Wielu z Was pyta, kiedy zacznę wydawać książki w innych językach, występować na całym świecie. Dlaczego nie robię szkoleń w Belgii, skoro tutaj mieszkam?

Kiedy przyjadę do Amsterdamu, Londynu, Chicago? Dlaczego nie występuję zbyt często dla firm i ograniczam obecność na konferencjach?
Przecież to by mi pomogło w biznesie! A gdybym wystąpiła za granicą to bym przecież mogła napisać sobie w BIO, że jestem trenerem międzynarodowym:).

Przyglądanie się cudzemu biznesowi jest jak oglądanie góry lodowej z perspektywy lądu. Nigdy nie widzisz całego obrazu. Skoro więc go nie widzisz, zanim wejdziesz w rolę doradcy, zanurkuj!

Nasze życie to ciągłe wybory. Gdy to miało sens, przyjęłabym wszystkie zaproszenia na konferencje, szkolenia dla firm i wystąpienia motywacyjne.

Podejmuje decyzje przez pryzmat moich wartości. To pierwsze sito.

Moje wartości to: miłość, rodzina, zdrowie, rozwój, odpowiedzialność, niezależność, piękno.  Jeśli będę cały czas w pracy nie będę mogła być częścią rodziny, którą założyłam. Mój tryb życia będzie bardzo niezdrowy. Nie będę miała przestrzeni na spotkania ze znajomymi, wyjścia na koncert, do muzeum. Rodzinne wakacje nie będą możliwe, bo będą realizowane przy okazji „służbowego wyjazdu”.
Ja solidnie pracuję, jednak również podlegam czasowym ograniczeniom.  Kim się stanę, gdy wytnę poza zawodową część mojego życia?

Biznesowe decyzje podejmuję patrząc na cały obraz firmy, którą prowadzę a nie przez wołania mojego ego. Będąc aktualnie odpowiedzialną za wypłaty dla kilkunastu osób współpracujących z RBC biorę pod uwagę rachunek ekonomiczny. To drugie sito.

Łatwo jest się w biznesie rozproszyć.
Skupić na byciu „wszędzie” po trochu, i „nigdzie” nie zbudować stabilnej pozycji.
Specyfikę, którą wybrałam dla swojego działania, to działalność w ramach szkoleń otwartych. Czyli takich, które sama organizuję. To 99% moich działań na sali szkoleniowej. 

Jedni mówią: „Kamila, ale przecież możesz od czasu zorganizować szkolenie w Brukseli. Masz blisko”. – mam wrażenie, że nie rozumieją co dokładnie oznacza „zorganizowanie szkolenia”. Ile pracy CAŁEGO ZESPOŁU wymaga organizacja wydarzenia, przygotowania kampanii sprzedażowej. Jakie koszty niesie za sobą jednorazowy akt poszukiwania nowego miejsca, wynajmowania go na jedno wydarzenie, wyjazdu zespołu RBC do Belgii na kilka dni. Nie wspominając już o kwestiach jednorazowego ubezpieczenia wydarzenia, czy o innych kwestiach podatkowo prawnych. 

Znam wielu przedsiębiorców, którzy otworzyli jeden biznes i zamiast go umacniać, zwiększać jego rentowność, inwestować w niego, zbyt szybko interesowali się kolejną opcją trwoniąc czas i pieniądze. Nigdy nie osiągali wyników, które byłyby możliwe, gdyby postawili na konsekwencję i koncentrację. 

Jeśli jesteś developerem na mazurach, masz tam zespół, sprzęt, znajomość terenu, kontakty, zbudowaną pozycję to robisz wszystko, aby przy jednych kosztach utrzymania firmy zająć jak największą pozycję na tym terenie. Kolejno możesz zwiększać zasięgi działania. 

Nie porzucasz jednak budowy osiedla na mazurach, po to by wysłać swoją ekipę do Amsterdamu, aby wybudowali jeden domek, ponieważ chcesz sobie na stronie napisać „budujemy w całej Europie” i zadzierać nosa, że masz firmę międzynarodową. Wysyłasz ich do Amsterdamu wtedy, gdy masz wolne moce przerobowe!

Ja tez występuję na zewnętrznych wydarzeniach wtedy, gdy zrobię już WSZYSTKO na swoim podwórku. 

Rentowny biznes to nie zawsze duży biznes. 
Dochodowy biznes to nie zawsze międzynarodowy biznes. 

Pamiętaj o tym podejmując swoje decyzje. 

Wiele lat temu budowałam organizację sprzedażową dla Oriflame. Robiłam to przez 13 lat. Były to czasy, gdy nie było telekonferencji, facebook dopiero raczkował i wszystko odbywało się na żywo. 

Ludzie wtedy dziwili się, że nie chciałam ze śląska jechać nad morze, aby nawiązać współpracę z nowym członkiem zespołu. Wciąż mówili mi „ale przecież ta osoba jest zainteresowana. Powinnaś ją zaprosić do zespołu”.

A ja wciąż odpowiadałam, że to dla mnie i dla tej osoby strata czasu. Podkreślałam, że to nie jest odpowiedzialne, ponieważ nie poświęcę jej należytej uwagi. Centrum mojego działania jest na południu, ja mam ograniczony czas na pracę i wolę poszukać kogoś na miejscu i zaprosić go do zespołu na śląsku niż rozpraszać się biznesowo. Nie rozumieli tego, a ja robiłam swoje.

W okresie mojej kilkunastoletniej działalności, przy tych warunkach rynkowych i ekonomicznych NIKT (kto startował z tej samej pozycji) nie zbudował takiej organizacji jak ja. Moja koncentracja biznesowa była jednym z powodów, dla których  zrobiłam to, co dla innych było nieosiągalne.  

