Jak być bardziej asertywną

Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?

Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.

Czy zdarza Ci się tak, że:

  • Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?

  • Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?

  • Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz? 

Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać. 

Z tego nagrania dowiesz się: 

  • Jak  budować komunikat asertywny.

  • Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.

  • Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.

Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą. 

 


Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!

Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!

Jak otrzymać bonusowe nagranie?

  1. wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;

  2. napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);

  3. podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!

  4. otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.

2 036 komentarzy
  1. Patrycja

    Moja lekcja z tego video jest taka, że asertywność nie oznacza bycia nie miłym dla innej osoby, a jedynie wyrażenie swoich emocji i oczekiwań w kulturalny i spokojny sposób. Dobrze jest nabyć tą umiejętność, bo myślę sobie, że pozwala ona unikać zbędnej frustracji i niepotrzebnych nieporozumień, który niewyjaśnione będą tylko narastać…

  2. Daria

    Moja lekcja, to poznanie definicji asertywności, ponieważ teraz nastała moda na to, żeby zachowanie niegrzeczne nazywać asertywnością, a jak się okazuje to zupełnie coś innego i to video powinno być puszczane w szkołach dzieciom, rodzicom na wywiadówkach, a nawet powinno być emitowane w telewizji. Co również mnie trochę zaskoczyło, bo nie spotkałam się nigdy z tym, że należy wyrażać swoje odczucia względem czyjegoś zachowania, ponieważ najczęstszą reakcją ludzi względem czegoś z czym się nie zgadzają jest atakowanie.

  3. Patrycja

    Mów konkretnie i zgodnie z prawdą o swoich uczuciach i oczekiwaniach. Bez względu na to, jaki stosunek ma do tego Twój odbiorca.

  4. Renata

    Z tego video zapamiętałam wzór na wypowiedz, komunikat asertywny. mam ścisły umysł i bardzo, bardzo mi się to spodobało. Oczywiście w takiej formie jestem wstanie to zapamiętać. Bardzo dziękuje!

  5. Agata

    Mam prawo odmówić, nie raniac uczuć innych i nie muszę się tłumaczyć czemu podejmuje taka decyzję, a nie inna. Mam prawo do wyrażenia własnego zdania.

  6. Magdalena

    odpowiadać krótko i zwięźle np mam taki zwyczaj, że nie pożyczam pieniędzy bez tłumaczenia się dlaczego

  7. Dana

    Super video. Zawsze kiedy bylam w takiej sytuacji, ze ktos prosil mnie o pozyczke, czulam, ze musze sie wytlumaczyc dlaczego nie moge (nie chce) pozyczyc pieniedzy. To nagranie pokazalo mi, ze nie musze tego robic. Nie musze sie tlumaczyc ze swoich decyzji odnosnie pozyczania pieniedzy.

  8. Ania

    Dotychczas myślałam że wystarczy powiedzieć Nie i to już jest asertywność. Często była to zwyczajna agresja. Od dzisiaj będę się trzymała definicji podanej przez Kamilę.

  9. agata

    “bez intencji” to chyba słowo klucz bo rzeczywiście często zgadzamy się na coś tylko dlatego, że tej osobie będzie przykro

  10. Dominika

    Jasno, zwięźle i prawdziwie komunikować swoje uczucia bez pouczania innych.

  11. Agnieszka

    Moja lekcja: Powiedzieć co czuję w danej sytuacji i czego oczekuję bez pouczania danej osoby.

  12. Dominika

    Kamila, dziekuje ci za to video. Bardzo mnie zaskoczylo ze asertywnosc mozna sprowadzic do algorytmu. Niezwykle to proste do zapamietania :) po lekcji, przyszla pierwsza refleksja, ze potrafie zachowac sie asertywnie do jednych osob, a do innych juz nie. Wiec bede temat rozpracowywac :) wazne pytanie – co jesli po zachowaniu asertywnym ( I Przede wszystkim wyrazeniu oczekiwanja) osoba zaczyna mnie oceniac, pouczac I wchodzic w role agresora lub ofiary. Jak zakonczyc taka dyskusje?

