Życie w XXI wieku nie jest higieniczne.

Zapracowani, niewyspani, nakręceni, w pogoni za lepszym jutrem, staramy się sprostać wymaganiom Świata.

Media, pieniądze, moda, hedonizm, szczątki wartości, brak wiary…

Czy miewasz czasami takie chwile, gdy Twoje życie zaczyna kręcić się w szybkim tempie, wykonujesz dzień po dniu rutynowe czynności i nagle łapiesz się na refleksji, że „coś” potrzebujesz zmienić?

Chcesz zatrzymać się i na nowo określić kierunek działania.

Sprawdzić stan swojego życiowego konta.

Zajrzeć do szuflad, wyrzucić z nich wszystko i przejrzeć na nowo.

Spojrzeć na swoje życie z lotu ptaka i na tyle, na ile to obiektywnie możliwe sprawdzić swój poziom zadowolenia z poszczególnych jego części.

W swojej pracy coacha często spotykam się z klientami, którzy tego właśnie poszukują. Zatrzymania, spojrzenia z boku na to, co robią i uświadomienia sobie, gdzie się znajdują. Uporządkowania.

W sytuacjach, gdy chcemy nakreślić sobie szkic jakiegokolwiek projektu lub czynności do jego wykonania sięgamy po kartkę i długopis. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w sytuacji kiedy chcemy przyjrzeć się swojemu życiu zrobić to samo.  Zwłaszcza, gdy przychodzi czas na pracę z kołem życia.

Koło życia jest narzędziem coacha, które pomaga klientowi zorientować się i przyjrzeć jego sytuacji życiowej. Odzwierciedleniem tego wszystkiego, o co większość z nas bardziej lub mniej świadomie zabiega.  Bywa chwilą konfrontacji z rzeczywistością. Zdarza się bowiem, że tak bardzo pochłonięci jesteśmy działaniem w jednej części koła, że kompletnie zapominamy o pozostałych. Wtedy nasze koło kręci się z trudem.

Aby nasze koło życia mogło się toczyć potrzebuje balansu. Trudno go uzyskać w czasach gdy codziennie jesteśmy częstowani nierealnym obrazem rzeczywistości. Jest to jednak możliwe i gorąco Cie do tego zachęcam.

Pierwszym krokiem może być wykonanie ćwiczenia z kołem życia. Poświęć na nie minimum 10 min. Wykonaj je starannie i pamiętaj, że należy do Ciebie. Nikt go nie będzie oglądał. POZWÓL SOBIE NA SZCZEROŚĆ.

Przyjmijmy, że poniższe koło życia i wyszczególnione w nim części stanowią obraz najważniejszych elementów Twojego życia.

 

 

Składają się na nie:

 • Twoje zdrowie i sprawność fizyczna

 • Twoja rodzina i przyjaciele

 • Twój partner/ małżonek

 • Twoje środowisko fizyczne – czyli otoczenie, w którym żyjesz.

Na jego ocenę może składać się stan mieszkania, klatki schodowej, Twoje poczucie bezpieczeństwa w danym miejscu, Twoje doznania estetyczne i emocjonalne. Fakt, że mieszkasz z rodzicami, teściami lub w miejscu położonym na odludziu lub w centrum. Jeśli wyemigrowałeś z kraju, to ta część koła może stanowić dla Ciebie ważny element życia.

 • Twoje finanse.

Wiele osób pyta, co powoduje, że finanse nie są połączone z karierą. Otóż, można być osobą, która robi oszałamiającą karierę, a jednocześnie przyjęła taki styl życia, który może powodować, że wciąż brakuje jej do tzw. „pierwszego”. Można też być osobą, która nie pracuje w ogóle, a jej finanse dzięki inwestycjom, spadkowi lub zamożności partnera/współmałżonka/rodziny znajdują się na zadowalającym poziomie.

