marka_osobista

Słyszeliście kiedyś o sobie – że „jesteście solidną firmą”, że można na Was „polegać jak na Zawiszy” albo że „z Wami zawsze wszystko w ciemno”?

Jeśli tak, to gratuluję! Z dużym prawdopodobieństwem macie silną markę osobistą. Jeśli natomiast nie słyszeliście tego typu określeń albo nie tak często jakbyście chcieli, to dziś macie szansę zrobić krok w ich kierunku, robiąc sobie remanent przy kilku przemyśleniach, którymi się z Wami dzielę.

Jesteś tym, co jesz. Jesteś tym, co czytasz. Jesteś sumą garstki osób, z którymi spotykasz się najczęściej. Znacie to? Codzienne nawyki, czynności, relacje i rytuały budują nam życie. W budowaniu i pielęgnacji marki osobistej działa ta sama zasada. Codzienne decyzje, zachowania, sposób komunikacji to są rzeczy, które ją szlifują.

Pojęcie marki osobistej jest z nami zaledwie od 23 lat, ale umówmy się, instytucja marki personalnej była znana już naszym dziadkom.
Można mieć silną markę nie mając konta na Facebooku, ale nie można jej mieć bez zaufania, bez jakości, bez autentyczności i bez spójności. To są moim zdaniem najważniejsze komponenty marki osobistej. To one budują jej filar – reputację.

Facebook czy inne platformy online są świetnym narzędziem do skalowania marki, budowania zasięgu i społeczności. Ale lajki to jeszcze nie silna marka osobista. Ona zaczyna się w domu.

 

Poznaj siebie

Nie ma silnej marki osobistej bez poznania siebie. Bez świadomości swoich ograniczeń, talentów i wartości. Wspaniale, jeśli do tego dojdą cele i misja, a więc to, co nakręca Was do działania i nadaje mu sens. Silne marki osobiste mają taką analizę w małym palcu. Maksymalizują swoje mocne strony i dominujące talenty. Wyostrzają uważność na siebie i na swoje otoczenie, nie przestają się rozwijać i nad sobą pracować.

Silna marka zaczyna się w Tobie. Silna marka to nie jest marka samochodu, jakim jeździsz, długopisu jakim piszesz, to nie tytuł jaki masz przed nazwiskiem ani widok, jaki masz z biura. To są gadżety. Tego, co tak ważne – własna marka – nie oddawajcie na zewnątrz – rzeczom, miejscom, sytuacjom. Budujcie siebie – w sobie!

Dlaczego to takie ważne?

Żyjemy w czasach – a obecna pandemia Covid-19 dobitnie to podkreśliła – w których marki osobiste są najskuteczniejszą tarczą antykryzysową opartą na jasnych zasadach.

Wiele firm przetrwało tylko dlatego, że stoi za nimi silna marka osobista.
Wiele firm przetrwało tylko dlatego, że wsparła ich silna marka osobista.
Wiele firm przetrwało tylko dlatego, że wzmocniło zaangażowanie i komunikację opartą na silnej marce osobistej.

Silne marki osobiste są dziś blue chipami. Ich wartość będzie szybowała w górę. Chcesz w coś zainwestować? Zainwestuj w blue chipa albo w to, żeby do nich dołączyć!

Projekt na całe życie

Marka osobista jest jak PESEL – przypisana do Twojego imienia i nazwiska. Nie da się jej zmienić. To jest projekt, którym zarządzasz do końca życia. Dziwi mnie jak wiele osób pracując dla kogoś na etacie czy na kontrakcie – przesiada się z własnej marki i przyjmuje chrzest, po którym magia logo odbiera im wartości, racjonalne myślenie i instynkt samozachowawczy. Przenosi ich w złudną krainę nieśmiertelności zawodowej, która jakże często okazuje się przystankiem, z którego wraca się jak po upadku z wielkiego konia….

Wiesz po czym poznaje się silne marki osobiste?

Po tym, że zmieniając pracę, przechodząc na swoje czy idąc do innego biznesu – po pierwsze mają się do kogo odezwać zawodowo, po drugie ciągną za sobą innych ludzi, po trzecie ludzie sami się do nich odzywają kiedy widzą, że teraz będą robić coś innego.

