruje ,że zaczęłam przejawiać zachowania agresywne..
    Przykład rozmowy z rodzicami na temat “prowadzenia” dzieci , na pewno spróbuję wykorzystać w praktyce, bo podaż słodyczy mojemu dziecku jest u nich nieograniczona,a łakocie są wręcz wciskane co chwilę..do tej pory toczyłam “walkę z wiatrakami”..
    Tylko co wtedy, gdy moje “uczucie” i “oczekiwanie” , nie jest dla nich ważne?

  69. Justyna

    Dla mnie dobrą nauką z odcinka jest to magiczne słówko “intencja”. Bo niekiedy nie da się nie zranić kogoś chcąc zachować się asertywnie – czyli dbając o swoją przestrzeń. Dzięki Kamila :)

  70. Kinga

    Moja lekcja? Krótkie komunikaty zamiast perorowania lub robienia z siebie męczennicy. Muszę poćwiczyć, szczególnie nazywanie tego, co czuję :)

  71. Sonia

    Najważniejsza lekcja – mów otwarcie o tym, co czujesz i nie stwarzaj niekomfortowej sytuacji dla samej siebie! Po co zapętlać się w małe kłamstewka, skoro można w kulturalny sposób wyrazić swoje uczucia?

    Po tym webinarium na pewno wiele się zmieni w mojej komunikacji z innymi ludźmi. Już nie mogę się doczekać! :)

  72. Martyna

    Mówiąc prawdę budujemy poczucie wartości i wzmacniamy naszą wewnętrzną siłę.

  73. Iza

    Umiejętność powiedzenia NIE myślę,że przychodzi z wiekiem i doświadczeniem życiowym. Trzeba znać swoją wartość, mieć szacunek do siebie ,kochać siebie i innych ludzi.

    • Agata Krzyżanowska

      Izabelo, z pewnością nasze doświadczenia życiowe kreują naszą postawę wobec innych ludzi :)

  74. Monika

    Trenując swoją asertywność niezwykle ważne jest aby pamiętać o SWOICH uczuciach i potrzebach. Często uczucia i potrzeby innych ludzi są dla nas ważniejsze niż nasze własne.

  75. Edyta

    Morały zostawiamy dla siebie, mówimy krótko i na temat, teraz wiem w jaki sposób…trzymając się trzech podanych etapów. I za to bardzo dziękuję, tego mi trzeba było :)

    • Agata Krzyżanowska

      Ach te morały… :)
      Żegnajcie!

      Dziękuję Edyta za Twoje lekcje!

  76. Justyna

    Moja lekcja jest taka:
    Asertywność opiera, się przede wszystkim na poszanowaniu dla odmiennego zdania naszego rozmówcy, a także dla jego uczuć, bo każdy ma prawo czuć “po swojemu”.

  77. Magda

    Asertywność to wyrażanie uczuć, emocji jakie czuję w danej chwili, wyrażenie ich jasno bez intencji ranienia innych.

  78. Kinga

    Dla mnie najważniejsza lekcja to część o intencji. Bardzo często mój brak asertywności wynika z obawy przed zranieniem innych. Wiem, że to, że ktoś poczuł się zraniony nie powinno wzbudzać we mnie poczucia winy, ale często tak jest. Łatwo daję się zmanipulować, bo komuś sprawiłam przykrość i pod tym napięciem zmieniam zdanie wbrew sobie. Czuję się podwójnie gorzej. Po pieresze dlatego,że postępuję niezgodnie ze swoimi uczuciami, a po drugie czuję się wykorzystywana. Mam bardzo dużo pracy przed sobą i nad sobą.

  79. Dorota

    Moja lekcja z tego wideo to odniesienie się do swoich uczuć i to ja szukam porozumienia

  80. Katarzyna

    Lekcja najważniejsza: masz prawo zadbać o Siebie i odmówić, gdy prośba nie jest zgodna z twoim systemem wartości

  81. Magda

    Mówienie prawdy buduje pewność siebie i szacunek do własnej osoby.

  82. Aleksandra

    Moja lekcja:

    1. Pouczanie innych, porównywanie do siebie (rób tak jak ja bo ja robię lepiej), czy jak to trafnie nazwałaś ‘prawienie morałów’ jest postawą agresywną, dlatego ludzie tak niechętnie na takie porady reagują.
    2. Wystarczy jasno krótko zakomunikować ‘jak się czuję, kiedy coś robisz’, koncentrując się na tej najbliższej sytuacji, bez wyciągania całej historii błędów i przewinień i ponownego wałkowania tych samych tematów.

    Dziękuję Kamila! Codziennie się czegoś nowego od Ciebie uczę :)

  83. Alicja

    Asertywność = prawda = spokój ducha i zadowolenie, szczęście. Warto być asertywnym!