  13. Agata

    Bardzo wartościowe nagranie

  14. Asia

    Jak zwrócić uwagę w sposób nieagresywny wyrażając swoje uczucia

  15. Kasia

    mówić prawdę – tylko tyle i aż tyle. Sposób jaki podałaś w przykładach uświadomił mi, że kiedy zaczynasz od “czuję…..” to o wiele łatwiej powiedzieć właśnie prawdę… bo zawsze mam prawo to czuć co czuję, nawet jeśli ktoś inny chciał by wyszło to inaczej

  16. Kasia

    Dla mnie ważna jest instrukcja: Ja czuje, kiedy Ty, oczekuje.. Będę stosować :)

  17. Lidia

    Dla mnie, w tym materiale bardzo przydatną jest instrukcja: jak asertywnie odmówić pożyczenia pieniędzy.

  18. Kasia

    Najważniejsza lekcja dla mnie to, żeby komunikować się w sposób asertywny, należy wyrazić swoje uczucia.

  19. Mimi

    Asertywność to wyrażenie swojej emocji, powiedzenie co się czuje, nad tym muszę popracować, bo te emocje zazwyczaj chowam w sobie, a później one przeradzaja się w złość i agresję

  20. Kasia

    Zawsze miałam straszne poczucie winy kiedy odmawiałam komuś. Dziś już wiem, że nie muszę się tłumaczyć ani mieć poczucia winy jeśli moją intencją nie jest zranienie drugiej osoby.

  21. Aleksandra

    Mów prawdę i nie musisz się tłumaczyć kiedy odmawiasz.

  22. Zuzanna

    Moja lekcja. Żeby nie kluczyć z odpowiedzią tylko jasno dawać znać o co mi chodzi i robić to w sposób jaki był pokazany w nagraniu

  23. Ania

    Przekuwam krytykowanie na komunikowanie asertywne tego, co mnie irytuje. Najtrudniej jednak jest kiedy dotyczy to osób, które kiedyś miały “gdzieś” swój sposób wyrażania się i wylały co chciały tam gdzie stały bo: miały poparcie szefostwa, bo miały naszą relację w nosie, bo mają taki styl bycia. Nie jest łatwo, bo z tyłu głowy siedzi przeszłość.

  24. Ania

    Asertywność to możliwość mówienia prawy bez intencji ramienia innych

  25. Agata

    Esencją asertywności dla mnie jest ochrona mojego zdania i tego w co wierzę połączona płynnie z konstruktywnym kompromisem i szacunkiem do ochronnej strefy zdania i wartości drugiej osoby w interakcjach które tego wymagają – jak chociażby w rodzinie. Myślę, że umiejętne zastosowanie asertywności może poprawić nie tylko jakość mojego życia ale poprzez odblokowanie pewnych “klapek” podczas rozmowy w drugiej osobie, także i tej osoby, jeśli potrafimy się obronnie ale i z zainteresowaniem i troską, wyrażać w stosunku do drugiej osoby.

  26. Aneta

    Koniecznie zgłębię wiedzę z zakresu bycia asertywnym.
    Nie potrafię zachować postawy asertywnej i zaczyna mi to coraz bardziej uniemożliwiać realizację moich celów.

  27. Kasia

    Po nagraniu muszę dodać do moich celów na ten rok jeszcze jeden punkt (Będę asertywna!). Film uporządkował moje myśli i uzmysłowił mi, że uszczęśliwianie wszystkich a nie siebie samej mnie wypala, efektem czego jest bardzo częste przyjmowanie postawy agresywnej.

  28. Anna

    Asertywność jest bardzo ważna umiejętnością w komunikowaniu się z innymi.

  29. Anna

    Tak prosto zbudowane zdanie a ucina zbędne dyskusje bo zawiera wszystko co na dany temat powinno być zakomunikowane. Super. Teraz pozostaje wdrożyć w życie. Mam tylko obawę czy nie zabrzmi to zbyt sztucznie. Na początku pewnie tak ?

  30. Dorota

    Warto być asertywnym – to wyzwala, daje pewność siebie i pozwala mówić prawdę.

  31. Dorota

    Ważna lekcja: bycie asertywnym pozwala być prawdomównym, co daje dużo wolności, odwagi i szacunku dla samego siebie.

  32. MAGDALENA

    Asertywność posługuje się techniką. Dzięki niej możemy w jasny sposób zakomunikować to, czego się chce. Chodzi o to, by być autentycznym i uczciwym wobec siebie samego i drugiego człowieka. Dajmy sobie szansę na szacunek do siebie.