To jest efekt spełnionej obietnicy, a silna marka jest spełnioną obietnicą.

Prawie!

I na koniec. Pamiętajcie, że prawie robi wielką różnicę. Znacie to uczucie, kiedy testujecie pizzę z nowego miejsca – i po pierwszym kawałku stwierdzacie – „prawie jak nasza ulubiona margherita, ale trochę jej jednak brakuje”. Tak samo działa to w przypadku ludzi. Idziecie na warsztat z asertywności, a tam zamiast Kamili Rowińskiej jest inny trener, którego nie znacie. Po prelekcji stwierdzacie – „trafił do mnie prawie tak jak Kamila, ale jednak do Kamili to mu trochę brakuje”. Silna marka osobista występują po słowie „prawie jak”… Życzę Wam, żebyście tak budowali swoje marki personalne, żeby one występowały zawsze po słowie – prawie.

 

Joanna Stopyra

Joanna Stopyra-Fiedorowicz, konsultantka PR, od 10 lat pracuje z przedsiębiorcami, których wspiera w działaniach z zakresu Public Relations. Swoje życie zawodowe ułożyła tak, że dominują w nim kobiety.

Jako jedna z pierwszych i nielicznych w Polsce wyspecjalizowała się w Personal PR kobiet i komunikacji do kobiet.

Założyła Women Power Media – pierwszy w Polsce portal poświęcony womenomics – wpływowi kobiet na biznes, gospodarkę i społeczeństwo.

Jeśli spodobał Ci się artykuł Joanny to koniecznie zobacz jej wystąpienie wygłoszone podczas rozdania nagród w konkursie Po sukces z Rowińską pt: PR w czasach selfie. Podczas 45 minut Joanna:

 • Obali kilka mitów jak postrzegany jest PR.

 • Przedstawi Ci 5 determinant dobrego PRu.

 • Opowie w jaki sposób PR pracuje na markę osobistą.

 • Wyjaśni co tę markę osobistą tworzy.

 • Przybliży Ci korzyści wynikające z silnej marki osobistej.

 • Zachęci Ci do zrobienia testu, dzięki któremu sprawdzisz swoją gotowość na dobry PR (8 pytań sprawdzających).

 • Na koniec odkryje przed Tobą koło działań PR.


Idź za ciosem i zobacz również Power Poniedziałek, w którym opowiadam o największym błędzie jaki popełniłam budując zespół.

850 komentarzy
 1. Kasia

  Marka osobista to ja. Pracując nad nią staje się ona silniejsza. Silna marka osobista to taka, na której inni chcieliby się wzorować i współpracować z nią.

 2. Agnieszka

  Marka osobista to coś na co pracujemy całe życie we wszystkich obszarach, zarówno prywatnym, jak i zawodowym. Nie zdawałam sobie sprawy, ze właściwie wszystko co robię ma wpływ na moją markę osobistą, łącznie z tym co ubieram wychodząc np. na zakupy :-) Budując markę osobistą należy rozważnie dobierać działania i zachowania, bo to co się buduje z trudem przez długi czas, bardzo łatwo zepsuć.
  Druga lekcja: autentyczność i spójność z wartościami w dużym stopniu determinują sukces marki osobistej.

 3. Marta

  Dla mnie marka to ja, moje wartości i cele, które są autentyczne a wszystko razem jest spójne. Nie zbuduje marki ten, który nie zna siebie i nie wie czego chce.

 4. Agnieszka Ziołowicz

  Moje wnioski: Markę osobistą cechuje spójność i autentyczność na przestrzeni kolejnych lat życia. Nieważne co robisz, jeżeli posiadasz pewne cechy osobowości, które w pozytywny sposób Cię określają, to ta kreacja powinna Ci towarzyszyć w każdym działaniu. Te cechy powinny kreować Twój wizerunek. Podpisuję się obiema rękami pod stwierdzeniem, że nie ma mocnej marki osobistej bez solidnej osobistej analizy i maksymalizacji swoich mocnych stron

 5. Marta

  Bardzo ciekawy artykuł. Moje wnioski: żeby zbudować mocną markę osobistą t trzeba być sobą, osobą oryginalną, autentyczną z pasją i celem. Systematyczność w działaniach i cierpliwość są nieodłącznym elementem ten budowy. Trzeba uwierzyć we własne możliwości i konsekwentnie dążyć do celu.
  Bardzo cenna wiedza, dziękuję. Już wiem co robić! Biorę się do pracy.

