Wywiad dla Polonii w Anglii / Alute UK.

MS: Skąd pomysł na napisanie książki dla kobiet?

Kamila Rowińska: Pomysł na napisanie „Kobiety Niezależnej” powstał dzięki współpracy coachingowej i trenerskiej z tysiącami kobiet. Obserwowałam ich rozterki, wyzwania, problemy. Zauważyłam, ze brakuje im często wsparcia w tym, aby zadbały o swoją finansowa przyszłość. Ja odpowiadam za siebie finansowo odkąd pamiętam i chcę tym sposobem myślenia zainspirować inne kobiety.

MS: Przyjeżdża pani do Londynu by spotkać się z Polkami. O czym będzie Pani mówić w czasie tego spotkania?

Kamila Rowińska: będziemy rozmawiać o przekonaniach, które powodują u kobiet rezygnacje z siebie i swoich potrzeb. Popracujemy nad samoocena Uczestniczek wydarzenia. Opowiem o tym, w jaki sposób zwiększać swoje kompetencje, jak zarabiać więcej, jak łączyć swoje role, matki, żony oraz businesswoman. Omówię dokładanie sposób na zarządzanie swoim budżetem domowym.

MS: Co oznacza dla Pani hasło „kobieta niezależna”? Kim jest taka kobieta w dzisiejszych czasach?

Kamila Rowińska: Kobieta niezależna to kobieta, która żyje w zgodzie ze swoimi wartościami. Kobieta niezależna mentalnie i finansowo. Taka, która nie szuka męża po to, aby ktoś o nią zadbał finansowo. Taka która gdy jest nieszczęśliwa w relacji, gdy cierpi, to stać ją mentalnie i finansowo, aby odejść z toksycznego związku.

MS: W jaki sposób kobiety mieszkające w Wielkiej Brytanii mogą osiągnąć niezależność, m.in. finansową?

Kamila Rowińska: W taki sam sposób jak w pozostałych cywilizowanych krajach. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o tym, że chce to zrobić i ustalenie kwoty, która ową niezależność finansowa dla nas oznacza.

MS: Czy jest tu łatwiej niż w Polsce?

Kamila Rowińska: O to trzeba zapytać osoby, które wyjechały z Polski. Z ich opowiadań wynika, że łatwiej. Z mojego punktu widzenia to nie ma znaczenia. Jeśli mieszkasz w Polsce i nie chcesz tego zmieniać, to buduj swoje życie w Polsce z pełną odpowiedzialnością. Jeśli mieszkasz za granicą, to dostosuj się do rzeczywistości tam panującej i czerp jak najwięcej z możliwości, które tam napotkasz. Ja zbudowałam swoją niezależność finansową w Polsce. Gdybym mieszkała w UK, zbudowałbym ją tutaj.

MS: Co by pani doradziła kobietom, które chciałyby założyć własną firmę, ale boją się zacząć?

Kamila Rowińska: W życiu można się bać i działać pomimo strachu. Nazywamy to odwagą. Z reguły boimy się tego, czego nie znamy, dlatego, po pierwsze zachęcałabym te kobiety do tego, aby stopniowo lepiej poznały obszar, którego się boją. Zadały sobie pytanie: Czego konkretnie się obawiam? Jaką mam wiedzę w tym obszarze? Od kogo mogę się dowiedzieć, jak to jest naprawdę? Od kilkunastu lat wspieram kobiety w zakładaniu swoich własnych biznesów i często obserwuję, że gdy tylko zaczynają się uczyć tego, czego najbardziej się obawiały (np. podstaw księgowości, sprzedaży, zarządzania zespołem, podstaw marketingu) opory znikają. Kolejno polecam im, aby zaczęły przebywać w środowiskach osób, które swoje biznesy prowadzą. One mogą być źródłem wiedzy i motywacji do działania. Następnie, niech zaczną małymi krokami realizować swój plan. Budować biznes można bez ogromnych życiowych rewolucji. Lepiej budować go w swoim tempie, niż z góry odpuścić.

Należy pamiętać, że jeśli otaczamy się ludźmi, którzy pracują etatowo, ponieważ boją się założenia swojej własnej firmy, będziemy przesiąkali tym sposobem myślenia.

MS: Ma Pani mnóstwo doświadczeń w motywowaniu i coachingu nie tylko kobiet. Co jest największym problemem w osiągnięciu niezależności?

