Po jednym z webinarów dotyczącym budowania pewności siebie, jedna z Uczestniczek zapytała mnie, czym jest dla mnie sesja wdzięczności i dlaczego jest ona taka ważna. Być może już kiedyś słyszałeś/aś o tym, że warto jest wykonywać sesję wdzięczności.

Ja wykonuję taką sesję codziennie sama, kiedy jest to możliwe z moją rodziną, mężem i dziećmi. Młodszy syn Bruno ma dopiero 3 lata, więc jeszcze nie uczestniczy świadomie, natomiast  11-letni Olaf jak najbardziej, bardzo mu się to podoba, jak i mojemu mężowi. Dlaczego ta sesja wdzięczności jest taka ważna?

Ponieważ gorąco wierzę, że nie możemy w życiu dostać więcej, jeżeli nie jesteśmy wdzięczni za to, co już mamy.

Bez względu na to, jak wyglądała moja sytuacja życiowa, finansowa i rodzinna, za każdym razem było coś za co byłabym wdzięczna. Możesz podziękować, Bogu lub wszechświatu, w zależności od tego w co wierzysz.  Robienie takiego rytuału codziennie, czyli dziękowanie za to, co już mamy, za to, że mogliśmy się urodzić, za to, że mamy szansę by żyć, np. w wolnym kraju, za to że jesteśmy inteligentni, za to że mamy rodzinę, że mamy co do garnka włożyć…

To są naprawdę bardzo proste rzeczy. Ja za każdym razem robię sobie taką listę i jeżeli jestem sama, czyli nie ma przy mnie nikogo z mojej rodziny, robię tę sesję wdzięczności samodzielnie.

Najlepiej jest tak zaczynać dzień. Kiedy jeszcze byłam mamą, która jest kierowcą dla swojego dziecka (teraz już sam jeździ ) i jeździliśmy do szkoły razem,  za każdym razem graliśmy we wdzięczność. To znaczy, że całą drogę licytowaliśmy się, kto będzie miał więcej rzeczy, za które jest wdzięczny.

Tłumaczyłam mu, kiedy był mały, dlaczego to jest takie ważne. Mówiłam: „Wiesz Olaf, bo to jest tak, że tylko tego dostaniesz więcej, za co już podziękowałeś.” W związku z czym On za każdym razem, dziękował za swojego X-boxa, za klocki Lego, za wszystkie rzeczy:)

Kiedy się licytujemy, kto będzie miał więcej i ja mówię: dziękuję bardzo za to,  że jestem taka mądra, za to że jestem taka inteligentna i on też zaczyna o tym myśleć, to  automatycznie  buduje swoją pewność siebie, uczy się tego, że warto siebie chwalić, warto się doceniać i  mówi: dziękuję, że jestem taki mądry, dziękuję za to, że tak świetnie gram w piłkę nożną itd.

Więc sesja wdzięczności ma takie duże znaczenie, ponieważ buduje poczucie pełni, obfitości. Jeżeli masz poczucie pełni i obfitości to  Twoja pewność siebie automatycznie wzrasta. Jeżeli masz dzieci albo bliskich i oni dziękują za to i uczą się od Ciebie tego, to też automatycznie oni rosną. Kiedy jestem z moim mężem i robię sesję wdzięczności, dziękuję za niego, on wtedy czuje się bardziej doceniony. Kiedy jestem ze swoim synem, dziękuję za niego i mówię: dziękuję bardzo, że mam takiego fantastycznego syna, który jest samodzielny, jest niezależny, który potrafi sobie sam przygotować śniadanie, on też czuje się doceniony, zauważony w tym, co robi.

Dlatego tak bardzo ważne jest to, żeby nie tylko i wyłącznie codziennie narzekać i mówić: tego jeszcze nie mam, tego jeszcze nie mam, ponieważ jednak większość ludzi koncentruje się na tych swoich niedoborach, na tym czego jeszcze im brakuje do szczęścia, zamiast koncentrować się na tym, co już ma i podziękować za to.