 6. Anna

  Marka osobistą to ja. Posiada ją każdy bez względu czy na nią specjalnie pracuje czy też nie. Po przeczytaniu artykułu wiem, że zbudowanie silnej marki osobistej to najlepsza rzecz, którą mogę dla siebie zrobić.

 7. Małgorzata

  Marka osobista to coś niepowtarzalnego, to My sami, nasze zalety, dobre wychowanie, sposób bycia,
  dobra reputacja. Myślę, że osobista marka powinna być silna,stabilna, aby nic i nikt nie mógł w nią ingerować, manipulować nią. Mocna marka osobista to taka, za którą będą chcieli podążać inni, na której będą mogli zawsze polegać! Marka osobista to nasz tylko pozytywny wizerunek, ukształtowany całe życie, ponieważ Marka zaczyna się w naszym domu, od naszych codziennych nawyków, czynności.
  Spośród wielu Marek Osobistych wybieram Panią Kamilę Rowińską i Panią Ewę Chodakowską, ponieważ obie są autentyczne, szczere, niezwykle mądre, silne, wytrwałe, odważne, dla mnie bez skazy. Mają bardzo pozytywny wpływ, zarówno na kobiety, jak i na mężczyzn. Zmieniają nasze życie na lepsze! Dają ogromną nadzieję, że „chcieć to móc”!
  Czego chcę być obietnicą? Myślę, że chcę być obietnicą Dobrej Marki Osobistej!
  Dziękuję.

 8. Kinga

  Moje wnioski: Marka osobista zaczyna się od poznania siebie, swoich talentów,mocnych stron ,słabych stron. Markę osobista ma każdy. Marka osobista to zaufanie do nas którym obca osoba nas obdarza. Marka osobista to nasze imię i nazwisko,nasze wartości,to co dajemy innym ludziom,nasze wartości,kompetencje ,spójność naszego życia z prezentacją na zewnątrz!
  Dla mnie wzorem Silnej Marki osobistej jest Pani Kamila Rowińska i Pani Ewa Chodakowska.
  Różnią się Panie temperamentem, inna działalność pracy, ale obie autentyczne,prawdziwe, dają wartość ,która zmienia ludzi ,ma pozytywny wpływ na kobiety ,chce się z nimi działać bo widzi się sens i wartość wysiłku w zmianach w życiu na lepsze!!!

 9. Ksenia Skrobek

  Marka osobista – niedawno nie rozumiałam co to znaczy oraz nie sądziłam że już ją mam. Obecna wiedza między innymi dzięki temu artykułowi daje mi ogromne narzędzia do zmiany mojego myślenia i postępowania. Chcę aby moja marka była prowadzona świadomie i zaczynam właśnie teraz!

 10. IZABELA

  Dwa wnioski:
  – twórz markę osobistą w zgodzie ze sobą
  – miej jasne, klarowne zasady

 11. Paulina

  Po przeczytaniu artykułu dowiedziałam się, że motywacja jest bardzo ważna, tak samo jak poznanie samego siebie. Najpierw muszę się dowiedzieć jaka ja dokładnie jestem, a potem dopiero budować siebie w internecie, aby to wszystko co publikuję było zgodne ze mną.

 12. Wiktoria

  Po przeczytaniu artykułu wyciągnęłam kilka kluczowych wniosków. Zbudować dobrą markę osobistą możemy wówczas, kiedy jesteśmy dobrym człowiekiem. Ważne jest poznanie samego siebie, bo wtedy, gdy nie będziemy starali się być kimś, kim nie jesteśmy, nasza marka osobista będzie autentyczna i spójna. Jednak nie wystarczy tylko to, ponieważ przez życie zarówno osobiste, jak i zawodowe idziemy wraz z innymi osobami i utrzymywanie z nimi dobrych relacji jest niezwykle ważne, a rzeczą, która będzie stawała nam na drodze do zbudowania dobrej marki osobistej jest palenie za sobą mostów.
  Reasumując, aby nasza marka osobista mogła się rozwijać należy być dobrym dla siebie i dla innych, a luksusowe auto, drogie pióro czy markowe ciuchy są tylko dodatkiem, które nie zbudują naszej reputacji, gdy nie będziemy po prostu człowiekiem.