Wracając do moich wystąpień.

Występuję zawsze wtedy kiedy MOGĘ. Najpierw jednak sprawy NAJWAŻNIEJSZE . Nawet jeśli wiąże się to z odmową dla spółki węglowej, Agory czy Google.

Jaką lekcję możesz dla siebie z tego wpisu (i video poniżej) wyciągnąć? Podziel się proszę ze mną w komentarzu. 

Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.

11 komentarzy
 1. Ewa

  Dziękuję za artykuł .Trafia w punkt.Moja lekcja.Podążaj w zgodzie ze swoimi wartościami ludzie będą mieli różne zdanie na twój temat .Nie oceniaj.

 2. Agnieszka

  Super wpis dla mnie co jest najważniejsze.
  Podejmowanie decyzji przez pryzmat moich wartości.
  Rachunek ekonomicxny.

  Nie rozpraszać się, tylko umacniać, zwiekszać rentowność inwestować.
  To sie odnosi do wszystkiego do życia zawodowego i prywatnego.
  Dziekuje za super tekst.

 3. Anna

  Każdego dnia opisuję sobie swoje cele. Koncentruję się na działaniu wg planu – każdy dzień ma kilka ważnych pktów… i pamiętam to co wcześniej Pani powiedziała – by nie być „jedną dupą na 5 weselach” Proste i jakże prawdziwe ?

 4. Ewa

  „Jeśli będę cały czas w pracy nie będę mogła być częścią rodziny, którą założyłam. Mój tryb życia będzie bardzo niezdrowy. Nie będę miała przestrzeni na spotkania ze znajomymi…”
  Równowaga i umiar wskazany jest we wszystkim. O tym samym myślałam trzy dni temu i podjęłam kroki naprawcze. Myślę, że też było trochę rozproszenia i brak skupienia – chciałam złapać kilka srok za ogon.

 5. Barbara

  Kamilo, świetny wpis.
  Wartości to podstawa. Konsekwencja i spójność życia, którą żyjesz. Trzeba być silną osobowością, żeby stale pamiętać o rodzinie, nie tylko w słowach, ale poprzez takie konkretne wybory i nie dać się wkręcić w pociągające trybiki parcia do sukcesu za wszelką cenę. Łączenie obu dziedzin jest na bardzo trudne. Podziwiam Cię za to, dziękuję za to, co robisz i życzę wielu dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym,
  pozdrowienia:)

 6. Małgorzata

  Pani Kamilo, jakże Panią rozumiem. Skądś znam te rady i pouczenia, co powinnam zrobić ze swoim życiem, kiedy pracować i gdzie mieszkać. Stosunkowo późno wyzwoliłam się z przekonania, że powinnam, że muszę, bo…Jestem w takim momencie życia, że już nic nie muszę, a robię to, co chcę, z kim chcę. Budzi to uśmiech zdziwienia i wyczuwam kpinę w głosie, kiedy odmawiam, ale już mnie to nie obchodzi. Pani Kamilo, jest Pani wspaniałą, mądrą kobietą, a dopiero potem przedsiębiorcą. Dużo życzliwości Pani życzę :-)

  • Author
   Kamila Rowinska

   Ważne, ze podąza Pani swoją scieżką! Powodzenia i dużo siły!

 7. Krisfifty27

  Kamilo, trzeba mieć nie lada kręgosłup by tak trwać przy swoim i dokonywać właściwych wyborów. Aż się ciśnie na usta „kto i kiedy Tobie doradzał” że tak słusznie wybierasz? :) Możesz być i jesteś wzorem – śmiem twierdzić że dla wielu niedościgłym. Sama ,,wprowadzam Cię,, metodą Kaizen, bo na raz – wstyd się przyznać – nie jestem po prostu w stanie. Ale mam nadzieję, że się od Ciebie sporo nauczę… -> tak długo stałam w miejscu, że się się solidnie cofnęłam.

  • Author
   Kamila Rowinska

   Dziekuje Ci za docenienie. Czy mi ktoś doradzał? Raczej nie, juz troche zyje na tym swiecie i dlugo pracuje wiec widze co mi sluzy a co nie. Na studiach coachingowych mocno przerabialam temat wartosci pod katem klientow i teraz mam mala obsesje na tym punkcie:)

   Widziałas juz video z podsumowaniem 2017? Ono sporo uczy .

 8. Marta

  Zgadzam się. Koncentracja na tym co ważne i konsekwencja – to kluczowe kwestie, zarówno w biznesie, jak i życiu osobistym.

 9. Iwona

  Pani Kamilo,
  Swietny wpis!
  Po pierwsze – wartosci
  Po drugie – konsekwencja.
  Jest Pani dla mnie tytanem pracy, dyscypliny i przykladem konsekwencji wlasnie – mowie i robie. To co Pani robi jest spojne z tym co Pani mowi. A to wcale nie jest oczywiste! Jest Pani WIARYGODNA!
  A to co radza, to coz…pewnie kazdy chcialby byc „doradzca Kamili Rowinskiej”:))))
  Komentarz krotki – pierwsze co zrobil Jobs po powrocie do Apple to wyrzucil wszystkie zbedne produkty „smieci” i skupil sie na kilku…skoncentrowal moce na doslownie kilku produktach i osiagnal (znow!) spektakulary sukces! Po nim niewielu to sie udalo…lub tez nikomu…
  Podziwiam Pani konsekwencje i upor w dazeniu do swoich celow w oparciu o swoje wartosci.
  Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2021 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?