Sukces w biznesie

Aby osiągać biznesowe sukcesy, potrzebujesz m.in. narzucić szczególną dyscyplinę swojej pracy.


Gdy pracujesz na etacie, masz szefa, który może zapytać o rezultaty twoich działań i na bieżąco je sprawdzać.

Jeśli jesteś freelancerem, najczęściej twoje dochody są twoimi rezultatami i najlepszym odzwierciedleniem tego, na co poświęcasz czas w swoim zawodzie.

Aby osiągnąć sukces w biznesie, gdy zabierasz się do pracy — po prostu pracuj! Mało tego. Pracuj nad tym, co jest najważniejsze w twoim biznesie i co przynosi ci największe korzyści.

Regularnie zadawaj sobie pytania:

 • „Czy zapłaciłabym komuś za pracę, którą wykonałam dziś?”,

 • „Czy to, co robię teraz, jest najlepszym, najbardziej efektywnym wykorzystaniem mojego czasu?”.

Gdyby ktoś miał za ciebie wykonać jutrzejszą pracę, pewnie potrafiłabyś przygotować listę 5, 10 lub więcej rzeczy, które mają zostać zrobione.

 • Czy robisz taką listę dla siebie?

 • Czy właśnie sobie odpuszczasz zadanie po zadaniu, stosując dobrze brzmiące wymówki?

Jedną z podstawowych umiejętności ludzi sukcesu jest samodyscyplina, czyli świadome i uważne wykonywanie swoich czynności zorientowane na realizację celu. Będzie wiele rozpraszaczy, które będą cię odciągały od tego zadania, które masz wykonać. Coś ci się nagle przypomni, co warto zrobić i pójdziesz to robić. „Nagle” zorientujesz się, że dokumenty trzeba posegregować, zdjecia zgrać, grafiki poprawić.

Jak masz pracować — to pracuj. Gdy skończysz jedno zadanie, wtedy zajmij się kolejnym.

Najlepiej pracuj z listą rzeczy do zrobienia!

Codziennie wieczorem sporządzaj listę rzeczy do zrobienia na dzień kolejny.

Możesz zamiast listy rzeczy sporządzać listę emocji, które chcesz odczuć jutro na koniec twojego dnia pracy.

Np.: Jutro wieczorem będę czuła dumę, satysfakcję i radość.

Jakie działania muszę podjąć w ciągu dnia, aby właśnie tak czuć się jutro wieczorem?

Co powinnam zrobić jutro od rana, aby wieczorem czuć dumę, satysfakcję i radość?

1……………………………………………………………………..

2……………………………………………………………………..

3……………………………………………………………………..

4……………………………………………………………………..

5……………………………………………………………………..

6……………………………………………………………………..

7……………………………………………………………………..

8……………………………………………………………………..

9……………………………………………………………………..

10……………………………………………………………………

Kolejno od rana realizuj swoje zapiski.

Bardzo, bardzo, bardzo ważne jest, abyś wyznaczała sobie ilość czasu, jaką ma zabrać ci wykonanie konkretnego zadania!

Jeśli napiszesz sobie w terminarzu:

 • przygotowanie oferty

 • zrobienie prezentacji

 • odpisanie na zaległe e-maile

to jeżeli nie wyznaczysz czasu, jaki ma ci to zająć, zajmie ci go za dużo! Znajdzie się coś, co cię rozproszy lub sama będziesz miał/a mniejszą koncentrację na zadaniu.  Jeśli zaznaczysz, że odpisanie na e-maile ma ci zająć 35 minut, to tyle ci właśnie zajmie.

Sprawy zawsze zajmują tyle czasu, ile na nie przeznaczasz! Sprawdź, jak to działa u ciebie.

Przestań pracować „z pamięci”.

Pamięć bywa zdradliwa i łatwo z niej wymazać sprawy do załatwienia, a lista jest bezwzględna i będzie cię prześladowała przez cały dzień. Jest więc duża szansa, że będziesz koncentrowała się na tym, co ważne.


Pamiętaj:
dokończ jedno zadanie i dopiero wtedy rozpocznij kolejne!

Jeśli chcesz maksymalizować swoje działania, musisz rozwinąć swoją samodyscyplinę do perfekcji. (…)

Jeśli czytałaś/eś moją książkę Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale i robiłaś/eś ćwiczenia coachingowe, to doskonale potrafisz wskazać swoich 7 kluczowych wartości.