  33. Izabela

    Moja lekcja …nie oceniam …jasno artykułuje swoje uczucia bez prawienia morałów…moje przekonania…moje uczucia są moje…mogę je mieć tak jak każda inna osoba…mogę o nich mówić nie raniąc innych…

  34. Anna

    Lekcja, która wyciągnęłam z tego filmu to, że po pierwsze nie muszę się tłumaczyć ze swojego stanowiska/zdania/decyzji, a jedynie powinnam je jednoznacznie zakomunikować. Po drugie, nie pouczam swojego rozmówcy i nie wygłaszam tyrad na temat tego co myślę o jego zachowaniu. Ocenę te zawieram w określeniu mojego uczucia.

  35. Kaśka

    Dla mnie ważna lekcja to:prosty, konkretny wzór przekazu asertywnego, swych oczekiwań, zwrócę uwagę i nazwę swe użycia, nazwę prosto czego dotyczy przekaż-konkretnie bez rozwodzenia, moralizowania(bo to ma agresywny wydźwięk). Ważna lekcja – każdy ma prawo do swych poglądów, zachowań-bez oceniania ja też mam nad czym popracować. Dziękuję

  36. Kasia

    Dziękuję za wideo. Jednym z moich tegorocznych celów jest bycie asertywna. Najczęściej przyjmuje postawę agresywna co negatywnie odbija się na mojej rodzinie. Twój prosty schemat zaczęłam wcielać w życie jakiś czas temu i działa! Inni robią wielkie oczy że można tak bezkonfliktowo się komunikować, że można wyrażać siebie w sytuacjach stresujących, kłopotliwych bez narzucania się komuś, bez obrażania, bez negatywnych emocji. Dziękuję i proszę o więcej ?

  37. Benia

    Dziękuję za Bardzo prosty a jakże użyteczny wzór który został przedstawiony w trzech krokach

  38. Agnieszka

    Asertywność polega na wyrażaniu swoich uczuć, szczerych opinii w sposób bezpośredni, nie raniąc i nie pouczając innych.

  39. Ilona

    Moja lekcja: prawienie morałów jest zachowaniem agresywnym.

  40. Ela

    Moja lekcja: nie mam wpływu na to w jaki sposób mój rozmówca odbierze komunikat, który do niego kieruję. Mam natomiast wpływ na intencje z jakimi wypowiadam dane treści.

  41. Damian

    Trochę pracy mnie czeka

  42. Agata

    Podoba mi sie stwierdzenie ze mam prawo mowic co mysle bez intencji ranienia innych, ale nie jest to jednoznaczne z ich reakcja. Nie jestem odpowiedzialna za odbior informacji ale za przekaz.

  43. Ola

    Bardzo wartościowy film. Przydatny algorytm komunikacji asertywnej, ocena sytuacji tu i teraz, bez oceniania innych i odwoływania się do wydarzeń z przeszłości. Wcielam od dziś :) Dziękuję!

  44. Paula

    stanowczo muszę popracować nad asertywnością, bo dominuje u mnie postawa agresywna, a dzięki Twoim przykładom zrozumiałam, dlaczego jest nieprzyjemna

  45. Michalina

    Poznanie zasad asertywności nie tylko pomaga w relacjach z innymi osobami, ale przede wszystkim pozwala tak naprawdę poznać siebie, swoje zasady i granice. Pozwala stworzyć własną osobowość, dzięki której tak naprawdę nasze decyzje zostaną automatycznie wdrożone w życie, przy odrobinie techniki w wyrażaniu własnego zdania.

  46. Katarzyna

    Ważne jest proste zakomunikowanie bez oceniania, usprawiedliwia i moralizowania. Mówienie prawdy faktycznie ułatwia życie :)

  47. Magdalena

    Jasny komunikat w zgodzie z własnymi zasadami bez moralizowania drugiej strony.

