Talenty Gallupa

Każdy ma mocne strony! Każdy z nas ma talenty.
Warto skupić się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne skłonności i predyspozycje, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości i działaniu w obszarach, które nie są dla nas naturalne.

Jeśli należysz do grona osób, które uważają, że nie mają żadnego talentu – powinieneś przeczytać ten artykuł.

10 powodów, dla których warto znać swoich 5 dominujących talentów.

Według badań Gallupa:

 • Znajomość i wykorzystanie CliftonStrengths przyczynia się do pozytywnych emocji, osobistego zaangażowania i zwiększonej wydajności – zaczniesz pracować i nauczysz się, jak rozwijać swoje talenty.

 • Ludzie, którzy koncentrują się na swoich siłach, lepiej pokonują słabości – wiesz, na czym warto się skupić, by poprawić swoją wydajność.

 • Osoby znające swoje mocne strony 6x częściej robią to, co robią najlepiej każdego dnia – odkryjesz, co robisz najlepiej.

 • Ludzie ci trzykrotnie częściej zgłaszają, że mają znacznie wyższą jakość życia – możesz podnieść satysfakcję oraz jakość swojego życia.

 • Odkrycie talentów pomoże Ci odnaleźć swój styl działania to, kim jesteś.

 • Ludzie, którzy mają możliwość wykorzystania w pracy swoich mocnych stron, są zaangażowanymi osobami – 6 razy częściej angażują się w swoją pracę.

 • Zespoły oparte na mocnych stronach wiedzą, jak zrealizować to, czego się od nich oczekuje – indywidualnie, ale także jako grupa.

 • Zespoły te komunikują się za pomocą wspólnego języka talentów, tu różnice nie są problemem, a zaletą.

 • Zespoły oparte na mocnych stronach rozumieją i doceniają wyjątkowy wkład każdej osoby.

 • Firmy, które mają zaangażowane osoby, są skuteczniejsze od innych.

 

Czym jest talent?

Domyślam się, że słysząc słowo „talent”, pierwszym skojarzeniem jest konkretna umiejętność: śpiewanie, rysowanie czy popularne talent show. Natomiast TALENT, o którym chcę Ci dziś powiedzieć, to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie (według definicji Instytutu Gallupa). To Twój naturalny POTENCJAŁ, Twoje naturalne PREDYSPOZYCJE.

Celem tego badania jest – poprzez zrozumienie tego, kim jesteś, jak myślisz i jak działasz – budowanie własnego unikalnego podejścia, stylu. Dzięki temu będziesz mógł przejąć odpowiedzialność i konsekwentnie wpływać na wszystkie dziedziny pracy i życia osobistego.

Unikalną zaletą CliftonStrengths („testu Gallupa”) jego ujawnianie TOP 5 najsilniejszych talentów (z 34). Twoje wyniki pokazują, jak najlepiej radzisz sobie z budowaniem relacji, wpływaniem na innych, strategicznym myśleniem i realizacją zadań.

 

„Rozwój to proces rozumienia unikalnych talentów i mocnych stron każdej osoby oraz znajdowania ról, stanowisk i projektów, które pozwalają pracownikom na ich zastosowanie”.

Talenty Gallupa

 

Talenty Gallupa (4)

Lista talentów po polsku

Copyright © 2000, 2018 Gallup, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Gallup®, CliftonStrengths® i każda z 34 nazw motywów CliftonStrengths są znakami towarowymi firmy Gallup, Inc.

 

Wykonywanie (Executing)
Dyscyplina – Discipline
Naprawianie – Restorative
Odpowiedzialność – Responsibility
Organizator – Arranger
Ukierunkowanie – Focus
Osiąganie – Achiever
Pryncypialność – Belief
Rozwaga – Deliberative
Bezstronność – Consistency

 

Wpływanie (Influencing)
Czar – Woo
Dowodzenie – Command
Maksymalista – Maximizer
Komunikatywność – Communication
Poważanie – Significance
Wiara w siebie – Self-Assurance
Aktywator – Activator
Rywalizacja – Competition

 

Budowanie relacji (Relationship Building)
Elastyczność – Adaptability
Empatia – Empathy
Indywidualizacja – Individualization
Współzależność – Connectedness
Integrator – Includer
Bliskość – Relator
Rozwijanie innych – Developer
Optymista – Positivity
Zgodność – Harmony

 

