5 ważnych wskazówek przy rozpoczęciu lub szybkim rozwoju Twojego biznesu

 

Rozpoczynając biznes lub będąc w jego szybkiej fazie rozwoju jest sporo elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę jako przedsiębiorcy. Niektóre z nich, oczywiście będą mocno uzależnione od danej branży i są dość subiektywne.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które z mojej perspektywy są jednymi z ważniejszych i jednocześnie uniwersalnych kwestii, o których w żadnym wypadku nie powinno się zapominać.

 

Mierz siły na zamiary i jednocześnie… nie zapominaj o planowaniu rozwoju i sukcesu!

Prawie każdy przedsiębiorca w jakiś sposób planuje swoje działania. Czasem jest to uporządkowany arkusz oparty o doświadczenia z pogranicza zarządzania i kontrolingu, a czasem jest to po prostu szereg wpisów w osobistym notatniku. W obu przypadkach ma to swoją określoną nieocenioną wartość, bo jest w stanie pokazać na ile przedsięwzięcie, które planujemy będzie miało ekonomiczny sens. Nawet w przypadku prostej usługi, skupienie się na strukturze kosztów i strumieniach przychodów, a następnie ich oszacowanie w wariancie oczekiwanym, pesymistycznym oraz optymistycznym ma ogromne znaczenie.

Pesymizm w planowaniu przez Ciebie Twojego przedsięwzięcia lub wyznaczaniu sobie kolejnych wyzwań rozwojowych powinien mieć charakter konstruktywnego przemyślenia najbardziej ryzykownych opcji oraz kierunków, które mogą dotknąć prowadzonej przez Ciebie działalności. Jeśli znasz niebezpieczeństwa łatwiej sobie z nimi poradzisz, kiedy się pojawią. Koniecznie weź je pod uwagę budując strategię swojego biznesu. Przykładem takiego działania może być zaplanowanie większej, niż oczekiwanej, liczby kanałów sprzedaży dywersyfikujących Twoje przychody.

Z kolei optymistyczne podejście do planowania działań Twojego przedsiębiorstwa pozwoli Ci na uniknięcie „klęski urodzaju”, blokującej na jakiś czas możliwości rozwoju lub rzutującej na jakość świadczonych przez Ciebie usług czy procesu sprzedaży Twojego produktu. Przygotowując scenariusz sukcesu, zastanów się też jakie działania już na tym etapie możesz podjąć czy zaprojektować w sposób, który w przyszłości ułatwi skalowanie Twojego biznesu.

Przykładem, który dobrze obrazuje to zagadnienie jest decyzja o wyborze jednoosobowej działalności gospodarczej (jdg) lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Samo otwarcie sp. z o.o. kosztuje (około 1500-4000 zł korzystając z pomocy specjalisty) w przeciwieństwie do otwarcia jdg, a koszt obsługi księgowej jest zazwyczaj dwukrotnie wyższy niż przy jdg. Jednakże mając określony plan rozwoju może się okazać, że już od samego początku to sp. z o.o. będzie bardziej odpowiednia, ponieważ, na przykład, nie ma wysokiej składki zdrowotnej oraz innych obowiązków ubezpieczeń społecznych, realna stopa opodatkowania wynosi od 8,5% do10%, a nie 12%, 32% czy 19%, czy też możliwość skalowania będzie od samego początku ułatwiona przy zachowaniu rozdzielenia i bezpieczeństwa Twoich prywatnych finansów. To tylko oczywiście przykłady, równie dobrze jeszcze inna forma prowadzenia działalności może być dla Ciebie bardziej odpowiednia, np. fundacja czy spółka akcyjna.

Podsumowując – najważniejsza jest gotowość na pesymistyczny scenariusz rozwoju, ale nie zapominaj o możliwości ogromnego sukcesu!

 

Mierz swoje postępy. Budżet i raportowanie.

Co to znaczy rozwój? Jeśli chcesz wiedzieć czy się rozwijasz musisz wiedzieć na jakim etapie jesteś i gdzie był punkt startu. Czasem nieświadomie się oszukujemy  myśląc, że się rozwijamy, a tak naprawdę, rozważając na przykład nabyte przez nas kompetencje w relacji do tego jak są one nam przydatne, możemy doznać sporego zawodu.