 • Twoja kariera

 • Twój rozwój osobisty

 • Twój czas na wypoczynek i rozrywkę.

Przyjmując, środek koła za 0%, a zewnętrzne jego obramowanie za 100% zaznacz procentowo poziom Twojego zadowolenia z każdej wyszczególnionej ósemki.

Po wykonaniu ćwiczenia Twoje koło może wyglądać np. tak, jak na rysunku poniżej.

 

Jeśli już narysowałeś swoje koło, odpowiedz sobie na pytania:

 • Co widzisz?

 • Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?

 • Jak to, co dla Ciebie najważniejsze wygląda w zestawieniu z Twoim kołem?

 • Jakie uczucia Co towarzyszą, gdy obserwujesz swoje koło życia?

 • Które z części koła wpływają wzajemnie na siebie?

 • Która z zaznaczonych ósemek w największym stopniu wpływa na pozostałe?

 • W których obszarach chciałbyś zwiększyć poziom swojego zadowolenia?

 • Co możesz zrobić aby oczekiwany poziom satysfakcji osiągnąć?

 • Co jeszcze możesz zrobić?

 • Jaki wpływ będzie mieć zwiększenie poziomu satysfakcji jednego z obszarów na pozostałe?

 • Którym obszarem chcesz się zająć w pierwszej kolejności, aby obraz całego koła w Twoim przekonaniu poprawił się?

 • Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy zajmiesz się tym obszarem?

 • Wypisz poniżej dwie pierwsze czynności, które potrzebujesz wykonać, aby poprawić stan wybranego obszaru.

 1. ………………………………………………………………………………………

 2. ………………………………………………………………………………………

 • Wypisz kolejne trzy czynności, które doprowadzą Cię do poprawy wybranego obszaru.

 1. ………………………………………………………………………………………

 2. ………………………………………………………………………………………

 3. ………………………………………………………………………………………

Dziękuję Ci za wykonanie ćwiczenia.

Mam nadzieję, że pozwoliło Ci spojrzeć na swoje życie z perspektywy.

Wierzę, że będzie dla Ciebie źródłem inspirujących wniosków.

pozdrawiam serdecznie,

Kamila Rowińska

 


Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
30 komentarzy
 1. […] Przez Koło Życia przeprowadziła mnie Kamila Rowińska i jej wpis na blogu Rowińska Business Coaching „Zrób to ćwiczenie. Wykonaj Koło Zycia”. […]

 2. […] w tym jest ćwiczenie dotyczące koła życia, z którym spotkałam się u Kamili Rowińskiej https://rowinskabusinesscoaching.com/jak-wykonac-kolo-zycia/ To ćwiczenie robię co roku, obserwując na czym w danym momencie bardziej mi zależy. Na ogół […]

 3. Anita

  Nie wiem, jak innym, ale mi te koła się najnormalniej nie wczytują :(

  • magdalenakroczak

   Robiłam to ćwiczenie w marcu tego roku i dziś ponownie i jestem mile zaskoczona jak zmieniło się moje spojrzenie na moje życie ile pozytywnych rzeczy przez ten krótki czas się wydarzyło , choć nie wszystkie decyzje jakie podjęłam były łatwe. W marcu robiłam koło życia ponieważ zastanawiałam się nad zmianą pracy i sięgnęłam w tedy po ebooka Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale . I od marca też intensywniej zaczęłam nad sobą pracować i widzę już efekty. A co najważniejsze dojrzałam do wzięcia odpowiedzialności za najtrudniejszy trójkąt dla mnie z koła życia czyli finanse.

   • KAMILA

    Gratuluję Magdaleno i życzę Ci dalszych sukcesów! ??

 4. Beata

  Witam Pani Kamilo,mieszkam w USA,i przez przypadek ODKRYLAM PANIA,dziekuje Bogu za to odkrycie,zakupilam dzisiaj Video 6 krokow do zbudowania stabilizacji finansowej,(ponioslam duze straty finansowe).Dziekuje bardzo.Pozdrawiam serdecznie Beata

 5. […] Zrób to ćwiczenie. Wykonaj Koło Życia! […]

 6. Justyna

  BARDZO DOBRA książka!!!