  48. Ela

    Najwazniejsz lekcja to powiedzieć co czuję ……,
    oraz , że nie muszę się tłumaczyć z mojej odpowiedzi

  49. Anna

    Witaj Kamilo. W pracy, którą wykonywałam kilka lat temu otrzymałam szkolenia i treningi z asertywności. Bardzo je sobie ceniłam, gdyż pomagały mi w kontaktach z klientami. Obecnie pracuję w innej branży i tutaj niestety mój przekaz asertywny wywołuje u rozmówców “focha”. Czuję się z tym bardzo źle, jakbym była z innej planety. Jednocześnie nie chcę rezygnować z zachowania asertywnego ponieważ będzie się to kłóciło z moim wewnętrznym “ja”. Kamilo, co mogę zrobić aby nie czuć się tak ” niewygodnie”?

  50. Elzbieta

    Moja lekcja to: mówienie prawdy by czuć się wolnym duchowo i to ze się komuś odmawia czegoś nie znaczy wcale,ze jest się złym człowiekiem

  51. Beata

    Dla mnie zawsze bycie asertywnym było jednoznaczne z byciem agresywnym. Jednak myliłam się. Być może zapoczątkowali to moi rodzice… Nie wiem, jednak dzięki temu staję się coraz bardziej świadomą osobą. PS. Dziękuję za Twoje bezcenne dla mnie filmy.

  52. Monika

    Zawsze mówiłam dobry zwyczaj nie pożyczaj ale gdy odmowilam to zawsze sie tłumaczyłam dlaczego odmawiam. Teraz wiem ze gdzies z tyłu głowy mialam jakieś wyrzuty sumienia dlatego starałam się tłumaczyć i pouczać a od dzis juz wiem ze robiłam żle i że to nie moja sprawa jak ludzie dysponują swoimi pieniędzmi.
    Dziękuję Kamilo za ten tekst.
    Pozdrawiam

  53. Ewa

    Bycie asertywnym to nie znaczy, że się jest agresywnym tylko jest to wyrażanie swojego zdania w zgodzie ze sobą. Ciężko niektórym jest przyjmowanie odmowy.

    • Danuta

      Dziękuję za to wideo o asertywnośći, przyznam szczerze,że teraz dopiero dowiedziałam się co to naprawde jest, jestem osobą nieśmiałą i rzadko kiedy mówię do kogoś o swoich uczuciach,bo boję się,że jeżeli powiem prawdę to ta osoba odsunie sie ode mnie. Ale teraz po tej lekcji od Pani postaram sie to zmienic w moim życiu. Dziękuję za otwarcie mi oczu :)

  54. Bogna

    Moja lekcja z tego wideo to umiejętność zbudowania asertywnego komunikatu, a także to, że kiedy ktoś mnie o coś prosi to po mojej stronie jest decyzja czy się na to zgodzę. I nawet jeśli odmówię nie muszę czuć się winna

  55. Basia

    Najcenniejszą lekcją dla mnie jest świadomość, że asertywnie, nie oznacza wyłącznie słowa “NIE”. Jako, że zmagałam się ze zbytnią uległością, bo bałam się komuś zrobić przykrość ważnym aspektem Twojej wypowiedzi było zaznaczenie, że nie mamy intencji ranić innych. A to, że ktoś poczuje się zraniony jest jego odbiorem danej sytuacji. Mam prawo dbać o swoje potrzeby i jasno wyrażać swoje uczucia.

  56. Marta

    Najważniejsza lekcja z tego wideo dla mnie to informacja, że moralizownie to komunikat agresywny.

  57. Marta

    To nie jest nic zlego odmawiac i ze moje uczucia sa wazne i moge wymagac od innych aby je szanowali nawet jezeli nie do konca je rozumieja bodz akceptuja np. Nie dawanie cukru dzieciom?

  58. Aneta

    Bycie asertywnym nie oznacza tylko mówienie słowa- NIE.
    Bycie asertywnym oznacza wyrażanie swoich uczuć, które dotyczą konkretnej sytuacji w jakiej się znajdujemy w danym momencie. W odpowiedzi na zachowanie drugiej osoby. Ostatni niezwykle ważny krok dotyczący asertywności to sprecyzowanie naszych oczekiwać.
    Najprościej mówiąc trzeba wyrażać jasne i zrozumiałe komunikaty, dotyczące jednej konkretnej sytuacji które w łatwy sposób pozwolą się nam komunikować. Bez zbędnego owijania w bawełnę.
    Dziękuję za to nagranie – bardzo wiele mi uświadomiło :) Postaram się wdrażać to w codzienne życie.
    Pozdrawiam serdecznie
    Aneta

    • Agata Krzyżanowska

      Aneto, dziękuję za Twoje lekcje!
      Trzymam kciuki ?

