Który miesiąc jest najlepszy na osiągnięcie rekordów w sprzedaży? Może właśnie ten? 

Przez 13 lat pracując w sprzedaży i zarządzając zespołem 3500 osób obserwowałam dwie kategorie sprzedawców:

1. Tych, dla których każda pora roku jest nieodpowiednia ponieważ:

 • we wrześniu dzieci idą do szkoły,

 • w październiku rozpoczynają się studia,

 • w listopadzie jest Święto Zmarłych i „wszyscy” jadą „na groby”. Chwilę później jest długi weekend i „wszyscy” jadą do rodziny.

 • w grudniu nikt nie ma pieniędzy i oczywiście czasu, ponieważ trzeba myć okna i robić porządki. Jak jest posprzątane to trzeba lepić uszka.

 • w styczniu wszyscy są spłukani, po imprezie, uczą się do sesji, ewentualnie trwają przygotowania do Studniówki …

 • w lutym są ferie, sesje egzaminacyjne, a poza tym jest zima i szybko robi się ciemno.

 • w marcu już powoli przygotowujemy się do Świąt, a jeśli przypadkiem zrobiło się ciepło to mamy wiosenne przesilenie. Jeśli się nie zrobiło ciepło, to wiosenne przesilenie zastępujemy oczekiwaniem na wiosnę, której towarzyszy nieustanne przygnębienie skutecznie hamujące jakiekolwiek zapędy do pracy!

 • w kwietniu zwykle wypada Wielkanoc, przed którą i po której nie można pracować z powodów typowych takich jak: „wszyscy wyjechali”, „wszyscy teraz sprzątają”.

 • w maju są Komunie Święte i nagle „wszyscy” idą do rodziny. Są też matury, co skutecznie utrudnia wszelkie awanse, na to wszystko nakłada się długi weekend majowy i cały maj już jest idealny do tego aby obniżyć loty.

 • w czerwcu jest pierwszy miesiąc z „r”, czyli nikt nie ma głowy do spotkań i biznesów, ponieważ w tym miesiącu to się bierze ślub lub też w ślubach uczestniczy. Tzn. „wszyscy” uczestniczą. Jeśli się jest zbyt młodym na ślub to prawdopodobnie zaliczamy sesję egzaminacyjną lub poprawiamy oceny przed zakończeniem roku szkolnego. Jeśli nie my poprawiamy, to już z pewnością poprawiają nasze dzieci i to też jest dowód na to, że to nie jest najlepszy miesiąc na pracowanie.

 • w lipcu i w sierpniu są wakacje! A to jednoznacznie dowodzi, że to sezon ogórkowy, ponieważ ” nikogo” nie ma w domu! „Wszyscy” wyjechali, a jeśli nie wyjechali to są na kąpielisku miejskim lub właśnie organizują grilla.

2. Tych, którzy po prostu robią swoje zgodnie z zasadą, że najlepszy czas na awans jest teraz!

To, jaki miesiąc  w roku właśnie wypada ma drugorzędne znaczenie dla Twoich awansów! Ja awansowałam zarówno w styczniu jak i w sierpniu! Czyli wtedy, kiedy reszta mówiła „nie da się”!

„Za ciepło, za zimno, jest po Świętach, przed Świętami…”

Jeśli będziesz pracować, umawiać spotkania, zapraszać na prezentacje, wykonywać telefony, zbierać polecenia, rekomendacje, organizować prezentacje i robić wszystko to, co robić trzeba aby w sprzedaży to długofalowo awansujesz bez względu na porę roku! 

To naturalne, że potrzebna jest pewna elastyczność w różnych okresach i w zależności od pory roku w niektórych firmach/produktach trzeba zmieniać strategię.

Gdybym pracowała dla firmy ubezpieczeniowej przed wakacjami szukałabym klientów, których mogę ubezpieczyć podczas urlopu oraz tych, którym mogę ubezpieczyć mieszkania/domy od kradzieży.

Gdybym współpracowała z firmą kosmetyczną podczas wakacji szczególnie cieszyłabym się z możliwości organizacji prelekcji, warsztatów kosmetycznych w ośrodkach wypoczynkowych, sanatoriach i hotelach – skoro właśnie tam wyjechali teraz ludzie.

Gdybym oferowała suplementy diety byłabym we wszystkich sanatoriach tego lata!

Pomysłów na każdą porę roku jest masa, trzeba tylko dobrze się nad tym zastanowić!

W żadnej branży awanse i rekordy sprzedaży nie są jednorazowym wypadkiem przy pracy.

To, gdzie jesteś dziś w swoim biznesie prawdopodobnie odzwierciedla Twoje działania sprzed 6 lub 18  miesięcy! W innych branżach może to być ostatnie kilka lat. 

Jeśli w trakcie wakacji, ulegniesz wymówce i odpuścisz wszystko, gwarantuje Ci, że wrzesień będzie dla Ciebie przykry. Jeśli jednak utrzymasz aktywność i po urlopie będziesz kontynuować swoje tradycyjne działania, wrzesień będzie dla Ciebie nieprawdopodobnie korzystny.

Inni dopiero będą zastanawiali się w co ręce włożyć i jak na nowo się rozpędzić, podczas gdy Ty i Twój zespół już będziecie rozpędzeni! Będziecie mieli 2 miesiące przewagi! Pomyśl o tym zanim odłożysz terminarz na półkę i zdecydujesz się zminimalizować ilość spotkań i prezentacji.

Jeśli zarządzasz zespołem sprzedażowym, to wiedz jedną ważna rzecz;

Zawsze w Twojej organizacji znajdą się współpracownicy, którzy każdego miesiąca znajdą powód, dla którego „teraz nie jest dobry czas”. 