 13. Elżbieta Jarszak

  Marka osobista jest bardzo ważna w naszym życiu, w osiąganiu ważnych dla nas celów. Wymaga poznania siebie, swoich talentów, ograniczeń i wartości. A systematyczna praca nad sobą i wzmacnianie naszych dobrych stron pozwoli nam osiągnąć sukces.

 14. Agata W

  Dzięki, bardziej zrozumiałam czym jest marka osobistą, że już ja mam, że tworzę ja przez cały czas, codziennie, regularnje. Uświadomiłam sobie, że tylko praca nad sobą, poznanie siebie pozwolą mi na jakość tek marki.

 15. Dla mnie ważny artykuł, w odniesieniu do mojego „dlaczego”, po co robię to, co robię – poświęcam temu większą część mojego życia i jestem z niego szczęśliwa :)
  Marką, która jest dla mnie wyróżniająca jest: Rossmann: stałe standardy, dbałość o klienta, przyjazny sposób komunikacji, drogeria wartościowa dla mnie, ze względu na to, że jestem mamą i zawsze znajdę tam coś dla siebie i moich dzieci, fajne promocje ;)

 16. Monika

  Witam,
  Czytając artykuł ciągle w głowie miałam, że to Tylko ja tworzę markę osobistą a najlepiej ją będę kreować jak poznam siebie. Tylko będąc spójnym będę mogła coś stworzyć mocnego.

 17. Kamila Drozdowska

  Po przeczytaniu artykułu nasunęły mi się dwa wyraźne wnioski;
  -Dopóki nie poznasz siebie, nie stworzysz silnej marki osobistej
  -Silna marka osobista gwarantuje, że nawet w trudnej sytuacji utrzymasz się na rynku

 18. Anita Koczorowska

  Witam. Wniosek jest taki, że muszę się sobie lepiej przyjrzeć. Aby budować swoją markę muszę pracować z samą sobą.

 19. Monika

  Moje lekcje: Każdy ma już markę osobistą. Utwierdzić go w tym przekonaniu mogą epitety, które o sobie słyszał np. „Jesteś solidną firmą”, czy „można na tobie polegać jak na Zawiszy”. Rozproszenie informacji kanału social media sprawia, że wizerunek marki jest niewyraźny. Marka osobista to obietnica. Warto się zastanowić czego obietnicą chcemy by była nasza marka. Codzienne decyzje, zachowania, sposób komunikacji szlifują markę osobistą. Nie można jej mieć bez zaufania, jakości i autentyczności.

 20. Marta

  Wniosek: nie ma marki osobistej bez poznania siebie, swoich mocnych i słabych stron. Jak rozwiniemy swoją moc to słabości znikną.

 21. Jola

  Wniosek jaki mi sie nasuwa to im lepiej poznamy siebie tym bardziej nasza marka osobista jest spojna i wiarygodna. Jednak zanim przejdziemy proces poznania siebie warto od samego poczatku chocby intuicyjnie pokazac sie swiatu, planecie Ziemia zgodnie z tym jak sie czujemy.Jak juz poznamy siebie, okreslimy siebie wartosc budowac swiat wokol tych wartosci i byc sobie wiernym.

 22. Anna

  Dla mnie istotną wskazówką jest to, że silnej marki nie da się zbudować bez poznania siebie, bez świadomości swoich mocnych i słabych stron, bez uświadomienia sobie swojego kodeksu wartości i sprecyzowania w jakim kierunku się zmierza.

 23. Justyna

  Wszystko zaczyna się od nas i w nas. Przekazujemy ludziom tylko to w co wierzymy i według jakich przekonań żyjemy. Mój wniosek: sprawdź kto tak naprawdę patrzy przez twoje oczy. Spotkaj się ze samym sobą i żyj w zgodzie ze sobą.