  59. Elżbieta

    Boję się powiedzieć NIE, ponieważ w mojej głowie jest, że jeśli ja sama o coś proszę, to jest to sytuacja naprawdę krytyczna. Zrobiłam co mogłam, sprawdziłam inne możliwości i potrzebuję pomocy i jej oczekuję. Myślę, że ta osoba jest też w takiej sytuacji i też tak postępuje i bez mojej pomocy sobie nie poradzi a naprawdę tak nie jest.

  60. Ania

    Asertywny nie oznacza bycia zawsze miłym ale będącym w zgodzie z samym sobą.

  61. Anna

    To, że prawda buduje poczucie własnej wartości – wiedziałam „od zawsze”. Algorytm wypowiedzi asertywnej również znałam wcześniej, a jednak słuchając tego nagrania uświadomiłam sobie, jak często posiadana wiedza mija się z praktyką. Moje słabe punkty to relacja pracownik-szef i rodzic-dziecko. W tych obszarach wyrażanie negatywnych emocji jest dla mnie szczególnie trudne i wymaga ćwiczenia asertywnej postawy.
    Słuchając Pani dokonałam autorefleksji i „przypomniałam sobie”, że:
    – mam prawo (i obowiązek) dbać o siebie w szeroko rozumianym znaczeniu;
    – mam prawo do własnego zdania i decyzji bez poczucia winy i konieczności tłumaczenia się;
    – można odrzucić „małe kłamstewka”, aby wybrnąć z kłopotliwych sytuacji;
    – warto wyrażać swoje emocje, doskonalić umiejętność stawiania granic i żyć zgodnie z definicją asertywności.
    Bardzo istotne było zwrócenie uwagi na sens mówienia prawdy i konieczność precyzyjnego (jak laser) określenia czyjegoś zachowania.

    Pani Kamilo, dziękuję Pani za wszystkie WSPANIAŁE PRZEKAZY – słowa, które rozwijają umysł, wzmacniają „ducha” i wiodą ku nowym możliwościom.

  62. Magda

    Lekcja: bycie szczerym – jakże prosta a piękna

  63. Justyna

    Ważna lekcja: bądź szczerym, a będziesz miał szacunek swój i innych. Dziękuję za cenne uwagi jak w miły sposób być asertywnym

  64. Joanna

    Asertywność u mnie jest na poziomie minus 10 w skali od 1 do 10 :( Dlatego najważniejsze dla mnie jest podanie wzoru na tworzenie zdań, wprowadzę go do swojego życia.
    Będę tworzyła czytelne i jasne relacje z innymi.

  65. Kinga

    Moja ważna lekcja to przede wszystkim nie wiedziałam, że wypowiedzi asertywne mają swój konkretny model budowy, nie trzeba poruszać się po omacku albo mówić tego co wydaje mi się, że jest asertywnością, a nią w rzeczywistości nie jest. Poza tym asertywność kojarzyła mi się od zawsze negatywnie, a tu takie zaskoczenie! W asertywności jest szacunek przede wszystkim do drugiego człowieka, jednak bez zapominania o sobie. No i najważniejsza lekcja: mówienie prawdy buduje. Wow. Takie podejście uczy też odwagi.

  66. Anna

    Dla mnie ważną lekcją był wzór na komunikację asertywna. Bardzo fajnie łączy się z językiem NVC ktory staram się mniej lub bardziej udolnie wprowadzać w życie. Oraz przykłady komunikacji z rodzicami- mega!

  67. Agnieszka

    Zdecydowanie nie potrafię mówić o swoich uczuciach kiedy odnoszę się do czyichś zachowań, w ogóle mam problem z wyrażaniem niezadowolenia. Ta podpowiedź jest bardzo wartościowa,bo nie jest bezpośrednią krytyką czy atakiem, ale do wytrenowania takiego inteligentnego schematu potrzebuję chyba trochę czasu. No i przede wszystkim praktyki. Czkam z niecierpliwością na więcej.