Masz dwa wybory:

1. kupić tą wymówkę i powtarzać tak jak Oni = skończysz również tak jak Oni!

2. jak zdarta płyta powtarzać swoją teorię i pracować z tymi, dla których wyniki nie są jednorazowym aktem. Wtedy wszyscy  pójdziecie do góry!

Są w tym biznesie tacy, którzy niezależnie od tego jaki będzie miesiąc będą szli przed siebie, są też tacy, którym żaden miesiąc w awansie nie pomoże.

Bądź w grupie tych pierwszych i pracuj z tymi pierwszymi!

Powodzenia!

Kamila Rowińska

Kamila Rowińska

Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt. "Kobieta Niezależna". Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem sprzedażowym 3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innych w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej.
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych. Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze.
14 komentarzy
 1. […] Kamila Rowińska umieściła na swoim blogu (rowinskabusinesscoaching.com/blog) interesujący artykuł zatytułowany „Kiedy jest najlepszy czas na awans”. Zwraca w nim uwagę na bardzo ważną rzecz – to od nas i od naszej pracy zależy, kiedy awansujemy, a przerzucanie winy za nasze niepowodzenia na np. porę roku jest zwykłym szukaniem wymówek. Oto fragment artykułu (całość dostępna jest pod adresem https://rowinskabusinesscoaching.com/blog/czas-na-awans/: […]

 2. Taaa, zapytajcie szefa, kiedy jest najlepszy czas na awans…albo może lepiej nie, bo szybko się przekonacie kiedy jest najlepszy czas na wylot…wtedy kiedy zaczynacie zadawać niewygodne pytania. ;)

  • Author
   Kamila Rowińska

   Chyba czas zmienić szefa, jeśli Twoich oczywistych osiągnieć nie chce docenić.

 3. Sheds Design

  […] ma do tego jeszcze trochę niezagospodarowanego czasu, który może wykorzystać, to na pewno sprzedaj będzie dla niego wybawieniem i wielką pomocą oraz ściągawką. Można rzec, że tacy szefowie […]

 4. Aneta

  A ja biorę i zapisuję sobie genialne zdanie: „nieudacznicy zawsze znajdą dobrą filozofię dla braku swoich działań”. Spotykam wiele osób, które dużo mówią i żyją nadzieją na to, że kiedyś coś zrobią… i to trwa latami, a ich stagnacja staje się coraz gęstszym, ciepłym bagienkiem. Ruch to podstawa, ale ruch, a nie mówienie o nim czy szukanie wymówek. Dzięki za arta, lubię teksty, które inspirują.

 5. Author
  Kamila

  Kochani, jest dokładnie tak jak piszecie. Jak ja jestem dumna, ze mam takich proaktywnych Czytelników!:)

 6. Zosia

  A ja od zawsze powtarzam: CHĘĆ DAJE SPOSÓB,NIECHĘĆ USPRAWIEDLIWIENIE :)

 7. Joanna

  A przed nami wakacje:
  W czerwcu… w lipcu… w sierpniu :)
  Fantastyczne podsumowanie. Bardzo mi się spodobało!
  Nie szukajmy wymówek. Mało kto wyjeżdża na wakacje na 2 miesiące.
  Powodzenia i sukcesów dla wszystkich!

  Joanna

 8. Magdalena

  Świetny artykuł, który pokazuje czarno na białym jak dobrze potrafimy usprawiedliwić swoje działania a raczej ich brak.

  Każdy z nas podejmuje decyzje – decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. To co dziś masz i to czego jeszcze nie masz to zawsze Twoja zasługa. Najlepszy czas na działanie jest właśnie TERAZ!

  Nie czekaj walcz o swoje marzenia!

  Życzę wszystkim powodzenia!

  Magda

 9. Grażyna

  Kamilo,artykuł to strzał w dziesiątkę,uśmiałam się czytając go bo tak właśnie jest ,ludzie zawsze znajdują wymówki żeby czegoś nie zrobić,czują się wówczas usprawiedliwieni.Ja awansowałam w lipcu,grudniu i w październiku.Teraz skończyłam 2 kierunki równocześnie ,stworzyłam coś co pozwoli mi na dalszy rozwój a wszystko po to żeby osiągnąć swój cel.Moje wielkie 5 min.jeszcze przede mną.Pozdrawiam

 10. Ewa

  Kamila, no cóż opisałaś „samo życie”. Dziękuję za to. Ten tekst – mam nadzieję – przeczytają właśnie ci malkontenci, niedowiarki… i zrozumieją go:). Bogu dzięki jeszcze osoby, które pracują, rozwijają się, zależy im na awansie, rozwoju. jeszcze raz dzięlkuję.
  Pozdrawiam bardzo ciepło wszystkich „pracusiów” Ewa

 11. Stanisław

  Dziękuję za życzenia. Myślę że przyłączę się do tej grupy, aby mieć te dwa miesiące w zapasie. Od jakiegoś czasu, „zbieracza” informacji. kursów, szkoleń zamieniłem to na działanie i staram się wprowadzać te wszystkie info w życie. Czas wakacji będzie tym okresem, w którym powinienem zacząć rozwijać skrzydła.
  Również życzę wspaniałych wakacji.
  Pozdrawiam

  • Author
   Kamila Rowińska

   Stanisław trzymam kciuki!

   ps. jesli chodzi o zdjecie, to tak jak juz kiedys Ci napisałam, jesli na tym blogu uzyjesz adresu email (tego, którego użyłeś) , który kiedyś Twoja żona przypisała na stronie http://en.gravatar.com do swojego zdjecia to bedziesz się w ten sposób wyświetlał.

   Dodając komentarze wpisuj po prostu inny adres email, niż ten z którego korzystała Renata :)

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?