Myślenie strategiczne (Strategic Thinking)
Strateg – Strategic
Uczenie się – Learner
Wizjoner – Futuristic
Zbieranie – Input
Odkrywczość – Ideation
Analityk – Analytical
Intelekt – Intellection
Kontekst – Context

 

Talenty Gallupa

 

 

Krótka historia badania

Don Clifton – człowiek z misją, uważany za ojca psychologii pozytywnej, chciał zmienić świat poprzez wzmocnienie rozwoju każdego człowieka. Sam, jako osoba z talentem Poważanie i własnymi doświadczeniami z II wojny światowej, chciał czegoś więcej.
Zadawał sobie proste pytanie:

„Co by się stało, gdybyśmy przestudiowali to, co jest w ludziach dobre, zamiast skupiać się na tym, co w nich złe?”

Spędził resztę życia na badaniu i wymyślaniu sposobów, jak pomóc ludziom zmaksymalizować ich potencjał. Chciał zrozumieć nie tylko, kim są, ale kim mogą się stać.
W wyniku długoletnich (ponad 50 lat) badań statystycznych Marcus Buckingham i Donald O. Clifton stworzyli teorię 34 talentów. Ich praca doprowadziła do opracowania oceny CliftonStrengths (wcześniej StrengthsFinder 2.0). Badanie jest wykorzystywane przez miliony ludzi na całym świecie do odkrywania swoich naturalnych talentów – tego, co robią najlepiej.

Ich badania pokazują, że najskuteczniejszym sposobem rozwoju i wzmocnienia ludzi i zespołów jest pomoc w odkryciu i wykorzystaniu ich mocnych stron. Jest to najlepsza strategia. Polega ona m. in. na diagnozie i pomaganiu w rozwijaniu ich talentów, a także na docenianiu mocnych stron i budowaniu dzięki temu produktywnych zespołów. Twoim najlepszym miejscem na doskonalenie osobiste nie jest to, gdzie jesteś najsłabszy, ale to, gdzie jesteś najsilniejszy.

Jak wygląda badanie?

 • Badanie jest płatne i wykonuje się je online, tylko na oficjalnej stronie Gallupa.

 • Możesz je samodzielnie kupić i zrobić, odkrywając 5 głównych lub pełną listę talentów, lub skorzystać z pomocy konsultanta i zakupić kod u niego.

 • Badanie dostępne w ponad 20 językach. Najlepiej jest przeprowadzić je w swoim ojczystym języku.

 • Test możesz zrobić w języku polskim – dla osób, które nie znają bardzo dobrze języka angielskiego, ta możliwość jest wyjątkowo przydatna.

 • Wypełnianie badania trwa ok. 30-40 minut.

 • Test składa się z 177 par sformułowań, z których wybierasz te, które jest Tobie bliższe.

 • Masz 20 sekund na odpowiedź na każde pytanie.

 • Po zakończeniu badania otrzymasz gotowe, spersonalizowane raporty, w zależności od wybranego przez siebie wariantu. Masz do nich zawsze dostęp, po zalogowaniu na stronie my.gallup.com.

 

Zanim zaczniesz robić badanie

Zadbaj o swój komfort. Wybierz dobry dzień, kiedy nikt nie będzie Ci przeszkadzał, a Ty będziesz wypoczęty. Daj sobie na cały test ok. 40-45 minut nieprzerwanego przez nic ani nikogo czasu.

Wybieraj te odpowiedzi, które pierwsze przychodzą Ci do głowy. Bądź szerzy wobec siebie, nie analizuj zbyt długo odpowiedzi. Zaznacz odpowiedzi, które są prawdziwe, które wyrażają to, jak w rzeczywistości myślisz i czujesz, a nie to, jakbyś chciał, by było.

Pamiętaj! Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Tak samo nie ma dobrych i złych talentów.

WYKONAJ TEST GALLUPA

 

Czy talenty mogą pomóc w budowaniu marki osobistej?

Bez względu na to, czy jesteś freelancerem, menedżerem, początkującym przedsiębiorcą, konsultantem w marketingu sieciowym czy dopiero zaczynasz swoją karierę, zachęcam Cię do odkrycia swoich naturalnych talentów. Jest duże zastosowane ich w obszarze budowania autentycznej marki osobistej, opartej na tym, co rzeczywiście realnie dajesz innym. Każdy z nas działa po swojemu.