Ludzie teoretycznie znają swoje wartości, jednak w praktyce poświęcają mało czasu na ich pielęgnowanie.

Natomiast to one powinny być podstawą naszego życia i organizacji terminarza.
Jeśli twoimi wartościami są np.

 • zdrowie,

 • rodzina,

 • konstruktywne związki,

to zastanów się, co możesz wprowadzić do swojego życia, aby jeszcze bardziej zadbać o zdrowie swoje i twojej rodziny. Może codzienne rodzinne 30‑minutowe spacery? To coś, co łączy troskę o zdrowie i pozwala wam być razem! Wiele osób, kiedy o tym słyszy, mówi mi, że nie ma czasu! Po czym okazuje się, że 30 minut na telewizję lub internet w domu zawsze się znajdzie.

Nie masz czasu czy po prostu ci się nie chce?

 

Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

6 komentarzy
 1. Margot

  Bardzo ciekawe uwagi .Mam taka prosbe, ja w mojej pracy ciegle jestem rozpraszana przez tzw sytuacje nadzwyczajne , sprawy niezaplanowane wczesniej, ktore trzeba wykonac natychmiast zeby firma dobrze funkcjonowala i to rozbija caly moj planning. Czesto jestem zmuszona robic 5 rzeczy na raz. Czy moglaby Pani cos na ten temat poradzic. Moze juz bylo nagrane video na ten temat a jesli tak to ktore?

  Z gory dziekuje

  Margot Szopinska

 2. Agata

  Samodyscyplina czasem rodzi się w bólach ale skubana jak już się wkręci to lecisz i robisz swoje, najpiękniejsze jest w niej to, że po pewnym czasie wpada w nawyk i zaczyna uzależniać bo widzisz jak wielkie korzyści za sobą niesie – to jak z ćwiczeniami, kiedy nie dbasz o siebie i nie ćwiczysz a do gara wrzucasz śmieci wtedy Twoje życie też bardzo często bywa byle jakie ALE jeżeli raz, drugi, trzeci wstaniesz i zaczniesz ćwiczyć a pizzę zamienisz na owocowego shake`a to po pewnym czasie już nie wyobrażasz sobie dnia bez ćwiczeń i zdrowego odżywiania bo po prostu czujesz jakbyś złapał Pana Boga za nogi a ciało odwdzięcza się energią i zdrowiem. bardzo ciekawy pomysł z listą emocji. Zauważyłam, że na mnie najbardziej działa wizualizowanie sobie właśnie czegoś przyjemnego lub technika zamiany słów i obrazów brzmiących dla mnie pejoratywnie, np. „lista rzeczy do zrobienia” na takie, które są obrazem przyjemnym i stanowią pozytywne wyzwanie, w ogóle zamiana słowa „problem” na „wyzwanie” i praca nad zmianą odczuć w tej kwestii,prosty przykład, mała rzecz: mój budzik co dzień budzi mnie słowami „Witaj piękny dniu :) ” zamiast „pobudka” .Także emocje – jako nagroda – świetna rzecz :). Dziękuję za artykuł i pozdrawiam ciepło :).

 3. Elżbieta

  Zgadzam się, że uczucia są bardzo ważne w naszym życiu i dlatego silnie nas motywują. Bardziej niż myśli;-) Pozdrawiam Elżbieta

 4. Aleksandra

  Samodyscyplina jest bardzo ważna w biznesie. Ja mam od kilku miesięcy własny salon kosmetyczny i samodyscyplina się przydaję :) Jednak z ogarnięciem harmonogramu wizyt miałam trochę problem. Pomogło mi bardzo skorzystanie z oferty mwizyta.pl :)

 5. Marcin

  Bardzo ciekawy pomysł z listą emocji, w końcu to one stanowią „nagrodę” za wykonane zadania. Stawianie przed sobą takiej nagrody jak marchewki na kiju z pewnoscią może działać bardzo motywująco. Pewnie lepiej niż tylko jedna, nieco „przygnębiająca” lista „rzeczy do zrobienia”.

  • Author
   Kamila

   Każdy oczywiście powinien sprawdzić sposób na siebie, natomiast na mnie działa właśnie ten. :)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?