Niedawno zostałam zapytana o to, jak współpracować z mężczyznami. Jak zrobić, aby mężczyźni traktowali kobiety również poważnie.

Opowiedziałam wam jak to wygląda z mojej perspektywy tutaj>>

Dziś mam spotkanie z Marcinem, który jest moim klientem od sześciu lat, ale również zajmuje stanowisko prezesa 11 spółek. Jak widzicie Marcin jest mężczyzną, który bardzo dobrze funkcjonuje biznesowo, a ja jestem kobietą. 

Kamila Rowińska: Marcin, co spowodowało, że pracujesz z kobietą, która jest coachem?

Marcin Kokoszka: Przede wszystkim to było tak, że to, czy jesteś kobietą, nie ma dla mnie znaczenia. Współpracujemy dlatego, ponieważ jesteś świetnym ekspertem, fachowcem. Na pierwszych spotkaniach na które przyszedłem podeszłaś do moich problemów profesjonalnie i pomogłaś mi je rozwiązać. Ponieważ widziałem efekty i wyniki naszej współpracy, współpracujemy do teraz. 

Kamila Rowińska: Ok. Różnica tylko taka, że otwierasz mi drzwi, prawda? Natomiast kobietom bardzo często wydaje się, że nie mogą pełnić ani roli mentora, ani coacha, ani żadnej innej poza byciem asystentką mężczyzny i mają z tym duże opory. Czy to jest tak, że mężczyźni aż tak bardzo zwracają uwagę na płeć?

Marcin Kokoszka: Myślę, że dużo częściej wychodzi to od kobiet. One tak uważają, wchodzą w taką rolę. Mężczyzna automatycznie się na to zgadza. Uważa: „ skoro Ty sama się w ten sposób traktujesz, to sama mówisz, jak mam Cię traktować.” Spotykam wiele kobiet, które mają do siebie szacunek i zajmują poważne stanowiska. 

Kamila Rowińska: Zaznaczmy, że mówimy tutaj o Paulinie Henne, czyli dziewczynie, która zajmuje stanowisko prezesa. 

Marcin Kokoszka: Tak, spółki AFILL ME, sieci afiliacyjnej. 

Kamila Rowińska: Czyli działalności, która jest bardzo techniczna. Nie znajduje się w niej nic ze strefy beauty, a mimo tego powierzyłeś ją kobiecie. 

Marcin Kokoszka: Tak, krok po kroku, nie od początku. Paulina cały czas udowadniała, że jest naprawdę dobra. Nie widziałem sytuacji żeby ktoś powiedział „ a ona jest dziewczyną i dlatego nie powinna dostać tej funkcji”, bo wszyscy z firmy wiedzą, że ona na to zasługuje, ponieważ jest w tym dobra. 

Kamila Rowińska: Zatrudniasz ok. 150 osób. Pewnie masz w zespole kobiety, które nie doszły do tego miejsca, w którym jest Paulina albo nigdzie wyżej. Jak kobieta może sobie to zepsuć? 

Marcin Kokoszka: Myślę, że pierwszą rzeczą jest sposób, w jaki ona sama siebie traktuje. Drugą jest to, że wchodzą w nieodpowiednie role. Z  moimi pracownikami jest tak, że jeśli ktoś wchodzi w rolę osoby, która próbuje w  sposób uwodzicielski, nieadekwatny do danej sytuacji się zachowywać, jeśli  przychodzi na spotkanie, konferencję biznesową i  ubiera się nieadekwatnie, to niestety, nikt nie będzie poważnie traktował tego, co ma do przekazania. Po prostu tak to działa. Czy tego chcemy, czy nie chcemy. Inna sytuacja to wchodzenie w zbyt opiekuńcze relacje, taka rola mamy, pojawia się kobieta i na pierwszym spotkaniu mówi: „ Marcinku, a czy Ty to w ten sposób zrobiłeś, Marcinku, czy ja mogę to tak zrobić.” Trochę to nie jest odpowiednie. Myślę, że jednak między mężczyznami nie ma czegoś takiego i jest ta różnica.

Kamila Rowińska: Czyli to jest tak, że kobieta sama najpierw stawia się w roli asystentki i później nagle, nie wiadomo, kiedy  mówi się do niej, że ma zrobić  notatki z narady albo,  że kawa by się przydała?

Marcin Kokoszka: Tak można to podsumować.

Kamila Rowińska: Czy jest coś jeszcze, o czym kobiety powinny się  dowiedzieć, aby lepiej funkcjonować w biznesie z Twojego punktu widzenia?

Marcin Kokoszka: Myślę, że jeżeli uważają, że jest trudniej to na początku powinny się podwójnie przygotować, po prostu. Czasami mówię: „nie patrzmy na to jak powinno być, tylko jak jest.” Niech wypowiada się tylko na te tematy, na które rzeczywiście ma swoją fachową wiedzę. A jeżeli czegoś nie wie, niech po prostu powie, że tego nie wie. Niech nie próbuje, niech nie kombinuje naokoło, tylko podejdzie fachowo do  tematu. Niech się przygotuje i w sposób odpowiedni przyjdzie na  spotkanie i przedstawi wszystkie fakty i takim językiem, bym powiedział, że niektórzy mówią bardziej technicznym, czy językiem faktów i niech na tym się skupi na początku, a z czasem wszyscy będą ją traktować, jak równego członka zespołu.


O Autorce:
Jestem trenerem, coachem i autorką książek o tematyce coachingowej i biznesowej, m.in. bestsellera pt; „Kobieta Niezależna”. Prywatnie jestem żoną i mamą dwójki dzieci.
Ukończyłam kierunek Zarządzania Przedsiębiorstwem na Politechnice Śląskiej, kolejno udałam się do Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, które przy Wyższej Szkole Psychologii Społecznej utworzyło kierunek – Coaching.
Przez 13 lat ze spektakularnymi sukcesami budowałam swój biznes zarządzając zespołem  sprzedażowym  3500 osób. W 2010 r. zdecydowałam się założyć Rowińska Business Coaching i skoncentrować na wspieraniu innym w zwiększaniu ich efektywności osobistej i biznesowej. 
Od tego czasu przeprowadziłam setki szkoleń i sesji coachingowych.  Tysiącom osób pomogłam uwolnić swój potencjał, odnaleźć motywację, zwiększyć pewność siebie, samodyscyplinę i wykształcić umiejętności przywódcze. 
0 komentarzy

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2019 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?