Widzę, że osoby, z którymi pracuję nad talentami, mocniej skupiają się na tym, kim są, jaką wartość dają innym, co je motywuję, napędza, a nie na porównywaniu się z innymi. Twoja marka jest integralną częścią Twojej kariery i życia – i wpływa na Twoją długoterminową strategię i rozwój kariery. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy prowadzisz własny biznes – masz już jakąś reputację.

 

Zacznij od swoich mocnych stron

Twoja wyjątkowa kombinacja talentów wyróżnia Cię, może stanowić dobrą bazę, na której zbudowana jest Twoja marka. To, jak będziesz je komunikować, jak je zastosujesz i wykorzystujesz w swojej roli konsultanta, specjalisty ds. sprzedaży, trenera, zależy od Ciebie. Te unikalne cechy i ich połączenie są Twoim wyróżnikiem i powinny znajdować się na czele Twojej marki.

 

 

Na bazie swoich talentów określ swój cel, misję i wartości.

Dlaczego robisz to, co robisz? Niezależnie od tego, czy pasjonujesz się produktami z branży FMCG, czy pomaganiem ludziom w powrocie do formy i dbaniu o zdrowie zastanów się, jaka jest Twoja wewnętrzna motywacja: zmiana życia innych na lepsze, dodawanie im odwagi do bycia sobą, a może pomoc w odzyskaniu równowagi?

Kiedy Twoja misja, cele i wartości są komunikowane w dobry sposób, Twoi klienci chętniej będą Cię słuchać, przyciągniesz ich do siebie. Bardzo często najsilniejsze relacje budowane są poprzez wspólne wartości i to one mogą łączyć. Zbliżać ludzi do Ciebie, Twojej marki, produktów, które oferujesz.

„Twoja marka to to, co ludzie mówią o tobie po wyjściu z pokoju”. Jeff Bezos

Twoje talenty i to, co dobrego z nich wynika, powinny stanowić element Twojej marki. Zastanów się, w jaki sposób Twoje talenty łączą się z archetypem Twojej marki oraz z branżą, w której jesteś. Twoja osobista marka to coś więcej, niż słowa – to działania. Przestrzegaj swoich zasad, działaj zgodnie z własnym kodeksem i indywidualnym stylem.

Komunikuj się językiem Twoich talentów. Powiedz, że jednym z Twoich dominujących talentów jest Czar i Komunikatywność – najwięcej zyskasz dzięki nim, gdy będziesz miał możliwość pracy face-to-face z potencjalnymi klientami. Zimne kontakty nie będą dla Ciebie problemem, bo łatwo nawiązujesz nowe relacje. Natomiast, mając zdolności analityczne, możesz być świetnym badaczem, który dba o wydajność, fakty, liczby, i taka forma będzie docierać do klientów. Przykładem tu może być pokazanie im oszczędności, jakie przyniesie używanie danego produktu lub usługi. Bardzo często talenty niebieskie (Budowanie relacji) są uznawane za miękkie, niebiznesowe, natomiast ten styl działania jest teraz mocno doceniany, bardziej ludzki. Jest utożsamiany z takimi określeniami, jak dbanie o klientów, dobra i miła jakość obsługi, rozwój i docenianie pracowników.

Twoje talenty mogą być też dobrym elementem budowania indywidualnej historii. Bardzo często (szczególnie w sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowym) działa storytelling – to autentyczne, własne historie przyciągają. Spisuj je, zbieraj, może być to dobra strategia dla tych z Was, którzy boją się sprzedaży, i mają więcej talentów np. z domeny budowania relacji. Nie bój się być autentycznym. Bądź sobą.

 

 

O Autorze:

Katarzyna Bieleniewicz – przedsiębiorca, podcaster, konsultant biznesowy. Certyfikowany trener i konsultant Gallup® Certified Strengths Coach. Specjalizuje się w profesjonalnej diagnozie talentów i mocnych stron z użyciem narzędzia CliftonStrenghts – w Polsce znanego jako „test Gallupa”.
Jej dominujące talenty to:

Individualization | Futuristic | Empathy | Input | Maximizer | Significance | Ideation |Strategic

Pomaga ekspertom, specjalistom, przedsiębiorcom oraz pracownikom odkryć ich własny styl działania oraz to, kim są i jak mogą pracować w oparciu o swoje własne sprawdzone strategie. Prowadzi dwa podcasty: „Tuż przy uchu – dla osób przedsiębiorczych i kreatywnych” oraz w duecie podcast „Talenty Dużych i Małych – talenty Gallupa nastolatków oraz dorosłych”. 