  68. Anna

    Twoje nagranie potwierdziło mi, że od lat intuicyjnie stosowałam pokazany przez Ciebie schemat, jednak często towarzyszyło mi poczucie winy, ponieważ zdarzały się sytuacje, że druga osoba odchodziła z “fochem”. Tłumaczyłam sobie zawsze, że przecież mam prawo do własnych uczuć i nie zawsze na wszystko muszę się zgadzać. Dziękuję Tobie Kamila, bo utwierdzasz mnie w przekonaniu, że nie mam powodów do wyrzutów sumienia, bo będąc asertywną nie krzywdzę nikogo, a zwłaszcza siebie.

    • Agata Krzyżanowska

      Dokładnie tak Anno, tak trzymaj :)

  69. Lilia

    bardzo ważne wskazówki jak powiedzieć NIE i nie stracić na zaufaniu, nie popsuć relacji, a nawet je wzmocnić przez szczerość i odpowiedni styl i ton rozmowy. zawsze byłam przekonana że odmowa psuje relację i jedynym sposobom jest zacisnąć zęby i iść na kompromis. próbuje zaleceń Pani i działają, chociaż na początku bardzo nie śmiało i obserwuje reakcję swojego współrozmówcy :)

  70. Katarzyna

    Ja za to zauważyłam ze za każdym razem jak odmawialam to się mega tłumaczyłam bo mimo że nie miałam intencji kogoś krzywdzic to widząc jego smutek czy złość przez moją odmowę czułam ze przyczyniam się do unieszczesluwienia tej osoby a nie ja jestem za nią odpowiedzialna tylko ona sama i w pełni mam prawo odmówić bez kminenia jak to komuś będzie przykro j jakim to złym człowiekiem będę. Zmiana sposobu myślenia i działania.

  71. Dorota

    Kamilo , asertywności zaczęłam się uczyć od 2012 r. po przeczytaniu książki ” Pozytywny Egoista”autorka Ewelina Golba na początku słyszałam tylko obelgi pod moim adresem że jestem nie uczynna że nie potrafię pomagać oczywiście przeważnie chodziło o pieniądze wszyscy tylko chcieli ode mnie brać ale jak ja potrzebowałam pomocy znalazłam tylko jedną osobę która mi pomogła od tego momentu nauczyłam się mówić nie koniec Dorotki która leci na skinienie innych dziękuję że potwierdzasz mój wybór trzeba zachować granicę bo ludzie potrafią świetnie cię wykorzystać

  72. MAGDALENA

    Witaj Kamilo, jestem bardzo wdzięczna za wszystkie materiały, które dla nas publikujesz <3
    Już nie mogę się doczekać wtorkowego webinaru!
    Moje lekcje są proste: mam prawo odmówić i nie godzić się na to, co nie jest dla mnie dobre, ważne jednak by moja reakcja nie krzywdziła mojego rozmówcy.

  73. Karolina

    mówienie prawdy buduje nasze wnętrze.

  74. Justyns

    Czuję się… Oczekuję…

  75. Kinga

    Najwazniesza rzecz ktora wyciaglam z Twojego nagrania jest to ze nie musze sie tlumaczyc dlaczego co zawsze bylo dla mnie trudne. Zaczynam cwiczyc asertywnosc i wyrazanie swoich emocji. Bardzo pomocne nagranie.
    Dziekuje

  76. Beata

    Nie myślałam o tym, że bycie asertywnym to wyrażanie naszych uczuć bez ranienia innych. Byłam przekonana, że chodzi tylko o sztukę mówienia nie…

  77. Mariola

    Prawda wzmacnia nas

  78. Monika

    Wyrażać uczucie, nie oceniać, mówić prawdę

  79. Olga

    III kroki ?

  80. Ewelina

    Można mieć prawo do odmowy, bez poczucia konieczności tłumaczenia się, dlaczego

  81. Katarzyna

    prawda to klucz do wolności, a to podstawa, wtedy wiemy co czujemy, czego potrzebujemy

  82. Aneczka

    Sądziłam, że asertywnośc to wyłącznie chronienie siebie, zrozumiałam, że asertywnośc to jest chronienie siebie bez zadawania innym bólu…

  83. Lucyna

    Asertywność doda mi odwagi.