  • KAMILA

   Dziękuję :)

 7. Ewa

  Po komentarzach widać, jakie znaczenie ma podstawowe ćwiczenie coachingowe. Świetne wprowadzenie do auto-coachingu. Gratuluję :)

 8. Ewa

  Po komentarzach widać, jakie znaczenie ma podstawowe ćwiczenie coachingowe. Świtne wprowadzenie do auto-coachingu. Gratuluję :)

 9. Sabina.

  Super, dziękuję!

 10. […] to, aby na Waszej mapie marzeń znalazły się marzenia z obszarów takich jak te, które ujęłam w kole życia. Są to: małżonek/partner , rodzina, przyjaciele, relaks, rozwój osobisty, zdrowie, finanse, […]

 11. Marcin

  Koło życia to ciekawe zagadnienie wszystko opiera się o to że każdy potrafi ocenić rzetelnie swoją sytuację w tych obszarach. Łatwo można jednak się pomylić jeżeli rozwój osobisty, rodzina i przyjaciele skorelują się np z finansami. Wtedy każda z tych będzie oceniana jako niedostatek w tej jednej np finansowej.

 12. […] od wykonania KOŁA ŻYCIA aby sprawdzić gdzie aktualnie jesteś i dokąd […]

 13. […] od wykonania KOŁA ŻYCIA aby sprawdzić gdzie aktualnie jesteś i dokąd […]

 14. […] link z podaniem nieco innego sposobu wykonania tego […]

 15. […] 2. Jak wykonać koło życia? […]

 16. Grzegorz

  Wydawało mi się, że w moim życiu nie jest tak źle, myliłem się. Czeka mnie wile pracy i wysiłku, aby wszystkie sfery życia były bardziej zbilansowane, bo na razie to między wybranymi sferami jest przepaść ;/

  Pozdrawiam
  G.

 17. Barbara

  Dziękuję, za ten artykuł. Znalazłam się również w bardzo trudnym momencie życia. Stanęłam przed ścianą niemożności. Muszę wszystko zacząć od nowa. Pozdrawiam

  • Author
   Kamila Rowińska

   Barbara, dziekuje ze sie tym dzielisz. Zaczynanie od nowa ma tez w sobie pewna magie. Czego mozesz sie nauczyc z lekcji, ktora dostalas od zycia?

 18. Sabina

  Powaliło mnie to ćwiczenie na kolana! Dzieki!

  • Mateusz

   To prawda, wykonywalem je na coachingu pewnosci siebie, gdy bylem w punkcie zero.
   Mocno dziala.
   A jak jeszcze Kamila zada Ci te pytania osobiscie i doda kilka innych i trzeba sobei na nie odpowiedzieć, to dopiero pojawia się kosmos w glowie :)

 19. asia

  WITAM;
  na początku chciałam pogratulować pani Kamili wspaniałych sukcesów,
  i odpowiedz;
  nagle czuję że coś jest nie tak jak być powinno niby dobrze ale nie do końca zatrzymuję się w tej bieganinie zastanawiam się i zanim się obejrzę znowu w to wszystko wpadam niesamowite

 20. Aleksandra

  Bardzo dziękuję!! coś mi ciagle nie odpowiadało w moim życiu, ale nie potrafiłam sprecyzować co dokładnie i jak sobie z tym poradzić. Teraz bedzie mi o wiele łatwiej, bo wiem z czym mam walczyć! Jeszcze raz dziekuję!

  • Author
   Kamila Rowińska

   Ciesze sie , ze juz potrafisz doprecyzowac:)! Pozdrawiam cieplo.

 21. Kinga

  Rewelacyjne narzędzie, dzieki Kamila!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?