Z drugiej zaś strony warto zastanowić się na ile rzetelnie mierzysz swoje postępy.

Czy trzymasz się pierwotnych założeń? Czy kontrolujesz budżet swojego biznesu, czy może raczej jak tylko jest jakaś nadwyżka to pozwalasz sobie zboczyć z wyznaczonego kierunku i „zainwestować”, często nie w to co było zakładane od początku?

Jeśli przygotowujesz raport ze swojej działalności i robisz okresowe podsumowania, to czy rozmawiasz o tym z swoją księgowością? Wiele danych możesz stamtąd pozyskać, oszczędzając swój czas. Nie zawsze po drugiej stronie znajdziesz partnera do rozmowy w tym zakresie, ale warto to sprawdzić.

 

Dbaj o swoją wartość intelektualną.

Pojęcie własności intelektualnej jest szerokim zagadnieniem i uzależnionym bezpośrednio od rodzaju Twojej działalności i obejmuje takie pojęcia jak prawa autorskie, własność przemysłowa oraz know-how.

Co do zasady każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci może być objęty ochroną z tytułu praw autorskich, a działalność taka, w zależności od formy otrzymywanych z jej tytułu przychodów, może odznaczać się dodatkowo możliwością skorzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, a więc obniżenia podstawy opodatkowania (nawet o połowę).

Jeśli posługujesz się określonym logiem i marką, możesz uzyskać prawo ochronne z tytułu praw własności przemysłowej na znak towarowy poprzez rejestrację w polskim lub międzynarodowym urzędzie patentowym , oczywiście jeśli tylko zależy Tobie na ochronie swojej marki.

Rejestracja znaku towarowego to koszty zazwyczaj oscylujące w granicy 1500-4000 zł netto, a ochrona znaku trwa zazwyczaj 10 lat, więc bariera kosztowa jest relatywnie niska. Dodatkowo, Twoje przychody z tytułu dzierżawy  takiego znaku towarowego Twojej spółce jest mogą być nisko opodatkowana, tj. 8,5%, a przychód taki nie byłby dodatkowo objęty składką zdrowotną. Pamiętaj jednak, aby zgłoszenie była poprowadzone przez profesjonalny podmiot rozważający zarazem kwestie prawne, ale też i podatkowe.

To co tworzysz ma wartość, czasem bardziej widoczną (jak omawiane powyżej znaki towarowe), czasem mniej (jak procesy, procedury, sposób w jaki pracujesz ze swoimi klientami), ale dbanie o to jest niezbędne, bo w długim horyzoncie czasu może przynieść ogromne korzyści.

 

Weryfikuj i optymalizuj.

Plan, strategia, kierunki i inne mniejsze lub większe zadania oraz cele, które stawiasz przed sobą, nie mogą być oderwane od rzeczywistości rynkowej. Gospodarka ulega znanym od dawna cyklom koniunkturalnym, ale to nie są jedyne zjawiska, które mają wpływ na Twój biznes.. Żyjemy w okresie wielu przełomów i gwałtownych zmian, na różnych płaszczyznach, dlatego coraz częściej powinniśmy weryfikować nasze założenia. Jeśli coś nie działa albo działa w sposób nie do końca satysfakcjonujący, nie bój się dokonać zwrotu z obranego kierunku. Czasem będzie to drobna zmiana, a czasem duży krok w nową stronę lub mały krok wstecz, aby przygotować się do rozbiegu.

Z pomocą profesjonalistów szukaj regularnie miejsc, w których możesz zoptymalizować swój biznes – na płaszczyźnie operacyjnej, podatkowej, prawnej czy też w zakresie budowy zespołu i kultury organizacyjnej.

Szukaj także miejsc, w których, po weryfikacji, będziesz w stanie w dłuższej perspektywie zabezpieczyć kluczowe wartości konkurencyjności swojego przedsiębiorstwa, np. poprzez spisanie zakresów obowiązków, procesów, procedur czy budowę podręcznika ułatwiającego wdrożenie pracowników na kluczowych stanowiskach.