Obiecaj sobie, że od dzisiaj będziesz przede wszystkim dziękować za to, co masz. 

 


 

O Autorce:
Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt; „Kobieta Niezależna”. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem  sprzedażowym  3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innym w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej. 
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych.  Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze. 

 

13 komentarzy
 1. Ewa

  Świetne! Dziękuję!

 2. Aga

  Dziękuje za każdy dzień kładąc się spać, a rozpoczynam go medytacja, praktyka jogi oraz siadam do dziennika coachingowego oraz wypisuje swoje 10 celów ! Nawet gdy przychodzi trudniejszy dzień i krytyk wew zabiera głos, trwa to naprawdę krótko i znów uśmiech wraca i pozytywne myślenie . Dziękuje za te podróż w głąb siebie i te prace ze sobą, to buduje chęć do życia, radość i wdzięczność każdego dnia 🙏

 3. irena

  Ja już od dłuższego czasu praktykuję ,to że rano dziękuję, za udany dzień który minął i proszę o następny dobry dzień dla siebie i dzieci i całej rodziny.

 4. Dorota Michel

  Dziękuję za to, że spotkałam Kamilę, wprawdzie tylko online, ale to i tak dla mnie bardzo dużo. Dziękuję, że mogę uczyć się od Ciebie Kamilo tylu wspaniałych i mądrych rzeczy.

 5. Dorota Michel

  Taka wdzięczność przede wszystkim uświadamia jak dużo mamy dobrych rzeczy i jak wiele spotyka nas dobrego każdego dnia. Dziękuję za to, że spotkałam Kamilę, wprawdzie tylko online, ale to i tak dla mnie bardzo dużo. Dziękuję, że mogę uczyć się od Ciebie Kamilo tylu wspaniałych i mądrych rzeczy.

 6. Klaudia

  Bardzo przydatny i mądry tekst. O sesjach wdzięczności słyszałam już dawno od koleżanki, ale nigdy sama nie zatrzymałam się w ciągu dnia, żeby podziękować sobie i innym. Czas docenić siebie i to, co się już ma. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 7. Julka

  Przepraszam, może źle patrzę ale gdzie jest w tym materiale video?

 8. Monika

  Sesja taka od jakiegoś czasu stanowi mój rytuał wieczorny. Każdy dzień przynosi mi wiele powodów do wdzięczności i nawet nie zdawałam sobie sprawy jak wiele dobrego spotyka mnie każdego dnia.

 9. Teresa

  Zawsze tak robię, bardzo to pomaga w życiu.
  Jestem szczęśliwa i pewnie głównie dlatego pozytywna.

 10. Elżbieta

  Od kilku dni pracuję z książką Louise L. Hay „Pokochaj swoje życie. Nauka skutecznych afirmacji z Louise Hay” i już widzę efekty. Zaczęłam zwracać uwagę na swoje myśli, każdą negatywną myśl od razu zmieniam w pozytywną, to naprawdę działa. Częściej się uśmiecham :) i oczywiście robię sesje wdzięczności. Pozdrawiam serdecznie ;)

 11. Basia

  Gdyby tak narzekanie ibrócić w podziękowanie dużo lżej każdemu by się żyło. Do dzieła zatem :)

 12. Magdalena

  Bardzo słuszne spostrzeżenia. Przecież nawet w Piśmie Świętym jest rada, żeby się nie zamartwiać problemami, tylko przedstawiać gorące prośby Bogu w modlitwach i błaganiu wraz z dziękczynieniem. Kiedyś skupiałam się na tym, czego mi brakowało. Teraz potrafię docenić wiele dobrodziejstw każdego dnia: smak pysznej herbaty, wciągającą lekturę, czas spędzony z przyjaciółmi czy orzeźwiający spacer po parku. Pozdrawiam

 13. Magdalena Surowiec

  Bardzo mądry tekst! Ja też jestem bardzo wdzięczna za wszystko, co mam. Nie wyobrażam sobie dnia bez podziękowania za to Bogu.

  Pozdrawiam Panią serdecznie i jak zawsze podziwiam

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?