Kamila Rowińska: Największym wyzwaniem są kulturowe przekonania na temat roli kobiety w społeczeństwie. Kobietę wciąż społeczeństwo umiejscawia pomiędzy kuchnią a sypialnią. Kobietę czyni się odpowiedzialną za wychowywanie dzieci i troskę o dom. Jej rozwój i działalność zawodowa często jest postrzegana negatywnie. Kobiety wciąż maja poczucie winy, gdy realizują swoje zawodowe cele. Jednocześnie przy tych oczekiwaniach względem kobiet kompletnie nie jesteśmy przygotowani na to, aby zadbać o nie w momencie, gdy mężczyzna nie będzie mógł lub też nie będzie chciał ich więcej utrzymywać. W jaki sposób ma żyć godnie 40-letnia kobieta po rozwodzie, która otrzymuje żenująco niskie alimenty na utrzymanie dzieci, a dotychczas pracowała dorywczo i nie doskonaliła swoich kompetencji zawodowych?

Kto wypłaci kobiecie emeryturę, która całe swoje życie zadedykowała rodzinie, opiekując się dziećmi, mężem a potem wnukami? W Polsce zwłaszcza jest w tej sytuacji niesamowity rozdźwięk. Z jednej strony kobieta, która pracuje napotyka często na utrudnienia i upomnienia. Słyszy, ze jest karierowiczką i wyrodną matką. Z drugiej natomiast, gdy dojdzie do trudnej sytuacji rozwodowej, okaże się, ze ściągalność alimentów w Polsce nie przekracza 13% i taka kobieta z dzieckiem zostaje bez pomocy.

MS: Czy czuje się Pani kobietą spełnioną i niezależną?

Kamila Rowińska: Tak. Czuje się spełniona jako żona, jako mama, przedsiębiorca, coach i trener.

MS:  Proszę opowiedzieć, jak Pani doszła do tego punktu swojego życia, w którym znajduje się Pani teraz. Co Panią wzmacniało w podejmowaniu życiowych decyzji, a co było największym problemem i rozterką?

Zaczęłam dość niecodziennie, bo dzieciństwo miałam raczej filmowe. Czyli takie, w którym sporo było życiowych lekcji do odrobienia. Niestabilna sytuacja rodzinna, pobyt w domu dziecka, poczucie bycia gorszym, to niektóre z trudnych lekcji, które odebrałam od życia. Od najmłodszych lat wiedziałam, ze chce być niezależna i że będę samodzielnie dbać o swoją sytuacje finansowa. Wiedziałam, że samodzielnie muszę zadbać o edukacje, pieniądze na studia. W spadku po rodzicach dostałam jedynie kredyty… Dlatego tez odkąd pamiętam pracowałam. Gdy w wieku 30 lat zdecydowałam się zakończyć moje toksyczne małżeństwo, doceniłam fakt swojej samodzielności finansowej. W tym samym czasie zmagałam się z guzami piersi i podczas leczenia, gdy nie miałam siły pracować, fakt, iż byłam niezależna finansowo niezwykle mi pomógł. W podejmowaniu życiowych decyzji ZAWSZE kieruje ze swoimi wartościami takimi jak: rodzina, zdrowie, miłość, rozwój, odpowiedzialność, radość, piękno. To one determinują moje działania, wyznaczają kierunek i pozwalają pozostać na kursie.

M.S Dziękuję za rozmowę.

Kamila Rowińska: Dziękuję


Kim jest autorka książki „Kobieta Niezależna”?

kamila-rowinskaJestem trenerem, coachem i autorką 6 książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt „Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale”.   Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.

Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, a gdy odkryłam swoje powołanie udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy  Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching. Uczyłam się od takich autorytetów jak: Anthonny Robbins, T. Harv Eker, Blair Singer, Mac Attram, Alex Mandossian, Joel Roberts, Brian Tracy, Tom Wheelwright, Mack Newton.

Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam zespół sprzedażowy  3500 osób dla szwedzkiego koncernu kosmetycznego. Trudne doświadczenia osobiste, związane ze śmiercią bliskich mi osób oraz diagnozą dziewięciu guzów piersi, okazały się czynnikiem transformacyjnym w moim życiu. Zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na pomaganiu innym w dokonywaniu pozytywnych zmian.

Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń, a podczas sesji coachingowych tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze. 

Od 2013 r. książka pomogła tysiącom kobiet uwierzyć w swoje możliwości, zmienić paradygmat myślenia o finansach, otworzyć swój biznes, a nawet napisać własną książkę.

 

Przeczytaj więcej o książce „Kobieta Niezależna” tutaj>>

0 komentarzy

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?