  84. Ewelina

    Ja niestety mam tendencję do tego, że zawsze się tłumaczę, a teraz wiem, że to błąd.
    Super jest wzór który podałaś ” ja czuję – kiedy ty – oczekuję ” – już go sobie zapisałam :)

    • Agata Krzyżanowska

      Cieszę się Justyno, że będziesz stosowała ten wzór. To z pewnością poprawi komunikację a już na pewno Twoje samopoczucie, ponieważ wyrazisz to co czujesz!
      Powodzenia :)

  85. Justyna

    Ja sobie zrobiłam przegląd sytuacji, w których już od dawna automatycznie się zgadzam w rodzinie na różne rzeczy i uświadomiłam sobie, że nie muszę tego robić☺️

  86. Monika

    Asertywność – szacunek dla samej siebie, prawdziwość przy wyrażeniu swoich wartości bez intencji urażania innych :)

  87. Kaja

    Model trzech kroków bardzo ułatwia bycie asertywnym, myślę raz, dwa, trzy, wypowiadam słowa na głos i po sprawie. Wcześniej szukałam sposobu, ucieczki i tłumaczyłam się ze swojej postawy. Teraz nie tylko potrafię (czasami jeszcze łapie się na starym zachowaniu, ale już rzadziej) odmawiać, ale czuje się dumna, bo nie wymyślam miliona powodów swojego zachowania tylko mam siłę być sobą i nie tłumaczyć swoich wyborów!

  88. Mariola

    Nigdy nie mam intencji ranienia innych ludzi, a mówienie nie zawsze wydawało mi się agresywne. Ważna lekcja to taka,że mam prawo odmówić. Lekcja do odrobienia i niestety słabo mi to idzie.

  89. Katarzyna

    Moja lekcja: jak mowię prawdę mam więcej szacunku sama do siebie. Dziękuję najmocniej za ten materiał ?

  90. Wioleta

    Właśnie do mnie dotarło, że asertywność nie polega na tym, że kogoś nie ranimy, ale na tym , że nie mamy takiej intencji.To jest moja ważna lekcja.

  91. Joanna

    Mów prawdę

  92. Ewelina

    Wow! Najważniejsza lekcja dla mnie ? To to, że mogę stawiać granice rodzica, z tym bardzo ciężko a oni mają prawo uszanować moje decyzje i wybory

  93. Ewa

    Lekcja: Mama prawo odmawiać i nie czuć się w tej sytuacji zakłopotana.

  94. Ewelina

    Ważna lekcja dla to to, że mogę powiedzieć rodzica nie, a oni maja obowiązek szanować moje decyzje i wybory, chociaż to nadal bardzo trudne…?

  95. Bogumiła

    Moje lekcje z tego nagrania:
    1. Bardzo ważnym jest by zachowanie, do którego się odnosimy opisać precyzyjnie za pomocą faktów. Przede wszystkim aby nie odnośić się do abstrakcyjnych sytuacji, nie generalizować itp.
    2. Poprzestać na prostym komunikacie i powstrzymać się od „rozwijania myśli”, które łatwo może przekształcić się w prawienie kazania.

  96. Anna

    Moja lekcja z tego video to asertywność dotyczy dobrej intencji z jaką się komunikuję z innymi osobami. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  97. Jolanta

    Prawienie morałów jest agresywne

    • Agata Krzyżanowska

      Dokładnie tak! ;)

  98. Janusz

    Uważam, że asertywność jest zachowaniem, które jest oparte na tendencji wzajemnej (wymagającej uwzględnienia większej liczby czynników) jako najwyższej formy zachowania opartego na wzorcach możliwych do zaakceptowania przez obie strony z uwzględnieniem ich sytuacji autonomicznej (czyt. prawnej)

  99. Ilona

    Moja lekcja.
    Będąc asertywną szanuje siebie, ale również innych- mówię wówczas prawdę, nie ma wtedy potrzeby bym kręciła, kłamała…..
    Głównie jako córka mam prawo być asertywną, a moi rodzice mają obowiązek to uszanować, bo jestem tylko ich córką z głową na karku, której powinnam używać, jednak….

    Pozdrawiam

    • Agata Krzyżanowska

      Dokładnie tak Ilona!
      Dziękuję za Twoje lekcje.

  100. Mateusz

    Wow !! Kamila dziękuje Ci bardzo za ten materiał ??? jesteś niesamowita . Zapisuje się na webinarium bo jak byłam na ostatnim to pyta prawdziwa petarda !!!

    • Agata Krzyżanowska

      Hahaha… tak, to prawda była petarda!
      Tym razem zapewne również będzie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

©2024 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Regulamin subskrypcji | Wysyłka | Polityka cookies | Zasady prezentowania treści i opinii na stronie | Formularz zgłoszeń Treści niedozwolonych i Treści niezgodnych z warunkami korzystania z usług Serwisu

RBC International Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ul. Górnych Wałów 23a/1. zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000637157, NIP 6312664983, REGON 365390870

Dział Obsługi Ulubionego Klienta Punkt kontaktowy e-mail: [email protected] kontakt telefoniczny: +48 790 292 710

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?