„Mamo, dlaczego muszę chodzić do szkoły?”

To pytanie zadał mi kilka lat temu mój syn, Olaf.

Myślę, że wielu rodziców spotkało się z tym pytaniem. Do niego w późniejszym czasie doszło jeszcze: „Dlaczego mam się dobrze uczyć”?

Oto co odpowiedziałam:

Aby się rozwijać i mieć w przyszłości większy wybór.

Aby nawiązywać znajomości i przyjaźnie.  

Aby poszerzać swoje horyzonty, uczyć się funkcjonować w sytuacjach społecznych, odkrywać swoje zainteresowania i szlifować talenty.

Aby móc poznać wiedzę ogólną i wybrać z niej coś dla siebie, co będziesz chciał doskonalić.  

Aby nauczyć się przyswajać wiedzę, ponieważ to coś, co będziesz robił do końca życia. 

Nie dlatego, że tak trzeba. Nie dlatego, że to płatna szkoła. Nie dlatego, że za piątki będzie prezent, bo go nie będzie.

Dlatego, że Ci, którzy więcej potrafią, mają w życiu większy wybór.

Na świecie panują pewne zasady, w ramach których rodzice dbają o swoje dzieci również finansowo, do momentu, w którym tę odpowiedzialność przejmą na siebie. Z reguły staje się to wtedy, gdy dziecko uważa, że „jest już dorosłe”. Niektóre twierdza, że są dorosłe i roszczą sobie prawa do tego aby decydować  samodzielnie o sobie (czyt. robić co im się podoba), a jednocześnie przychodzą do rodziców po pieniądze. Tacy jeszcze nie są dorośli.

Umowa społeczna mówi, że do końca szkoły lub studiów rodzice wspierają dzieci również finansowo. Jedni bardziej, drudzy mniej. Zależy to od ich filozofii życiowej i możliwości finansowych. Pózniej dzieci wychodzą z domu rodzinnego i zakładają swój własny, zaczynają swoje życie.

Czerpią z tego, czego dotychczas się nauczyli. Postrzegają świat przez pryzmat tego, co wiedzą. Patrzą na to, co ich otacza oczami osoby, które wie lub oczami, kogoś kto na niewiele tematów może porozmawiać.

Młodzi ludzie czasami mieszkają ze znajomymi na stancji, czasami z chłopakiem/dziewczyną lub zupełnie samodzielnie w wynajętym pokoju lub mieszkaniu. Stopniowo budują swoje majątki na podstawie tego, co zarobili. Kupują swoje meble, garnki itp.

Skąd biorą na to pieniądze? 

Pracują lub zakładają biznes. Niektórzy dopiero po zakończeniu edukacji , a niektórzy (jak Twoja mama) jeszcze w trakcie nauki. Jeśli ucząc się w szkole zdobyli jakieś umiejętności (np. liczenia, tłumaczenia tekstów na angielski lub znają się na historii) mogą szukać pracodawcy, który zechce im zapłacić za to, co potrafią. Jeśli potrafią niewiele, będą mieli mało propozycji. Jeśli są w czymś lepsi niż pozostali, będą mogli oczekiwać dużego wynagrodzenia.

To dlatego Twoja mama zarabia coraz więcej, ponieważ coraz lepiej prowadzi swój biznes. Pewnie pamiętasz ten czas kiedy wyjeżdżałam na studia w weekend, lub kojarzysz te momenty, w których ja się czegoś uczę czytając książkę lub biorąc udział w szkoleniach. 

Jeśli młodzi ludzie mają na siebie inny pomysł niż praca etatowa, mogą pomyśleć o tym, aby samego siebie zatrudnić i założyć swoja firmę. Wtedy potrzebują mieć jakąś wartość, produkt lub usługę, która będzie rozwiązywała problemy innych,  za którą będą chcieli zapłacić. Może to być np. warsztat samochodowy, w którym będziesz sam lub z zespołem naprawiał samochody.

Jeśli się uczysz i istnieje coś, w czym jesteś dobry, to masz w dorosłym życiu większy wybór.

Jeśli mało umiesz, wtedy bierzesz cokolwiek, nawet jeśli tego nie lubisz, ponieważ potrzebujesz pieniędzy na jedzenie i dach nad głową.

Dlaczego warto uczyć sie języków obcych? Aby mieć w życiu jeszcze większy wybór, swobodę podróżowania i komunikacji… i szanse. Wtedy bowiem możesz pracować w wielu krajach na świecie.

Jest w życiu czas przygotowań i czas nagród. Dla tych którzy są słabo przygotowani nagrody sa malutkie. 
Ci, którzy całe życie pracują nad sobą, są najbardziej doceniani.

Gdy popatrzysz na najlepszych piłkarzy (Olaf jest fanem piłki nożnej) to wiedz, że to Ci, którzy nie tylko mieli największy talent, ale też Ci, którzy najciężej trenowali.
Tacy ludzie wygrywają w życiu spełnienie swoich marzeń …


Jaka jest Twoja odpowiedź na pytanie „Mamo, Tato, dlaczego muszę chodzić do szkoły?”, gdy zadaje je Twoje dziecko?

Udostępnij osobie, ktorej pociecha może niedługo się nad tym zacząć zastanawiać.