 

 

Jakich jest pięć głównych talentów Kamili?

Zobacz Power Poniedziałek #85

 

 

 

10 komentarzy
 1. Monika

  Monika
  Sadzę, ze mój archetyp to Bohater i w pewnym stopniu mędrzec. Teraz czeka mnie praca nad odkryciem i rozwojem moich talentów.

 2. Kasia

  Pani Kamilo, mamy 3 takie same talenty. Aż mi się miło zrobiło, że mogę porównać się do tak świetnej i profesjonalnej kobiety, jaką jest Pani. Po części mojego autorytetu. Przy okazji talentu rywalizacji :)) Pozdrawiam cieplutko!

 3. Justyna

  przerabiam kurs Jak zbudować stabilny biznes online. Mój archetyp to chyba Opiekun plus troszkę władca. Moje wnioski: praca nad sobą i diagnozowanie siebie jest bardzo ciężka.

 4. Karolina

  Witam serdecznie. Właśnie przerabiam Kurs. Chcę zrobić sobie testy Gallup’a, ale nie wiem które. Prowadzę FB oraz grupę zamkniętą zajmującą się promocją kosmetyków. Nie wiedziałam, że tak mnie to wciągnie, oraz, że na stare lata będę chciała się jeszcze uczyć. Na pierwszy rzut oka jestem typem Dziewczyny z sąsiedztwa. Lubię być w grupie, o co jeszcze kilka miesięcy temu bym siebie nie podejrzewała. Uwielbiam zmieniać kobiety. Daje mi to ogromną satysfakcję.

 5. Agnieszka Kacprzak

  witam właśnie rozpoczęłam two kurs Jak zdudować stabilny biznes….. jestem nim bardzo zachwycona i wiem wieże ze dużo mnie nauczy i pomoże mój tym archeotypu to bohater tak mi się wydaje lubię konkurencje chce pomagać innym ciężka prac nie stanowi dla mnie problemu i szybko zostaje zraniona bardzo bym chciał ukończyć ten kurs i mieć więcej wiary w siebie dziękuje za taka szanse

  • Agnieszka Kacprzak

   Cześć Kamila przerabiam właśnie kurs ,,,jak zbudować stabilny biznes online ,,
   ,jestem po kolejnym module zajrzyj na mojego fb i powiedz co myślisz proszę

 6. Magg

  Jaka jest cena testu ? I czy można skorzystać z doradztwa ?

 7. przerabiam właśnie kurs „Jak zbudować
  stabilny biznes online”
  Test Gallupa robiłam już wcześniej i po dokładnej analizie moich talentów wiem jak je karmić, żeby dobrze pracowały dla mnie, żeby osiągnąć to co chcę.
  Polecam zrobienie testu, jest to super narzędzie żeby poznać siebie i wykorzystać je w pracy nad własnym rozwojem

 8. Antonina

  „Cześć Kamila przerabiam właśnie kurs „Jak zbudować
  stabilny biznes online.” Jestem po kolejnym module. Zajrzyj na
  mój kanał będę go dopiero budować.”
  Moją marką osobistą jest dziewczyna z sąsiedztwa ponieważ jestem szczera, ufna, wierna, pracowita, nie wywyższam się ponad innych, jestem taka jak wszyscy, jestem towarzyszem. Drugim archetypem to bohater, bo chcę zrobić krok do przodu, wierzę, że upór i determinacja sprawia, że wszystko może być możliwe.
  Robię to, bo chcę zmienić coś w życiu, być bardziej otwartą do ludzi, pokazywać im produkty, które mi i mojej rodzinie naprawdę pomogły i pomagają. Chcę reklamować to co jest dobre i szczerze mówić o tym.

 9. Joanna

  , Robię to po to żeby pomóc sobie i inny , chcę odmienić swoje życie i być sobą,Żeby praca stała się moją pasją. Mój archetyp to bohater-chcę zwyciężać chce być sławna i uczynić świat leprzym.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

©2020 Rowińska Business Coaching | Polityka jakości | Regulamin | Wysyłka | Polityka cookies | Program partnerski

Personal Branding by GrandBrand GrandBrand

Napisz do nas

Masz pytanie? Propozycję współpracy? Wyślij proszę wiadomość.

Wysyłam...
BEZPŁATNY EBOOK

Log in with your credentials

Forgot your details?