 

Idź do profesjonalisty i oszczędź czas, by rozwijać swój biznes!

Zastanów się, które obszary, bez szkody dla Twojego biznesu, możesz oddać do obsługi na zewnątrz, aby dać sobie przestrzeń do rozwoju swoich kompetencji.

Zaczynając przedsięwzięcie biznesowe lub będąc u progu szybkiego wzrostu jednym z kluczowych elementów jest skupienie się na tym co robisz najlepiej. Poświęcając swój czas na najbardziej wartościowe i rozwijające elementy biznesu w długim horyzoncie będziesz w stanie osiągnąć wyższe przychody.. Natomiast  w perspektywie krótkoterminowej skorzystanie z oursourcingu niektórych usług pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko czas, ale również ograniczyć koszty.

Outsourcing ma jeszcze dwie, niezwykle ważne na tym etapie rozwoju działalności, cechy. Po pierwsze pozwala na większą elastyczność w kwestiach takich jak zatrudnianie pracowników na danym stanowisku, skalowanie biznesu lub jego ograniczanie w przypadku pesymistycznego wariantu. Drugą cechą jest profesjonalizm. Niektóre usługi, niezwiązane z Twoją branżą, a jednocześnie niezbędne przy prowadzeniu przedsiębiorstwa, są na tyle złożone, że wygodniej i bezpieczniej będzie je przekazać na zewnątrz wyspecjalizowanemu podmiotowi. Do takich usług na pewno zaliczyć można: usługi prawne, księgowo-podatkowe, doradztwo w zakresie HR czy nawet sama rekrutacja pracowników. Z czasem niektóre z tych usług warto oczywiście wciągnąć na pokład swojego przedsiębiorstwa – ze względów strategicznych, rozwoju puli kompetencji własnych czy oszczędności (ale tylko w sytuacji, w której wydajemy miesięcznie dziesiątki tysięcy złotych na tego typu usługi).

Rób to co chcesz faktycznie robić, realizując swoją strategię rozwoju – nie rozmieniaj się na drobne!

 

Każdy biznes mniej lub bardziej się różni od siebie, dlatego zachęcam do czerpania wiedzy z różnych stron i znajdowania swojej własnej ścieżki budowania i rozwoju przedsiębiorstwa. Poszukiwanie niszy rynkowej, swojego interesującego obszaru, unikalności tego co robisz i jak to robisz, odpowiedzenie sobie na pytanie dlaczego to robisz – to wszystko na pewno pozytywnie wpłynie na Twój biznes i tym samym Ciebie. Powodzenia!


O autorze:

Jacek Basiukiewicz

Założyciel i Członek Zarządu JB Solutions, firmy księgowo-doradczej z siedzibą w Gdańsku oraz biurami w Warszawie i Londynie. Odpowiedzialny za planowanie strategiczne oraz współpracę z kluczowymi klientami. Specjalizuje się w doradztwie biznesowym, międzynarodowym planowaniu podatkowym, doradztwie w zakresie zarządzania majątkiem oraz inwestycjach nieruchomościowych i alternatywnych formach inwestowania. Prywatnie pasjonuje się astronomią, nowymi technologiami oraz tenisem ziemnym, motoryzacją i lotnictwem.

Więcej o Autorze: strona internetowa JBS , Facebook JBS , Instagram JBShttps://www.linkedin.com/company/jbsolutionspl/LinkedIn Autora

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

©2024 Rowińska Business Coaching | Regulamin | Regulamin subskrypcji | Wysyłka | Polityka cookies | Zasady prezentowania treści i opinii na stronie | Formularz zgłoszeń Treści niedozwolonych i Treści niezgodnych z warunkami korzystania z usług Serwisu

RBC International Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach (44-100) przy ul. Górnych Wałów 23a/1. zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000637157, NIP 6312664983, REGON 365390870

Dział Obsługi Ulubionego Klienta Punkt kontaktowy e-mail: [email protected] kontakt telefoniczny: +48 790 292 710

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?