  84. Marta

    Podoba mi sie ze nie trzeba wchodzic w dyskusje i sie tlumaczyc tylko krotko i zwiezle komunikowac co sie nie podoba bez pouczania :) to bardzo wazna lekcja!

  85. Dorota

    Moja lekcja- muszę się odważyć na asertywność już dziś. Asertywna postawa da mi wolność.

  86. joanna

    Bardzo dobre są te trzy etapy zdania odmownego (uczucie, kiedy, oczekiwanie).
    Zastanawiam się tylko czy to wystarczy, czy ktoś nadal nie będzie mnie prosił o np. kasę. Co wtedy? Powtarzać to w kółko?

  87. Daria

    To takie realne ale mało kto to stosuje. Dzięki Kamila. Teraz musze zacząc tego używac. Dla mnie najważniejsze mówic o oczekiwaniach i uczuciach, bo o tym przeważnie zapominam.

  88. Anna

    Ciągle jeszcze uczę się stosować ten algorytm „czuję … kiedy ty … i oczekuję …”, ale widzę już jak poprawia to komunikację z moimi bliskimi :)

  89. Joanna

    Witam. Proszę o odpowiedź na pytanie, jak zareagować na to, gdy teściowa krytykuje praktycznie każdą rzecz, którą robię? Jak jej wytłumaczyć, że chcę żyć po swojemu i mam prawo podejmować własne decyzję?
    Dziękuję

  90. Dominika

    Dla mnie ważne też było prosty komunikat, bez moralizowania, bez oceniania, dość łatwo przychodzi mi wyrazić to czego oczekuję, ale fakt lepiej nie moralizować

  91. Renata

    Niezwykle skuteczny schemat “czuję….kiedy ty….i oczekuję. Szczerze, konkretnie, spokojnie, bez moralizowania, punktowania, wypominania ( intencje ).

  92. Magdalena

    Zawsze miałam problem z wyrażeniem swoich uczuć tak, żeby nie brzmiały one jak atak na drugą osobę. Ten filmik pokazał mi jak mogę to zmienić.
    Tylko co gdy chcesz porozmawiać o swoich uczuciach a inni nie widzą problemu.

  93. Danuta

    Uświadomiłam sobie że powinnam mówić o swoich uczuciach…

  94. Sylwia

    Również jestem inżynierem i baaaaaardzo spodobał mi się przedstawiony wzór komunikatu asertywnego. Z pewnością wcielę go w życie.

  95. Ewelina

    Tak, bałam się powiedzieć “nie”. Żyłam w przekonaniu, że obrażę, zranię, na zawsze stracę osobę, której powiedziałam “nie”. Drugie przekonanie to muszę być grzeczna, życzliwa, zgadzać się na wszystko. Porzuciłam te przekonania i cieszę się na fakt, że mogę wyrazić swoje uczucia jeśli się z kimś/czymś nie zgadzam i mogę nie wyrazić zgody. I teraz widzę dokładnie czym jest asertywność, a czym jest zachowanie asertywne, ale z w znaczeniu agresywnym. Dziękuję. Piękne to.

  96. Marianna

    Będę wyrażać się konkretnie bez oceniania i pouczania

  97. Ania

    Najważniejsza lekcja, to prosty komunikat bez zbędnych słów i odwoływania się do innych zdarzeń. Same fakty oraz mówienia z pozycji „ja”.

  98. iwonabuczyk

    Wszyscy zawsze mi mówili, że jestem asertywna i ja tak myślałam do czasu, kiedy zobaczyłam to video. Właśnie zdałam sobie sprawę, że nie byłam asertywna, tylko agresywna. Dużo pracy przede mną.

  99. Marta

    Moja lekcja: zawsze warto mówić prawdę (-;

  100. Wioletta

    Świadomie będę komunikowała co czuję, kiedy…. o tym nie myślałam wcześniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

©2024 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Regulamin subskrypcji | Wysyłka | Polityka cookies | Zasady prezentowania treści i opinii na stronie | Formularz zgłoszeń Treści niedozwolonych i Treści niezgodnych z warunkami korzystania z usług Serwisu

RBC International Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ul. Górnych Wałów 23a/1. zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000637157, NIP 6312664983, REGON 365390870

Dział Obsługi Ulubionego Klienta Punkt kontaktowy e-mail: [email protected] kontakt telefoniczny: +48 790 292 710

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?