 24. Dorota

  Tekst krótki i rzeczowy :) Utwierdza mnie w przekonaniu, że świadomość samej siebie, nad którą cały czas pracuje to jedyna droga do zbudowania prawdziwej i niepodważalnej marki osobistej. Rozwój każdej z nas powinien być na pierwszym miejscu. Rozwijając siebie, jesteśmy wstanie zaoferować więcej światu :)

 25. Izabela

  Moje lekcje: 1. Nie ma silnej marki, bez poznania siebie, swoich wartości, celów i misji. Marka zaczyna się w domu, od Twoich codziennych rytuałów/nawyków.
  2. Marka osobista jest jak PESEL – przypisana do Twojego imienia i nazwiska. Nie da się jej zmienić. To jest projekt, którym zarządzasz do końca życia.
  Bardzo trafiły do mnie te słowa – dziękuje :-)

 26. Anna Pawlewicz

  Chcę aby moja marka osobista była postrzegana jak ten „mercedes” we wstępie. Będę do tego dążyła i pracowała nad sobą, swoimi mocnymi i słabymi stronami.

 27. AniaP

  Staram się każdego dnia pracować nad swoją osobistą marką, to jak nas ludzie odbierają i postrzegają często może być inne niż nam się wydaje. Dlatego tak ważne jest poznawanie siebie swoich słabości i mocnych stron i nieustanne dążenie do bycia zadowolonym z siebie, nie raniąc dookoła innych.

 28. Natalka

  Marka osobista – każdy ją ma, budowana na całe życie, jest całokształtem naszych decyzji, zachowań, słów.

 29. Patrycja

  Marka osobista to dla mnie dążenie do autentycznego ja, do poznawania swoich potrzeb i jednocześnie ograniczen. To bycie i życie w zgodzie ze swoimi wartościami.

 30. Kaja

  Przede wszystkim najważniejsze jest poznanie siebie. Wyodrębnienie naszych mocnych stron, bycie w nich autentycznym, opieranie swojej marki na tych pozytywnych cechach, bycie inspiracją dla innych. Silna marka to taka, za którą będą chcieli podążać inni, z której będą mogli czerpać korzyści, na której będą mogli się oprzeć.

 31. Renata

  Po przeczytaniu artykułu mam jednak pewną wątpliwość a mianowicie czy mocna marka osobista i wysokiej jakości obietnice które za ta marką stoją, zawsze jest dobrze odbierana? Z moich obserwacji wynika, że ludzie w większości boją się wysokiej jakości bo stawia to ich samych znacznie niżej i często zwracają się gdzieś indziej. Gdzie wobec tego leży ta subtelna granica, pomiędzy mocną marką osobistą a dotarciem do tłumów??? Tego mi a w artykule zabrakło.

 32. Iwona

  Dzień dobry, niby każdy ją ma ale tak trudno ją w sobie zdefiniować.

 33. Elżbieta

  Marka osobista zaczyna się w domu. Żeby zbudować silną markę osobistą trzeba zacząć poznawać siebie, mieć świadomość swoich wartości i talentów, dążyć do wybranego celu.

 34. Wioleta Węsierska

  marka osobista to my

 35. Paweł

  Moim zdaniem marka osobista to tak naprawdę nasze życie, co robimy, jak się zachowujemy,z kim przebywamy. To po prostu my. Tylko nasza postawa spowoduję czy Ktoś będzie chciał przebywać w naszym towarzystwie. Kto nas „kupi” zależy tylko od nas samych.

 36. Anna Konopacka

  Dzień dobry! Dziękuję za ten ciekawy artykuł! Marka osobista to coś nad czym pracuje się całę życie, czego nie można mieć „na zawsze”! Dawniej matki dbały o dobrą reputację córek, bo tylko dobra reputacja zapewniała korzystne zamążpójście. Czasy i obyczaje się zmieniły, niemniej dobra reputacja jest nadal ważna! Artykuł zachęca do budowania swojego pozytywnego wizerunku jako marki osobistej.

 37. MagdaC

  Moje wnioski: żeby zacząć w ogóle myśleć o własnej marce osobistej, potrzebowałam zakończyć pewien etap i zacząć wszystko od nowa – w zgodzie ze sobą i ze swoimi wartościami, poznając siebie i nieustająco się rozwijać, znaleźć swoją misję i cele. „Zbudować siebie – w sobie” jak to ładnie ujęła autorka tekstu. Pora na kolejny krok budowanie marki, której filar składa się z jakości, zaufania, spójności i autentyczności.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?