Serdecznie pozdrawiam, 

Kamila Rowińska 

18 komentarzy
 1. 😠

  nie idę do żadnej szkoły, dajcie mi spokój, dzisiaj jadę na Psie Pole

 2. Agnieszka

  Uczę w przedszkolu, ale od małego mówię dzieciakom, że mogą być kim zechcą, jeśli tylko mają takie marzenia i robią coś w tym kierunku… W końcu kto zabronił nam marzyć i spełniać swoje marzenia z dzieciństwa.
  Rewelacyjnie to opisałaś. Udostępniam dla moich dzieci, które zaczynają 1 klasę. Pozdrawiam

 3. Jolanta

  Bardzo dziękuje Ci Kamilo za sugestie w Dlaczego mam się dobrze uczyć?. Myślę, że będą bardzo przydatne dla mojego wnuczka, chcę go zmotywować.
  Bardzo chętnie obejrzałabym jak wytłumaczyłaś synowi dlaczego się rozwiodłaś z jego Tatą – ja też to zrobiłam, nic dzieciom nie tłumacząc, też nie zadawały pytań. Nie zabraniałam kontaktów z Ojcem i Teściową.

 4. Jadwiga

  Pani Kamilo gratuluję ogromnej intuicji i mądrości. Jest pani niesamowita. Niech Bóg panią błogosławi.

 5. Justyna

  Kamilo dziś pierwszy raz usłyszałam o Tobie i chciałam Ci podziękować ze jesteś. Zgadzam się z Twoim podejściem, zawsze odpowiadam szczegółowo na pytania mojej Córeczki (lat 9), zawsze mówię jej prawdę i widzę jak dojrzałe podchodzi do życia. Jest niesamowicie mądra i empatyczna. Jednak chciałam tu podkreślić jak bardzo przeraża mnie gdy rodzice ciężko pracują i osiągają cele i zamiast budować pozytywny wizerunek oskarżają dziecko ze przecież wszystko robią dla nich. Nie sądzę aby podnosiło to motywacje dzieci, wręcz przeciwnie. Ściskam ciepło.

  • KAMILA

   Cieszę się, że ten wpis jest dla Ciebie wartościowy. Dziękuję ❤️

 6. Katarzyna

  Tak jak pisała Michalina w poście wyżej, również uważam, że książka napisana przez Ciebie Kamilo o wychowywaniu dzieci, o podejściu do ich wykształcenia,o rozmawianiu z nimi o finansach etc byłaby hitem. Wiem, że mówisz i piszesz o tym nieraz, ale myślę, że dla kobiet taki poradnik napisany przez inną kobietę, która „ogarnia” to byłby strzałem w dziesiątkę. Nawet taka kwestia jak radzić sobie z wyrzutami sumienia, że nie ma nas tak często przy dzieciach. Jak radzić sobie z nerwami, stresem związanym z tym, ze chciałybyśmy spełniać się na wielu płaszczyznach w tym zawodowej, ale wszystko w kontekście dzieci, rozmów z nimi.
  Tak czy siak, praca którą wykonujesz i cały Ty to bardzo spójny obrazek, który uwielbiam. Ciesze się niezmiernie, że już niedługo będę uczestniczyć w Twoim szkoleniu w Warszawie o budowaniu swojej wewnętrznej siły. Pisałam to już na instagramie, ale myślę, że dobrych i ciepłych słów nigdy za wiele! :)
  Oby więcej takich kobiet i ludzi z misją.
  Pozdrawiam najserdeczniej:)

  • Kamila

   Dziekuje Ci Katarzyna ❤️ Do zobaczenia już niedługo !

  • Magda

   Mam jedna ksiazke Kamili – „Buduj swoje zycie….” . A w ktorej ksiazce Kamila pisze o wychowywaniu dzieci? Chetnie kupie.

 7. Michalina

  To niesamowite . Często powatarzasz ze nie jesteś pedagogiem i nie będziesz pisała książki o wychowaniu dzieci ale moim zdaniem to właśnie Ty napisać ja powinnaś . Uwielbiam Twój styl komunikacji z dziećmi i to jaka jesteś mama . Zarówno wtedy gdy byłaś po rozwodzie jak i teraz .

  • Katarzyna

   Zgadzam się w 100%

 8. Ela

  Monika
  Nie martw sie, wszystko sie pouklada zobaczysz! Jeztem matka 2 dzieci w tym 3 miesiecznej córki i wychowuje je samotnie bo cos w zyciu sie nie udalo! Ale nie mam zamiaru tracic czasu na uzalanie sie nad soba! Zakladam swoj intetes i biore sie ostro do roboty! Kształce sie w kazdej wolnej chwili, podnoszę swoje kompetencje i uważam ze musze dac rade! Trzymam kciuki i wierze, ze wszystko poukladasz a Kamila zci w tym swietnie pomoże to wyjątkowa kobieta
  Pozdrawiam

 9. Monika

  Jestem zachwycona Panią Kamila miałam okazje nawet uścisnąć dłoń na jednym ze szkoleń nie wiedziałam wtedy jeszcze ze za pare miesięcy moje życie zmieni się całkowicie a wiec mam miesięczna córeczkę i samotnie ją wychowuje niedawno usłyszałam ze nie jestem samotna tylko samodzielna i chyba tak jest jednak martwię się o jej przyszłość wychowa się bez ojca a już od najmłodszych lat będzie o niego pytac chciałabym być tak mądra i umieć dobierać słowa jak Pani Kamila świetne podejście do sprawy ?

 10. ula

  Pani Kamilo, chodzenie do szkoly nie daje ani wiedzy ani umiejętnosci. To najczęściej zdobywamy poza nią. Dlaczego Pani dziecko oszukuje? Przeciez szkola to tylko przechowalnia…oj nieładnie…

  • Kamila Rowinska

   Być może Pani posłała dzieci do tego typu szkoły lub sama taką ukonczyła.
   Moje szkoły dały mi wiedze i umiejętności.
   Dla swojego syna rownież takie wybrałam.

  • Michalina

   Ula, do jakiej szkoły Ty dzieci wyslasz?

 11. Marcin

  Rewelacyjne przemyslenia. Bardzo cenie sobie Twoj sposob roznowy z dziecmi.

  • Kamila

   Dziękuje Marcin

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?